Музаффарбек Тўрабоев: "Янги Олимпиада циклида ўз вазнимда қоламан"
7-8 декабрь кунлари Япония пойтахтида дзюдо бўйича йилнинг энг сўнгги мусобақаси – Токио “Катта дубулға” турнири бўлиб ўтади. Халқаро дзюдо федерацияси (IJF)нинг расмий сайтида ҳамюртимиз, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари совриндори Музаффарбек Тўрабоев +100 кг вазн тоифасида рўйхатдан ўтказилган. Хўш, Музаффарбек энди бошқа вазн тоифасида курашадими? Биз спортчимиз билан боғланиб, бу саволга ойдинлик киритдик.
- IJF сайтида сиз Токио “Катта дубулға” турнири иштирокчилари рўйхатида турибсиз. Фақат янги вазн тоифасида. Ҳақиқатдан ҳам +100 кг тоифасига ўтдингизми?
- Ҳа, ушбу мусобақада янги вазнда иштирок этаман. 5 декабрь куни учиб кетишни режалаштирганмиз. Дастурга кўра, 8 декабрь куни татамига чиқаман. Кўрсатилганидек, Токиода +100 кг вазн тоифасида курашаман.
- Баъзи мутахассислар Сизни янги циклда +100 кг да курашади деяпти. Шу тўғрими?
- Йўқ, янги циклда ўзимни вазним (-100 кг)да қоламан. Ҳозир вазн ташламаётганим учун +100 кгда ўз имкониятимни синаб кўрмоқчиман.
- Сизнинг севимли усулингизни келиб чиқиши қандай? Ўзингиз ёқтириб қўллашни бошлаганмисиз ёки кимдир сизга шу мос тушади деб қўйиб берганми?
- Бу усулни воҳамизнинг таниқли полвонларидан бўлган отам ўргатган. Мураббийим Улуғбек ака Азизов билан уни ривожлантирдик. Терма жамоа таркибига кирганимдан сўнг Нурали ака Қобулов ва Илиас Илиадислар билан усулни янада ишлаб, мана шундай кўринишга келтирдик. Уни мукаммаллаштиришда барча мураббийларнинг меҳнати бор. Куч – бирликда, дейилганидек, бунга ҳам кўпчиликнинг бирлашиши сабаб бўлган.

Музаффарбек Турабоев: "В новом Олимпийском цикле я буду выступать в своей весовой категории"
7-8 декабря в столице Японии состоится последнее соревнование года по дзюдо - турнир "Большого шлема". На официальном сайте Международной федерации дзюдо наш соотечественник, бронзовый призёр летних Олимпийских игр Париж-2024 Музаффарбек Турабоев зарегистрирован в весовой категории +100 кг. Правда ли, что дзюдоист перешёл на новый вес? Мы связались с Турабоевым и задали ему несколько интересующих вопросов.
- На сайте IJF мы увидели вас в списке участников Токийского "Большого шлема", только в новой весовой категории. Вы действительно перешли на +100 кг?
- Да, в этом турнире я приму участие в новом весе - свыше 100 кг. 5 декабря мы планируем отправится в Токио. Согласно программе, я выйду на татами 8 декабря.
- Некоторые специалисты отметили, что Вы в новом цикле поменяете свой вес и будете выступать в +100 кг. Что скажите на это?
- Нет, в новом цикле я останусь в прежней весовой категории (-100 кг). Сейчас я не сбрасываю вес, поэтому хочу себя проверить в новой категории.
- Можете немного рассказать об истории вашего любимого приёма. Вам понравилось или кто-то посоветовал и вы используете его?
- Этому меня научил мой отец, который является одним из знаменитых борцов нашего края. Мы доработали этот приём с моим тренером Улугбеком Азизовым. После того, как я стал представителем национальной сборной Нурали Кобулов и Илиас Илиадис усовершенствовали этот приём. Сила в единстве и я могу отметить, что все мои наставники в какой-то степени дорабатывали и улучшали мой приём.