Тимур Кападзе: “Ким билан ўйнашимиздан қатъи назар ғалаба учун майдонга тушамиз!”
Маълумки, Париж-2024 Олимпия ўйинларига йўлланма қўлга киритиш мақсадида футбол бўйича янгича тизим асосида иш олиб борилмоқда. Замонавий футболни яхши тушунадиган, ҳозирда мураббийлик фаолиятини олиб бораётган Тимур Кападзега бўлажак Олимпиячиларимиз бошқаруви ишониб топширилди. Ўзбекистон Олимпия терма жамоаси таркибидаги футболчиларнинг доимо ўйин амалиётига эга бўлиши, бир-бирларини яхши тушунишлари учун 2001 йил туғилган ва ундан кичик ёшдаги йигитлардан иборат “Олимпик” жамоаси ташкил этилди. Ўтган мавсум Про-лигада иштирок этган клуб дебют йилдаёқ Суперлига йўлланмасини қўлга киритишга муваффақ бўлди.
Бу йил бўлажак Олимпиячиларимизни жуда катта синовли мусобақалар кутиб турибди. Аввало, пойтахтимизда ўтадиган Осиё чемпионати, кузда Хитойда бўладиган Осиё ўйинлари, шунингдек, Суперлига ва мамлакат кубоги Тимур Кападзе ва унинг жамоасини қанчалик шиддатли баҳслар кутаётган далолат. Эътиборингизга “Олимпик” ва Олимпия терма жамоасининг янги мавсумга тайёргарлиги ҳақидаги суҳбатни ҳавола қиламиз:
–  Хорижий ўқув-машғулот йиғинида кўзланган режа амалга ошдими?
– Албатта. Чунки 25 кун хориж йиғинида бўлдик ва 2 маҳалдан машғулот ўтказдик. Озиқ-овқат ва бассейн, сауна каби бошқа масалаларда барча шароитлар муҳайё қилинди ва бу футболчиларнинг тикланиш жараёнини ҳам анча тезлаштирди. 10 та ўртоқлик учрашувида майдонга тушдик. Ўз навбатида, ёш футболчиларимиз бундан анча тажриба орттиришди. Украина, Македония, Болгария, Қозоғистон клублари, шунингдек, Мексика U-18 терма жамоаси билан ўйнадик. Ҳар бир баҳс шогирдларимга тажрибали рақибларга қарши тўп тепиш учун яхши тажриба бўлди. Рақиб футболчилари жисмонан кучли бўлса-да, йигитлар ҳеч бир жабҳада уларга бўш келишмади. Аксинча, яхши ҳаракат қилишди. Албатта, бу бизнинг тўғри йўлда эканлигимизни кўрсатиб берди. Февраль ойидаги йиғин бизга узоқ давом этадиган мавсум олдидан жуда муҳим эди. Боиси, айнан шу пайтда футболчилар куч йиғиш билан банд бўлади. Ёзда ўз майдонимизда бўлиб ўтадиган Осиё кубоги ва кузда ўтказилиши режалаштирилган Осиё ўйинларига ҳам тайёргарлик учун айни муддао бўлди.
–  Туркия йиғинига жалб этилган футболчилар жамоанинг асосий таркиби дея оламизми?
– Балки асосий таркиб дейиш бироз ноўрин бўлар. Сабаби, шогирдларим доим ҳар хил спорт формасида бўлади. Лекин Олимпия терма жамоамиз асоси мана шу йигитлар ҳисобланади. Бундан ташқари, легионерлар ва Суперлиганинг бошқа клубларида ҳаракат қилаётган футболчиларимиз ҳам бор.  "Олимпик" жамоасининг вазифаси - ёш футболчиларимизга ўйин амалиёти бериш ва уларни юқори даражага олиб чиқиш. Шунинг учун, барча шогирдларим қанча кучли ўйин кўрсатса, бу терма жамоамизга фойдали бўлади. Клубдаги ўйинлар орқали уларни олдимизда турган катта мусобақаларга техник, тактик, профессионаллик - умуман ҳар тарафдан тайёрлаяпмиз.
–  Олдинда Тошкентда ўтадиган Осиё чемпионати, Хитойдаги Осиё ўйинлари, Суперлига ва Ўзбекистон кубоги баҳслари турибди. Бир йилда бу қадар жиддий мусобақалар жамоани қийнаб қўймайдими?
