Ўзбек спорти ва Хидака шаҳри ўртасида алмашинув дастури
Баҳромжон Газиев бошчилигидаги Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси Токио-2020 алмашинуви доирасида Япониянинг Хидака шаҳрига ташриф буюрди.
Тадбир Хоккайдо оролида жойлашган ва шу номдаги Губернияга қаровчи Хидака шаҳри раҳбарияти билан бўлиб ўтди. Ушбу тадбирга Хидака шаҳрининг танлаб олиниши бежиз эмас, боиси у ерда шу пайтгача от спорти бўйича йирик мусобақалар ўтказиб келинган ва шаҳарда зотдор тулпорларни кўпайтиришга ихтисослашган заводлар ҳам мавжуд. Меҳмонларни шаҳар мэри Чиаки Отака қарши олди. Дастурга мувофиқ, делегатлар шаҳардаги отхоналар, музей ва мактаблар, кутубхона, ипподром каби жойларда бўлишди.
От пойгалари бу ўлка учун айни аталган бўлиб, Хидака йилнинг энг йирик мусобақаларидан бирига мезбонлик қилади. Шаҳар ипподромида 1600 метр узунликдаги тенг қум қопламали пойга йўли мавжуд. Тадбир доирасида Ҳамюртларимиздан иборат делегация учун махсус “Ўзбекистон – Япония: Ўзаро алоқалар ва ҳамкорлик” номи остида пойга ташкил этилди. Унинг фахрий меҳмонлари Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси раиси Баҳромжон Газиев, федерация бош котиби Ксения Гулямова, Токио-2020 атлетлари Александр Савкин ва Алисэ Фахрутдинова бўлишди.
Бир неча кунлик дастурнинг якунида Олимпиячиларимиз маҳаллий ёшлар ва мактаб ўқувчилари учун замонавий бешкураш спорти бўйича ўзига хос маҳорат сабоқларини ўтказиб беришди. Федерация раиси ва бош котиб ҳам атлетларимиз томонидан ташкил этилган эстафетада қатнашдилар.
Бир сўз билан айтганда, Токио-2020 алмашинув дастури Хидака шаҳри аҳолиси ва вакилларимизга замонавий бешкураш спорти, ўзбек ва япон маданиятлари ҳақида қимматли маълумотлар берди.

17 Августа 2021 4455
Руководство федерации современного пятиборья Узбекистана в рамках программы обмена посетила город Хидака
Представители федерации современного пятиборья во главе с председателем Бахромжоном Газиевым посетили японский город Хидака, расположенный на острове Хоккайдо.
Хидака как принимающий город программы обмена Токио-2020 по современному пятиборью был выбран не случайно, ведь он является одним из основных городов Японии, где успешно развивается коннозаводство, укомплектованное высококлассными племенными лошадьми. Делегацию встречал мэр города Хидака Чиаки Отака. Расписание программы обмена включало в себя посещение основных конюшен Хидака, где производятся племенные лошади, регионального ипподрома , музея истории, общественной библиотеки и общеобразовательной школы.
Испытания скаковых лошадей очень популярны в Японии и проводятся в соответствии со строго разработанными правилами, которые соответствуют международным стандартам. На ипподроме Хидака имеется практически ровная, без больших подъемов и спусков грунтовая дорожка длиной 1600 м. Специально для встречи узбекской делегации были организованы скачки под названием «Узбекистан — Япония: взаимодействие и сотрудничество». Как почётные гости, Бахромжон Газиев, Ксения Гулямова, Александр Савкин и Алисэ Фахрутдинова приняли участие в церемонии награждения победителей.
В последний день программы Олимпийцы Александр Савкин и Алисэ Фахрутдинова провели мастер-класс по современному пятиборью для детей общеобразовательной школы. Вместе с председателем Бахромжоном Газиевым и Генеральным секретарём Ксенией Гулямовой приняли участие в эстафетах с учениками школы.
Программа обмена Токио-2020 ознакомила жителей города Хидака с современным пятиборьем и узбекской культурой, а также, позволила представителям узбекской делегации насладиться японским гостеприимством.