Токио-2020 қаҳрамонлари “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари билан тақдирланишди
Хабарингиз бор, Токио-2020 Олимпия ўйинлари қаҳрамонлари юртимизга қайтиб келишгач ҳурматли Президентимиз томонидан юксак давлат мукофотлари билан тақдирланган эди. Бугун улар Энг улуғ, энг азиз байрамимиз муносабати билан “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари билан тақдирланишди. Тадбир МОҚда бўлиб ўтди. Унда Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Қўмита раҳбарияти, спортчиларимиз ва уларнинг мураббийлари, Баҳодир Махситов бошчилигидаги спорт фахрийлари ҳам иштирок этишди.
Тадбирни МОҚ раҳбари очиб берди ва атлетларимизнинг Олимпия ўйинларида қайд этган ғалабаларини яна бир бор ёдга олиб, барчани Мустақиллик байрами билан қутлаб ўтди. Шундан сўнг Қўмита раҳбарияти, спортчи ва мураббийларга эсдалик нишонларини берилди. Унга кўра,
МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов;
Бокс бўйича Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони Баҳодир Жалолов ва унинг мураббийи Тўлқин Қиличев;
Оғир атлетика бўйича Токио-2020 Олимпиадаси чемпиони ва рекордчиси Акбар Жўраев ва унинг мураббийи Фарҳод Умрзоқов;
Таэквондо WT бўйича Токио-2020 чемпиони Улуғбек Рашитов ва унинг мураббийи Павел Хан;
Эркин кураш бўйича Токио-2020 Олимпиадаси бронза медали соҳиби Бекзод Абдураҳмонов ва унинг мураббийи Музаффар Абдураҳмонов;
Дзюдо бўйича Токио-2020 Олимпиадаси бронза медали соҳиби Давлат Бобонов ва унинг мураббийи Нурали Қобуловга “Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги” эсдалик нишонлари топширилди.
Тадбир якунида Баҳодир Махситов ҳам сўз олиб, спорт ҳукуматимиз томонидан доимо эътибор марказида бўлиб келаётгани, спортчи ва мураббийларимизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишлар хусусида гапириб, тақдирланганларни фахрийлар кенгаши номидан қутлаб ўтди.

2 Сентября 2021 5037
Как известно, по возвращении в нашу страну герои Олимпийских игр в Токио-2020 были награждены высокими государственными наградами уважаемым Президентом нашей страны. Сегодня они были награждены памятными знаками “30 лет Независимости Республики Узбекистан” в связи с нашим самым большим и дорогим праздником. Мероприятие прошло в МОК. В нем приняли участие руководство комитета во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, наши спортсмены и их тренеры, ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым.
Открывая мероприятие, глава МОК еще раз напомнил о победах наших атлетов на Олимпийских играх и поздравил всех с праздником Независимости. После этого руководству Комитета, спортсменам и тренерам были вручены памятные значки. По его словам,,
Заместитель председателя МОК, председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов;
Олимпийский чемпион Токио-2020 по боксу Баходир Жалолов и его тренер Тулкин Киличев;
Чемпион и рекордсмен Олимпиады в Токио-2020 по тяжелой атлетике Акбар Джураев и его тренер Фарход Умрзоков;
Чемпион Токио-2020 по тхэквондо WT Улугбек Рашитов и его тренер Павел Хан;
Бронзовый призер Олимпиады в Токио-2020 по вольной борьбе Бекзод Абдурахманов и его тренер Музаффар Абдурахманов;
Бронзовому медалисту Олимпиады Токио-2020 по дзюдо Давлату Бобонову и его тренеру Нурали Кабулову вручены памятные знаки “30 лет Независимости Республики Узбекистан”.
В конце мероприятия Баходир Махситов также выступил с речью о том, что спорт всегда находится в центре внимания нашего правительства, о проводимой работе по всесторонней поддержке наших спортсменов и тренеров, от имени Совета ветеранов поприветствовал награжденных.