Каноэ (яккалик), 200 метр
Зокирова Нилуфар Обиджон қизи 1997 йил 15 июнь куни Тошкент шаҳрида таваллуд топган. 2014 йилдан каноэда эшкак эшиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Ҳозирда Вячеслав Сергеев қўл остида шуғулланмоқда . Каноэда эшкак эшиш бўйича яккалик ва жуфтлик баҳсларида юртимиз шарафини ҳимоя қилади. Илгари таниқли спортчиларимиздан бири Дилноза Раҳматова билан U18 ва U23 ёшлар тоифасида бир неча бор жаҳон чемпиони ва совриндори бўлган. 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида Зокирова / Раҳматова тандеми кумуш медални қўлга киритди. Ушбу жуфтлик Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинларида ҳам юртимиз шарафини ҳимоя қилган. Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида эса қаҳрамонимиз Шоҳсанам Шерзодова билан бронза медалига эга чиққан.
Зокирова апрель ойида Японияда ўтган Осиё лицензион турниридаги муваффақиятли иштироки орқали каноэда эшиш бўйича яккалик дастурида Париж-2024 йўлланмасига сазовор бўлган.

Каноэ (одиночное), 200 метров
Зокирова Нилуфар Обиджоновна родилась 15 июня 1997 года в Ташкенте. С 2014 года является представительницей национальной сборной по гребле на байдарках и каноэ. В настоящее время занимается под руководством Вячеслава Сергеева. Выступает в одиночном и парном программах. Раньше Зокирова в тандеме со знаменитой каноисткой Дилнозой Рахматовой несколько раз в категориях U18 и U23 поднимались на высшую ступень пьедестала чемпионатов мира, удостаивались призовых мест. В 2018 году на Азиатских играх в Индонезии Зокирова / Рахматова завоевали серебряную медаль. Следует отметить, что именно этот тандем принимал участие на летних Олимпийских играх Токио-2020. На Азиаде Ханчжоу-2022 Нилуфар Зокирова вместе с Шохсанам Шерзодовой заняли 3 место.
Благодаря успешному участию на лицензионном турнире, который прошёл в апреле месяце в Японии, Зокирова удостоилась путёвки Париж-2024 по гребле на каноэ в одиночной программе.