Давлатимиз раҳбарининг эътибори НОК раҳбариятига илҳом бахш этди ва куч берди
Аввал хабар қилинганидек, кеча Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Токиодаги Олимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этган спортчилар, мураббийлар, шифокорлар ва мутасаддиларга давлат мукофотларини топширди. Мукофотланганлар орасида "Дўстлик" ордени билан мукофотланган Ўзбекистон миллий тикланиш демократик партияси раиси ўринбосари Сакен Полатов, Азизжон Комилов ва Шерзод Тошматов ҳам бор эди. Шубҳасиз, бундай юксак эътибор қўмита раҳбариятини келгусида фаолият юритишда рағбатлантириш ва рағбатлантиришга хизмат қилади.
"Ҳурматли Президентимизнинг ғамхўрлиги ва қўллаб-қувватлаши туфайли мамлакатимизда нафақат спортни ривожлантириш, балки биз каби спорт бошқарувчилари учун ҳам янги имкониятлар очилмоқда. Ҳукумат спортчилар учун маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этишни, уларнинг йирик мусобақаларда иштирок этишини тўлиқ қўллаб-қувватлайди, бу эса спортчиларнинг тажрибасини оширишга ёрдам беради. Ўзбекистон спорт оиласи номидан ҳукуматимиз ва давлатимиз раҳбарига катта миннатдорлик билдирамиз. Келажакда биз учун яратилган шарт-шароитлардан фойдаланиш ва яхши натижаларга эришиш, бутун дунёга янги Ўзбекистоннинг спорт, хусусан, бокс соҳасидаги салоҳиятини намойиш этишга ваъда берамиз. Президентимизнинг кўмаги билан биринчи марта катталар ўртасида 2023-йилги бокс бўйича жаҳон чемпионатини ўтказамиз. Энди барча ташкилий масалаларни фаол кўриб чиқамиз. Биз ушбу мусобақада бутун дунё ўзбек боксининг қудратини кўришига ишонамиз", - деди Ўзбекистон бокс федерацияси раиси ўринбосари Сакен Полатов.
Шунингдек, Азизжон Комилов ҳам ўз таассуротлари билан ўртоқлашдилар.
"Мамлакат спорти манфаати учун камтарона ишимиз Давлат раҳбари томонидан нишонланганидан жуда хурсандман. Албатта, бу мукофот бизга кўп куч беради. Биздан олдин янги чўққилар кутмоқда. Ишонч билан айтиш мумкинки, барча ютуқларимиз муҳтарам Президентимиз томонидан яратилган шароитлар туфайли эришилмоқда. 2022 йилда Тошкент биринчи марта катталар ўртасида дзюдо бўйича жаҳон чемпионатини қабул қилиши мамлакатимизда соғлом турмуш тарзини тарғиб этишга эътиборни кучайтириш билан боғлиқ. Фурсатдан фойдаланиб, барча юртдошларимизни кириб келаётган Мустақиллик байрами билан табриклайман. Ўзбекистон дзюдо янги Ўзбекистонга янги ғалабаларни тақдим этишни давом эттиради", - деди Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Комилов.
Олимпия ўйинчиларини Токио-2020га тайёрлаш жараёнида улкан ишларни амалга оширган НОК оператив штаби раҳбари Шерзод Тошматов ҳам бундай эътирофдан илҳомланган эди.
"Токио-2020 Олимпия ўйинларида биз бир нечта спорт турлари бўйича тарихий натижаларга эришдик. Хусусан, таэквондо бўйича биз пойдеворга кўтарилишга муваффақ бўлдик. Энг муҳими, бизнинг мукофотимиз олтин медал эди. Шунингдек, Улуғбек Рашитов энг ёш Олимпия чемпиони сифатида ўзбек спорти тарихига кирди. Бу ютуқлар-муҳтарам Президентимиз томонидан ёш авлод учун яратилган шароитлар туфайли. Ва биз спортчиларга ёрдам берамиз ва Давлат бошлиғининг топшириқларини бажарамиз. Президентимиз камтарин ишимизни юқори баҳолагани мен учун катта шараф. Мамлакатимиз раҳбари кўмагида ҳар қандай мақсадга эришишимиз мумкин", - дейди Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Тошматов.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси давлатимиз раҳбарига спортимизни ривожлантириш борасидаги улкан хизматлари ва ушбу соҳа вакилларини рағбатлантириш борасида амалга оширилаётган сиёсати учун чуқур миннатдорлик билдириб, 2024 йил Парижда бўлиб ўтган Олимпия ўйинларида муваффақиятли иштирок этиш ва жаҳон саҳнасида янги Ўзбекистон образини юксалтириш учун барча саъй-ҳаракатларни амалга оширади.

