Токио-2020 қаҳрамонлари “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари билан тақдирланишди
Хабарингиз бор, Токио-2020 Олимпия ўйинлари қаҳрамонлари юртимизга қайтиб келишгач ҳурматли Президентимиз томонидан юксак давлат мукофотлари билан тақдирланган эди. Бугун улар Энг улуғ, энг азиз байрамимиз муносабати билан “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари билан тақдирланишди. Тадбир МОҚда бўлиб ўтди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Қўмита раҳбарияти, спортчиларимиз ва уларнинг мураббийлари, Баҳодир Махситов бошчилигидаги спорт фахрийлари ҳам иштирок этишди.
Тадбирни МОҚ раҳбари очиб берди ва атлетларимизнинг Олимпия ўйинларида қайд этган ғалабаларини яна бир бор ёдга олиб, барчани Мустақиллик байрами билан қутлаб ўтди. Шундан сўнг Қўмита раҳбарияти, спортчи ва мураббийларга эсдалик нишонларини берилди. Унга кўра,
МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов;
Бокс бўйича Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони Баҳодир Жалолов ва унинг мураббийи Тўлқин Қиличев;
Оғир атлетика бўйича Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони ва рекордчиси Акбар Жўраев ва унинг мураббийи Фарҳод Умрзоқов;
Таэквондо WT бўйича Токио-2020 чемпиони Улуғбек Рашитов ва унинг мураббийи Павел Хан;
Эркин кураш бўйича Токио-2020 Олимпиадаси бронза медали соҳиби Бекзод Абдураҳмонов ва унинг мураббийи Музаффар Абдураҳмонов;
Дзюдо бўйича Токио-2020 Олимпиадаси бронза медали соҳиби Давлат Бобонов ва унинг мураббийи Нурали Қобуловга “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари топширилди.
Тадбир якунида Баҳодир Махситов ҳам сўз олиб, спорт ҳукуматимиз томонидан доимо эътибор марказида бўлиб келаётгани, спортчи ва мураббийларимизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишлар хусусида гапириб, тақдирланганларни фахрийлар кенгаши номидан қутлаб ўтди.

2 September 2021 4990
The heroes of Tokyo-2020 were awarded with commemorative signs "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan"
As you know, upon their return to our country, the heroes of the Tokyo 2020 Olympic Games were awarded high state awards by the respected President of our country. Today they were awarded with commemorative signs “30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan " in connection with our biggest and most expensive holiday. The event was held at the IOC. It was attended by the leadership of the committee headed by Rustam Shoabdurakhmonov, our athletes and their coaches, sports veterans headed by Bahodir Mahsitov.
Opening the event, the head of the IOC once again recalled the victories of our athletes at the Olympic Games and congratulated everyone on the Independence Day. After that, the leadership of the Committee, athletes and coaches were awarded commemorative badges. According to him,,
Deputy Chairman of the IOC, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov;
Tokyo 2020 Olympic boxing champion Bahodir Zhalolov and his coach Tulkin Kilichev;
Champion and record holder of the Tokyo 2020 Olympic Games in weightlifting Akbar Juraev and his coach Farkhod Umrzokov;
Tokyo 2020 champion in Taekwondo WT Ulugbek Rashitov and his coach Pavel Khan;
Bronze medalist of the Tokyo 2020 Olympic Games in freestyle wrestling Bekzod Abdurakhmanov and his coach Muzaffar Abdurakhmanov;
Bronze medalist of the Tokyo 2020 Olympic Games in judo Davlat Bobonov and his coach Nurali Kabulov were awarded commemorative signs “30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan".
At the end of the event, Bahodir Mahsitov also made a speech about the fact that sport is always in the center of attention of our government, about the work being done to fully support our athletes and coaches, on behalf of the Veterans ' Council, he welcomed the awardees.