Олимпия захираларини тайёрлаш тизимини янада кучайтириш мавзусида онлайн йиғилиш ўтказилди
МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида Олимпия захираларини тайёрлаш тизимини янада кучайтириш мавзусида онлайн йиғилиш бўлиб ўтди. ZOOM платформаси орқали ўтказилган ушбу йиғилишда Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, спорт турлари бўйича федерация ва ассоциацияларнинг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди.
Тадбир аввалида Рустам Шоабдураҳмонов кучли захира спортчиларини тайёрлаш масаласининг қанчалик долзарб эканини таъкидлаб, бу борада қилиниши керак бўлган ишлар бўйича мутасаддиларнинг фикрини ўрганди. Йиғилиш давомида теннис, регби, гандбол ва бир қатор федерациялар раҳбарияти мазкур мавзу юзасидан ўз таклифларини билдириб ўтишди.
13 август куни Президент Шавкат Мирзиёев Токио-2020 Олимпия ўйинларида иштирок этган Ўзбекистон делегациясини қабул қилар экан, Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик бўйича бир қатор вазифаларни белгилаб берди. Улар орасида жамоавий спорт турларида ҳам Олимпия ўйинларига йўлланма олиш вазифаси қўйилди.
Қайд этиш жоиз, спортга ихтисослашган таълим муассасаларида жамоавий йўналишларга ажратилган квоталар кам. Йиғилиш давомида шу ва бошқа масалалар, жумладан, Олимпия захиралари коллежи, Жисмоний тарбия ва спорт университетида жамоавий йўналишлардаги квоталар сонини кўпайтириш таклифи, спортчиларни қабул қилиш ва уларни ўқитиш тизими, миллий чемпионатларда рақобатбардош кучли клубларни кўпайтириш каби йўналишлар атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, Тошкент-2025 ёшлар Осиё ўйинларида иштирок этадиган жамоаларни шакллантириб бориш масаласи ҳам куннинг долзарб мавзуларидан бўлди. Тадбир якунида МОҚ раҳбари кун тартибидаги масалалар юзасидан федерацияларнинг таклифлари кўриб чиқилишини таъкидлаб ўтди.

24 Августа 2021 4031
Под руководством председателя НОК Рустама Шоабдурахмонова состоялось онлайн-совещание на тему дальнейшего усиления системы подготовки олимпийского резерва. В заседании, проведенном через платформу ZOOM, приняли участие Генеральный секретарь Комитета Айбек Касимов, ответственные руководители федераций и ассоциаций по видам спорта.
В начале мероприятия Рустам Шоабдурахмонов отметил, насколько актуален вопрос подготовки спортсменов сильного резерва, а также изучил мнение ответственных лиц о том, что необходимо сделать в этом направлении. В ходе встречи руководство федерации тенниса, регби, гандбола и ряда других федераций высказало свои предложения по данной теме.
13 августа президент Шавкат Мирзиеев, принимая делегацию Узбекистана, принимающую участие в Олимпийских играх в Токио-2020, обозначил ряд задач по подготовке к Олимпиаде в Париже-2024. Среди них была поставлена задача получить путевку на Олимпийские игры в командных видах спорта.
Стоит отметить, что в учебных заведениях, специализирующихся на спорте, квоты, выделяемые на командные направления, невелики. В ходе заседания были подробно обсуждены эти и другие вопросы, в том числе предложение увеличить количество квот на командные соревнования в колледже олимпийского резерва, университете физической культуры и спорта, система приема и подготовки спортсменов, увеличение числа сильных клубов, конкурентоспособных на национальных чемпионатах.
Также одной из актуальных тем дня стал вопрос формирования команд для участия в юношеских Азиатских играх Ташкент-2025. В завершение мероприятия глава МОК отметил, что предложения федераций будут рассмотрены по вопросам повестки дня.