– Аввало, буни вақт кўрсатади. Бир нарсани аниқ биламан, биз катта тажрибага эга бўламиз. Йигитлар бу турнирлар орқали маҳорат, тажриба, куч тарафдан анча ўсиши тайин. Таркибимизда футболчилар сони етарлича ва уларнинг барчасига имкон берилади. Исталган мусобақада ўз олдимизга энг юқори мақсадларни қўйишимиз табиий. Аммо асосийси Париж Олимпиадасига йўлланма олиш. Бунинг учун қўлимиздан келган барча ишни амалга оширамиз. Ўйлайманки, 2022 йил бу йўлда биз учун катта мактаб бўлади.
–  Легионерларнинг кейинчалик жамоага қўшилиб кетиши қийин бўлмайдими? Ўзи қайси легионерларимизни таркибда кўришни истайсиз?
– Менимча, бу борада муаммо бўлмайди. Чунки улар аввал ҳам бу йигитлар билан бирга тўп тепишган. Биз уларга доим ишонч билдирамиз. Муаммо эса бошқа томондан - легионерларимизнинг сафимизга қай ҳолатда етиб келиши. Йигитлар нуфузли турнирлар олдидан ўтказиладиган йиғинимизга жалб этилади ва юртимиз шарафини ҳимоя қилишади. Хорижда ҳаракат қилаётган футболчиларимиз орасидан энг яхшиларини терма жамоага чақирамиз. Асосийси футболчилар Ўзбекистонга фойда келтирсин! Ҳар бир футболчи ўз даражасида ўйнаса, юртимиз шаънини муносиб ҳимоя қила олишига ишонаман. Исталган мураббий доим жамоасида энг кучли футболчилар бўлишини хоҳлайди. Жумладан, биз ҳам энг яхши ўйинчиларимиз маҳоратидан фойдаланишга ҳаракат қиламиз.
–  Жамоа учун яратилган шароитлар ҳақида нима дея оласиз?
– Биринчи навбатда, яратиб берилган шароитлар учун муҳтарам Президентимизга, қолаверса Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда Ўзбекистон футбол ассоциацияси раҳбариятига миннатдорчилик билдирмоқчиман. Уларнинг ёрдами билан биз янада кучлироқ бўлишга ҳаракат қиляпмиз. Туркияда ўтказган ўқув-машғулот йиғини футболчилар учун анча фойдали бўлди. Энди Ўзбекистон Суперлигасида ҳам муносиб иштирок этиб, билдирилган ишончни оқлашга, олдимизга қўйилган вазифани уддалашга бор кучимиз билан ҳаракат қиламиз. Бу борада қўллаб-қувватлаган барчага яна бир бор миннатдорчилик билдираман.
–  Бу йил ҳисобидан йигитлар билан олдинга қўйилган минимум ва максимум вазифа қандай?
–  Ўз олдимизга ҳар бир мусобақада максимум вазифани қўйганмиз. Буни шогирдларимдан қатъий талаб қиламан. Чунки ўсишга эришиш учун ҳар бир ўйинга ўзгача ёндашишимиз ва фақатгина чемпионлик учун майдонга тушишимиз лозим. Ўйлайманки, шогирдларим бунинг уддасидан чиқишади. Тўғри, бу футбол ва унда ҳамма нарса бўлиши мумкин. Биз эса ҳар бир баҳсдан ўзимиз учун керакли тажрибани йиғишга уринамиз. Ким билан ўйнашимиздан қатъи назар ғалаба учун майдонга тушамиз!

Тимур Кападзе: “С кем бы мы ни играли, мы выходим на поле для победы!”
Как известно, с целью получения путёвки на Олимпийские игры Париж-2024 по футболу ведётся работа по новой системе. Руководить будущими Олимпийцами было доверено Тимуру Кападзе, который хорошо разбирается в современном футболе, ведущий на сегодняшний день тренерскую деятельность. Для того, чтобы футболисты Олимпийской сборной Узбекистана имели постоянную игровую практику, хорошо понимали друг друга, была создана команда “Олимпик”, состоящая из юношей 2001 года рождения и младше. Клуб, участвовавший в Про-лиге в прошлом сезоне, смог завоевать путевку в Суперлигу уже в дебютном для него году.
В текущем спортивном сезоне наших будущих Олимпийцев ждут грандиозные тестовые соревнования. Прежде всего, чемпионат Азии, который пройдёт в нашей столице, Азиатские игры в Китае осенью, а также Суперлига и Кубок страны. Предлагаем вашему вниманию беседу о подготовке "Олимпика" и Олимпийской сборной к новому сезону:
Реализован ли план на зарубежном учебно-тренировочном сборе?
