Гандболчи қизларимиз ЖЧ йўлланмасини ҳали қўлга киритмадими?
23 сентябрь куни гандбол бўйича Осиё чемпионатининг 5-8-ўринлар учун кечадиган босқичида Иорданиядан устун келган қизларимиз жаҳон чемпионати йўлланмасига эга бўлгани ҳақида хабар берган эдик. Бироқ кейинчалик регламентга ўзгартириш киритилгани маълум бўлди. Бу вазиятга Ўзбекистон гандбол федерацияси бош котиби Исмоил Матхаликов изоҳ берди:
“Мусобақа аввалида белгиланган регламентга кўра, кучли олтиликка кирган жамоалар шу йил декабрь ойида бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатига йўлланма олишар эди. Бироқ Иордания билан ўтган ўйинимиз куни Халқаро гандбол федерацияси регламентга ўзгартириш киритган ва ушбу мусобақада иштирок эта олмаётган Хитой жамоасига жаҳон чемпионатида иштирок этиш учун имтиёзли йўлланма (wild card) берган. Бунга сабаб сифатида Осиё чемпионатида иштирок этиши керак бўлган 12 жамоадан бири (Қатар) турнирда қатнашмагани кўрсатилган. Шу боис, Осиё учун ажратилган 6 ўриндан бири Хитойга ўтди. Демак, ЖЧда иштирок этиш учун яна бир ғалаба керак бўлади бизга. Бу билан жамоадаги муҳит ўзгаргани йўқ. Қизларимизда ўзларига бўлган ишонч кучли. Гонконгни мағлуб этиб, йўлланма масаласини ҳал қиламиз”.
Осиё чемпионатининг бешинчи ўрини, амалда ЖЧ йўлланмаси учун кечадиган Ўзбекистон ва Гонконг жамоалари ўртасидаги баҳс бугун Тошкент вақти билан 15:00 да бошланади. Бўлажак баҳсда жамоамизга омад тилаймиз.

Наши гандболистки ещё не завоевали путёвку на ЧМ?
Ранее нами сообщалось, что девушки сборной Узбекистана, на чемпионате Азии по гандболу в борьбе за 5-8 место, победили Иорданию и завоевали путёвку на чемпионат мира (http://olympic.uz/ru/86197). Однако позже выяснилось, что в регламент были внесены изменения. Генеральный секретарь федерации гандбола Узбекистана Исмаил Матхаликов так прокомментировал ситуацию:
«Согласно правилам, установленным в начале соревнований, команды, занявшие 1-6 место, имеют шанс принять участие на чемпионате мира, который пройдёт в декабре этого года. Однако в день нашего матча с Иорданией Международная федерация гандбола внесла поправки в правила (https://www.ihf.info/media-center/news/spain-2021-asian-qualification-update-pr-china-receive -wild-card) и дала китайской команде, которая не смогла участвовать в этом соревновании wild card на чемпионат мира. Причиной этому является то, что одна из 12 команд (Катар), которая должна была участвовать на чемпионате Азии, отсутствовала. Таким образом, одно из 6 мест, отведенных для Азиатского континента, перешло к Китаю. Исходя от этого, нам нужна ещё одна победа для выхода на ЧМ. Но это не повлияло на настрой девушек, они верят в себя и в свои силы. Мы победим Гонконг и выиграем путёвку на чемпионат мира».
Игра за пятое место, а также, за выход в ЧМ, между командами Узбекистана и Гонконга пройдёт сегодня в 15:00 по Ташкентскому времени. Желаем удачи нашим представительницам.