14 Августа 2021 5251
Как ранее сообщалось, вчера Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вручил высокие государственные награды спортсменам, тренерам, врачам и должностным лицам, успешно принявшим участие на Олимпийских играх в Токио. Среди награжденных были и заместители председателя НОК Узбекистана Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, которые удостоились ордена «Дустлик». Несомненно, такое высокое внимание придаст руководство Комитета стимул и мотивацию в дальнейшей деятельности.
«Благодаря заботе и поддержке нашего Уважаемого Президента, в нашей стране открываются новые возможности не только для развития спорта, но и для таких спортивных менеджеров, как мы. Правительство полностью поддерживает организацию местных и международных учебно-тренировочных сборов для спортсменов, их участие на крупных соревнованиях, оказывая содействие повышению опыта атлетов. От имени спортивной семьи Узбекистана выражаем огромную благодарность нашему правительству и Главе Государства. В будущем мы обещаем воспользоваться созданными для нас условиями и достичь хороших результатов, демонстрируя всему миру потенциал Нового Узбекистана в сфере спорта, в частности бокса. При поддержке нашего Президента мы впервые проведём чемпионат мира по боксу 2023 года среди взрослых. Сейчас активно рассматриваем все организационные вопросы. Мы верим, что на этом соревновании, весь мир увидит мощь узбекского бокса», — выразил своё мнение заместитель председателя федерации бокса Узбекистана Сакен Полатов.
Также, и Азизжон Камилов поделился своими впечатлениями.
«Я очень рад, что наш скромный труд во благо спорта страны был отмечен Главой Государства. Конечно, это награда придаст нам много сил. Впереди нас ждут новые вершины. Можно с уверенностью сказать, что все наши успехи, достигаются благодаря условиям, созданными нашим Уважаемым Президентом. Тот факт, что в 2022 году Ташкент впервые примет чемпионат мира по дзюдо среди взрослых, связан с усилением внимания к пропаганде здорового образа жизни в нашей стране. Пользуясь случаем, хочу поздравить всех наших соотечественников с наступающим праздником Независимости. Узбекское дзюдо продолжит дарить новые победы Новому Узбекистану», — отметил председатель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов.
Несомненно, и руководитель оперативного штаба НОК Шерзод Ташматов, проделавший огромную работу в процессе подготовки наших Олимпийцев к Токио-2020, также вдохновился от такого признания.
«На Олимпийских играх Токио-2020 мы завоевали исторические результаты в нескольких видах спорта. В частности, по таэквондо нам удалось подняться на пьедестал. Что более примечательно, нашей наградой стала золотая медаль. Также, Улугбек Рашитов вошёл в историю узбекского спорта как самый молодой Олимпийский чемпион. Все эти достижения — благодаря созданным условиям со стороны нашего Уважаемого Президента для подрастающего поколения. А мы просто помогаем спортсменам и выполняем поручения Главы Государства. Для меня большая честь, что наш Президент высоко оценил наш скромный труд. При поддержке Руководителя страны мы можем достичь любой цели», — сказал председатель ассоциации таэквондо WT Узбекистана Шерзод Ташматов.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана выражает свою глубокую благодарность Главе нашего государства за его огромные заслуги в развитии нашего спорта и проводимой им политики поощрения представителей этой сферы, и приложит все усилия для успешного участия на Олимпийских играх 2024 года в Париже и поднятия имиджа Нового Узбекистана на мировой арене.