Диёримизда ўтказилган футбол бўйича U23 Осиё кубоги финалидан сўнг жамоамиз бош мураббийи Темур Кападзе ҳам чемпионлик ўйинидан кейинги фикрларини билдириб ўтди.
“Бугун ғалаба билан халқимизни, мухлисларимизни хурсанд қилмоқчи эдик. Бунинг учун узр сўраймиз. Чемпионлик бу гал насиб қилмаган экан. Худо хоҳласа, кейинги мусобақада ғалаба билан барчани хурсанд қиламиз”, – деди Т.Кападзе.
– Бўриев биринчи гол юзага келган вазият ва баъзи эпизодларда марказий ҳимоячиларга қўшилиб кетди. Бу сизнинг кўрсатмангизмиди?
– Йўқ, бу фақат ўша вазиятда юзага келди. Бундай вазиятда ҳамма шерикларига ёрдам бериш учун ҳаракат қилади. Ҳар бир учрашувда йигитларим қаҳрамонлик кўрсатишди. Бугун қаердадир хато қилдик, қаердадир ҳаяжон учради. Бу финал бизга катта мактаб бўлди. Бу ғалабадан кейин яна ҳам кучли бўламиз.
– Чарчоқ мағлубиятнинг асосий сабабими? Етакчилар нега ўзларини кўрсата олишмади?
– Чарчоқ бундай турнирда барчада кузатилади. Айниқса, финалгача келганларда. Бугун йигитлар борини бериб ҳаракат қилишди. Ҳар хил вазиятлар бизга салбий таъсир қилди. Айниқса, майдон бор ўйинимизни кўрсатишга ҳалақит берди.
– Бу мусобақадан хулосалар . . .
– Асосий мақсадимиз Париж-2024 йўлланмасини қўлга киритиш. Шунинг учун ҳаракат қиляпмиз. Финалгача келганимиз биз учун катта натижа. Буни чемпионликка тенг дейиш мумкин. Бу турнир орқали йигитларимда юзага келган жисмоний ва руҳий камчиликларни кўриб олдим. Шундай бўлса ҳам, улар билан фахрланаман ва мусобақадаги ўйинлари учун раҳмат айтаман.
– Қисқа танаффусдан кейин ички чемпионат баҳслари бошланди. Янги турга “Олимпик” учун ушбу жамоадан ўйинчилар жалб қилинадими?
– Ҳозирги жамоада руҳий ҳолат бунга тайёр эмас. Бугун чемпионликни ният қилган эдик. Шу боис руҳия томондан озроқ тушкунлик бор. Эртага вазиятга қараймиз. Бугунги ўйин тугади, тарихда қолди ва энди янги марралар сари ҳаракатланамиз. Чемпионат баҳсларига ким жисмоний ва руҳий тайёр бўлса, ўшалардан фойдаланишда давом этамиз.

Тимур Кападзе: "Горжусь своими футболистами!"
После финала Кубка Азии по футболу до 23 лет, главный тренер отечественной команды Тимур Кападзе также поделился впечатлениями после финальной встречи.
"Сегодня мы хотели порадовать наш народ, наших болельщиков победой. Приносим свои извинения за то, что не получилось завоевать на это раз чемпионский титул. Постараемся добиться высоких результатов в предстоящих турнирах", - сказал Т.Кападзе.
- Буриев, когда был забит первый гол, и в некоторых других эпизодах подключился к центральным защитникам. Это была ваша установка?
- Нет, это произошло только в той ситуации. В таких случаях каждый старается помочь своим партнёрам. При каждой встрече ребята проявляли героизм. Где-то мы допустили ошибку, где-то было волнение. Этот финал стал для нас большой школой. После этой игры мы станем ещё сильнее.
- Усталость-главная причина поражения? Почему лидеры не проявили себя?
- Усталость наблюдается у всех на таком турнире. Особенно у тех, кто дошёл до финала. Сегодня ребята постарались, отдав все свои силы. Различные ситуации негативно повлияли на нас. Особенно поле помешало нам показать нашу игру.
– Выводы от турнира в целом…
– Наша главная цель-завоевать путёвку в Париж-2024. Вот к этому мы и стремимся. Тот факт, что мы дошли до финала, является большим результатом для нас. Этот результат можно поставить наравне с чемпионством. Благодаря этому турниру лично я смог увидеть физические и психологические недостатки своих игроков. Тем не менее, горжусь ими и благодарю их за достойную игру на данных стартах.
– После небольшого перерыва стартуют матчи республиканского чемпионата. Будут ли игроки из “Олимпика” привлечены к ним?
- Психологическое состояние в нынешней команде к этому не готово. Мы намеревались стать чемпионом сегодня. Поэтому с психологической стороны наблюдается немного утомления. Завтра посмотрим на ситуацию. Сегодняшняя игра закончилась, осталась в истории, теперь мы будем двигаться к новым высотам. Мы будем продолжать играть с теми, кто физически и психологически готов к матчам предстоящего чемпионата.