Дайибекова Зайнаб Казбековна 2002 йил 19 ноябрь куни Қорақалпоғистон Республикасида туғилган. 2016 йилдан Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси ҳисобланади. Биринчи мураббийи Дауирбек Жиeрмуратов. Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига уч карра Олимпиада чемпиони Владимир Назлимов қўл остида тайёргарлик кўрмоқда. Дайибекова ёшлар ўртасидаги Жаҳон кубоги босқичларида 3 бор олтин медални қўлга киритган. 2022 йил ёшлар ўртасидаги жаҳон чемпионатида шоҳсупанинг учинчи поғонасига кўтарилган. Катталар тоифасида Жаҳон кубогида эса битта бронза медалига эга чиққан. 2023 йил Хитойнинг Уси шаҳрида ўтган Осиё чемпионатида олтин медалга сазовор бўлди. Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида 1 та олтин ва 1 та бронза медаллари билан тақдирланган. Кўрсатган натижалари эвазига “Шуҳрат” ва “Жасорат” медаллари, “Қорақалпоғистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан тақдирланган.
Дайибекова Халқаро қиличбозлик федерацияси томонидан эълон қилинган Олимпиада рейтингига кўра сабля дастурида Париж-2024 Олимпия ўйинлари йўлланмасига сазовор бўлди.

Дайибекова Зайнаб Казбековна родилась 19 ноября 2002 года в Каракалпакстане. С 2016 года выступает в составе сборной Узбекистана. Её первый наставник - Дауирбек Джиермуратов. К Париж-2024 готовится под руководством трехкратного Олимпийского чемпиона Владимира Назлымова. На этапах Кубка мира среди молодёжи Дайибекова 3 раза завоевала награды высшей пробы. На чемпионате мира 2022 года среди молодёжи наша фехтовальщица заняла 3 место. А на этапе Кубка мира среди взрослых удостоилась бронзы. На чемпионате Азии 2023 года в Китае Зайнаб Дайибекова продемонстрировала своё мастерство и поднялась на высшую ступень пьедестала. Помимо этого, на Азиатских играх Ханчжоу-2022 она добавила 1 золото и 1 бронзу в копилку делегации Узбекистана. За свои успехи награждена медалями "Шухрат" и "Жасорат", почётным званием "Заслуженная спортсменка Республики Каракалпакстан".
По итогам объявленного олимпийского рейтинга Международной федерацией фехтования, Зайнаб Дайибекова удостоилась лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024 по сабле.