Олимпия захираларини тайёрлаш тизимини янада кучайтириш мавзусида онлайн йиғилиш ўтказилди
МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида Олимпия захираларини тайёрлаш тизимини янада кучайтириш мавзусида онлайн йиғилиш бўлиб ўтди. ZOOM платформаси орқали ўтказилган ушбу йиғилишда Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Тадбир аввалида Рустам Шоабдураҳмонов кучли захира спортчиларини тайёрлаш масаласининг қанчалик долзарб эканини таъкидлаб, бу борада қилиниши керак бўлган ишлар бўйича мутасаддиларнинг фикрини ўрганди. Йиғилиш давомида теннис, регби, гандбол ва бир қатор федерациялар раҳбарияти мазкур мавзу юзасидан ўз таклифларини билдириб ўтишди.
13 август куни Президент Шавкат Мирзиёев Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон делегациясини қабул қилар экан, Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик бўйича бир қатор вазифаларни белгилаб берди. Улар орасида жамоавий спорт турларида ҳам Олимпия ўйинларига йўлланма олиш вазифаси қўйилди.
Қайд этиш жоиз, спортга ихтисослашган таълим муассасаларида жамоавий йўналишларга ажратилган квоталар кам. Йиғилиш давомида шу ва бошқа масалалар, жумладан, Олимпия захиралари коллежи, Жисмоний тарбия ва спорт университетида жамоавий йўналишлардаги квоталар сонини кўпайтириш таклифи, спортчиларни қабул қилиш ва уларни ўқитиш тизими, миллий чемпионатларда рақобатбардош кучли клубларни кўпайтириш каби йўналишлар атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларида иштирок этадиган жамоаларни шакллантириб бориш масаласи ҳам куннинг долзарб мавзуларидан бўлди. Тадбир якунида МОҚ раҳбари кун тартибидаги масалалар юзасидан федерацияларнинг таклифлари кўриб чиқилишини таъкидлаб ўтди.

An online meeting was held on the topic of further strengthening the system of training the Olympic reserve
Under the leadership of the chairman of the NOC, Rustam Shoabdurakhmonov, an online meeting was held on the topic of further strengthening the system of training the Olympic reserve. The meeting, held through the ZOOM platform, was attended by the General Secretary of the Committee Aibek Kasimov, responsible heads of federations and associations for sports.
At the beginning of the event, Rustam Shoabdurakhmonov noted how relevant the issue of training athletes of a strong reserve is, and also studied the opinion of responsible persons about what needs to be done in this direction. During the meeting, the leadership of the tennis, rugby, handball federation and a number of other federations expressed their proposals on this topic.
On August 13, President Shavkat Mirziyoyev, receiving the delegation of Uzbekistan taking part in the Olympic Games in Tokyo-2020, outlined a number of tasks for preparing for the Olympic Games in Paris-2024. Among them, the task was set to get a ticket to the Olympic Games in team sports.
It is worth noting that in educational institutions specializing in sports, the quotas allocated to team areas are small. During the meeting, these and other issues were discussed in detail, including the proposal to increase the number of quotas for team competitions at the Olympic Reserve College, the University of Physical Culture and Sports, the system of admission and training of athletes, an increase in the number of strong clubs competitive at national championships.
Also, one of the topical topics of the day was the issue of forming teams to participate in the Asian Youth Games Tashkent-2025. At the end of the event, the head of the IOC noted that the proposals of the federations will be considered on the issues on the agenda.