Xitoy tsivilizasiyasi bundan ham qadimiyroq – arxeologlar Osiyodagi eng qadimiy
1928 yilda miloddan avvalgi XVI-XI asrlarda mavjud bo'lgan Shan imperiyasi davlatining poytaxti – qadimiy Insyuy shahrining xarobalari topildi. Shu vaqtdan boshlab, Xitoy madaniyatining o'tmishi haqiqiy dalillar va voqealar bilan to'ldirila boshladi. Shan davri afsonalari ilmiy tasdig'ini topdi. 1950 yilda ular Xenan provintsiyasi er qa'rini o'rganishni boshladilar. 1952 yildan boshlab Pekin universiteti arxeologlar tayyorlashni boshladi. Xalq mulkini asrash va arxeologiya himoyasi ommalashtirildi, shu vaqtdan boshlab Xitoy madaniy merosining yangi ob'ektlari o'rganishga kirishildi.
Eng yirik Osiyo madaniyatining boy tarixi
Miloddan avvalgi 200 yillarda yashagan tarixchi sim Syanyaning "Shi szi eslatmalari"ga ko'ra, uzoq vaqt davomida Sya sulolasining "Markaziy qirolligi" tsivilizasiya beshigi hisoblangan. U zamonaviy Xenan provintsiyasining ulkan hududlarini egallab olgan. Keyinchalik Chjeszyanda olib borilgan arxeologik ishlar shuni ko'rsatdiki, qadimiy Lyanchju shahri mavjud bo'lgan, shundan so'ng tsivilizasiya beshigi 5 300 yillik qadimgi xarobalarga "tegishli" bo'lib chiqdi.
Ammo bir necha oy oldin, xuddi o'sha Xenan provintsiyasidagi Shuanxuayshu shahrida yanada qadimiyroq shahar haqida ma'lumotlar paydo bo'ldi. Mavze er maydoni qariyb 300 000 km2 ni egallaydi; arxeologik tahlil natijalariga ko'ra, Xuanxe daryosining Janubiy sohilida joylashgan shahar 7000 yil oldin paydo bo'lgan Yanshao madaniyatining eng yirik qabilaviy turar joyi bo'lgan. Uchta chuqur ariq bilan o'ralgan, ular hali ham umumiy kartinada ko'rinib turibdi, bu qabilalar aholi punktini qanday qilib samarali himoya qilish to'g'risida bilimga ega ekanliklarini anglatadi.
Xitoy tsivilizasiyasi "beshigi" qanday namoyon bo'ladi
Qishloq Markaziy mintaqa va periferiyadan iborat edi. Ibtidoiy kanalizasiya, yo'llar, omborxonalar qoldiqlari topildi. Kundalik hayotning o'ziga xos xususiyatlari va elementlari bu erda ko'pchilik ishonilganidan ancha oldinroq paydo bo'lganligini isbotlovchi ko'plab artefaktlar topildi.
Predmetlar 5-7 ming yillik tarixga ega. Qobon dandon tishidan yasalgan pilla haykali bu erda alohida o'rin tutadi. U shunda ham odamlar ipakni qanday qilib olishni bilishganligini isbotlaydi.
Turar joy va omborxonalardan tashqari, shaharda rasm-rusumlar va marosimlar o'tkaziladigan uchta qurbonlik maydonchasi mavjud edi. Topilgan to'qqiz tuvakcha ma'lum tartibda joylashtirilgan bo'lib, bu qabilalar astronomiya asoslarini yaxshi bilishlarini anglatadi.
Shahar ikkita muhim suv yo'llari – Xuanxe Daryo va Lo chorrahasida joylashgan. Ota-bobolarimiz o'rnatgan daryolar bo'yida biz hozir o'sha joylarni bajonidil o'rganmoqdamiz. Shuning uchun bu erda birinchi "tsivilizasiya beshiklari"dan biri joylashganligi ajablanarli emas. Xarobalar yoshi shuni ko'rsatadiki, mahalliy aholi bu erda ko'pchilik taxmin qilinganidan ancha oldinroq paydo bo'lgan.

Китайская цивилизация оказалась еще старше — археологи обнаружили древнейший город в Азии
В 1928 году были обнаружены развалины древнейшего города Иньсюй —столицы государства империи Шан, существовавшей в XVI-XI веке до н.э. С этого момента прошлое китайской культуры стало обрастать реальными фактами и событиями. Эпоха Шан из легенд обрела научное подтверждение. В 1950 году начали исследовать недра провинции Хэнань. С 1952 года Пекинский университет стал готовить археологов. Охрана народного достояния и археология стали популяризироваться, с этого времени Китай приобретал новые объекты культурного достояния.
Богатая история самой многочисленной азиатской культуры
Согласно «Запискам Ши Цзи», историка Сыма Цяня, жившего около 200 лет до н.э., долгое время колыбелью цивилизации считалось «центральное царство» династии Ся. Оно занимало огромные территории современной провинции Хэнань. Более поздние археологические работы в провинции Чжэцзян показали, что существовал более древний город Лянчжу, после чего колыбель «приписали» этим 5 300-летним руинам.
Но несколько месяцев назад появились данные о еще более древнем городе в местечке Шуанхуайшу, все в той же провинции Хэнань. Массивный участок земли занимает почти 300 000 км²; и, согласно результатам археологического анализа, город, находившийся на южном берегу реки Хуанхэ был крупнейшим племенным поселением возникшей 7 000 лет назад культуры Яншао. Территория опоясывалась тремя глубокими рвами, которые до сих пор выделяются в общей картине, а это значит, что племенные жители обладали знаниями о том, как эффективно защитить поселение.
Как выглядела «колыбель» китайской цивилизации
Селение состояло из центрального района и периферии. Были обнаружены остатки примитивной канализации, дорог, складские помещения. Были найдены многочисленные артефакты, доказывающие, что отличительные черты и элементы быта здесь появились намного раньше, чем было принято считать.
Предметы имеют возраст 5-7 тысяч лет. Особое место здесь занимает фигурка шелкопряда, изготовленная из бивня кабана. Она доказывает, что уже тогда люди умели получать шелк.
Помимо жилых и складских помещений, в городе находились три жертвенные платформы, на которых проводились обряды и ритуалы. А найденные девять горшочков, расставленные в определенном порядке, указывают, что племена знали азы астрономии.
Город стоит на пересечении двух важных водных артерий — рек Хуанхэ и Ло. Вдоль рек селились наши предки, эти же территории охотно осваиваем мы сейчас. Поэтому не удивительно, что именно здесь располагалась одна из первых «колыбелей цивилизации». А возраст руин говорит о том, что автохтонные жители появились здесь гораздо раньше, чем было принято считать.