- Безусловно. Так как мы были на сборах 25 дней и тренировались 2 раза в день. Все условия были соблюдены, как в еде, так и в бассейне и сауне, и это также значительно ускоряло процесс восстановления игроков. Мы вышли на поле в 10 товарищеских матчах. Наши молодые игроки получили гораздо больше опыта, чем ожидалось. Мы играли с клубами Украины, Македонии, Болгарии, Казахстана, а также со сборной Мексики до 18 лет. Каждый матч был хорошим соревновательным опытом для моих учеников, чтобы бросить вызов довольно конкурентоспособным соперникам. Оппоненты были физически сильны, но наши ребята не давали им никаких шансов ни на одной зоне. Наоборот, действовали хорошо. А это в свою очередь, ещё раз показывает, что мы на правильном пути. Февральский сбор был очень важен для нас перед продолжительным сезоном. Так как именно в это время игроки заняты набором сил. Также эти УТС стали хорошим подготовительным этапом к чемпионату Азии, который пройдёт у нас летом, и к Азиатским играм, которые запланированы на осень.
Можем ли мы сказать, что игроки, привлечённые на УТС в Турции, являются основным составом команды?
– Может быть немного неуместно говорить основной состав. Причина в том, что мои ученики всегда бывают в разных физических формах. Но основу Олимпийской сборной составляют именно эти ребята. Кроме того, у нас есть легионеры и игроки, выступающие в других клубах Суперлиги. Задача команды "Олимпик" - дать нашим молодым футболистам игровую практику и вывести их на более высокий уровень. Поэтому чем лучше выступят все мои воспитанники, тем полезнее это будет для сборной. Через клубные игры мы готовим их к предстоящим крупным соревнованиям - с технической, тактической, профессиональной- в общем, со всех сторон.
Впереди чемпионат Азии в Ташкенте, Азиатские игры в Китае, матчи Суперлиги и Кубка Узбекистана. Не будут ли такие серьёзные соревнования за год мучить команду?
- Покажет время. Одно я точно знаю, у нас будет большой опыт. Пусть ребята значительно вырастут в мастерстве, опыте, силе благодаря этим турнирам. В команде достаточно игроков, и всем им будет дана возможность проявить себя. Вполне естественно, что мы ставим перед собой самые высокие цели в любом турнире. Но главное-получить путёвку на Парижскую Олимпиаду. Для этого мы сделаем всё возможное. Я думаю, что 2022 год станет для нас большой школой на этом пути.
Легионерам не составит труда потом влиться в команду? А каких наших легионеров вы бы хотели видеть в составе?
– Я думаю, что с этим проблем не будет. Потому что раньше они тоже играли с этими ребятами. Мы всегда доверяем им. А проблема с другой стороны-в каком состоянии наши легионеры присоединятся в наши ряды. Они будут привлечены в сборную перед престижными турнирами и будут защищать честь нашей страны. Из числа наших игроков, выступающих за рубежом, мы вызываем в сборную самых лучших. Главное, чтобы футболисты приносили пользу Узбекистану! Уверен, что каждый из них сможет достойно защитить честь нашей страны, если будет играть на своём уровне. Любой тренер всегда хочет, чтобы в его команде были самые сильные и достойные игроки. В частности, мы также постараемся использовать все сильные стороны наших лучших атлетов.
Что вы можете сказать об условиях, созданных для команды?
– Прежде всего, хочу поблагодарить уважаемого Президента, а также руководство Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана за созданные условия. С их помощью мы пытаемся стать сильнее. Тренировочные сборы в Турции были очень полезным для игроков. Теперь, достойно участвуя в Суперлиге Узбекистана, мы приложим все усилия, чтобы оправдать оказанное нам доверие и выполнить поставленную перед нами задачу. Ещё раз хочу поблагодарить всех, кто поддерживает меня в этом.
– Какова задачи минимум и максимум, поставленные перед ребятами на счёт этого года?
– Мы поставили перед собой максимум задач на каждом предстоящем турнире. Я настоятельно требую этого от своих подопечных. Так как, чтобы расти, мы должны подходить к каждой игре по-своему и выходить на поле только ради чемпионского титула. Думаю, что мои ученики справятся с этим. Правда, это футбол, и в нём может быть всякое. И мы стараемся извлечь из каждого противостояния необходимый для себя опыт. С кем бы мы ни играли, мы выходим на поле для победы!