Бугунги қаҳрамонимиз – Оксана Чусовитина
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси кўпчиликнинг қизиқишига сабаб бўлган “Улар Токиода юрт шарафини ҳимоя қилишади” лойиҳасини давом эттиради. Унинг бугунги қисми ўзбек ва жаҳон спортининг афсонаси Оксана Чусовитинага бағишланади.
Оксана Александровна Чусовитина 1975 йил 19 июнь куни Бухоро шаҳрида туғилган. Жаҳонда спорт гимнастикаси бўйича Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этган спортчи (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992 йил Барселонада ўтган Олимпия ўйинлари олтин медали соҳиби, 3 карра жаҳон чемпиони.
Оксана Чусовитина спорт билан шуғулланишни 8 ёшида бошлаган. Узоқ йиллар давомида Светлана Кузнецова қўл остида спорт гимнастикасининг сир-асрорларини ўрганиб келган. 1990 йил терма жамоа аъзосига айланган.
Таяниб сакраш, эркин машқ ва параллель тўсинларда бир неча мураккаб элементлар муаллифи. Қаҳрамонимиз Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати ғолиби, фаолиятини якунламасдан туриб, гимнастиканинг ривожига қўшган ҳиссаси учун Халқаро гимнастика шон-шараф залидан ўрин олган ягона спортчи ҳисобланади. У, шунингдек, спорт гимнастикасида Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этгани учун “Гиннеснинг рекордлари” китобига ўз номини ёздириб қўйган.
2019 йил Германиянинг Штутгарт шаҳрида ўтказилган спорт гимнастикаси бўйича жаҳон чемпионатидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Токио Олимпиадаси Чусовитина учун фаолиятидаги саккизинчи Олимпиада бўлади. Оксана Александровна фаолияти давомида қуйидаги унвонларга сазовор бўлган:

Our current heroine is Oksana Chusovitina
The National Olympic Committee continues the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". This time we will tell you about the legend of Uzbek and world sports Oksana Chusovitina.
Oksana Alexandrovna Chusovitina was born on June 19, 1975 in Bukhara. The only gymnast in the history of gymnastics who took part in 7 Summer Olympics (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Gold medalist of the 1992 Olympic Games (Barcelona), silver medalist of the 2008 Olympic Games (Beijing), three-time world champion.
Since the age of eight, he has been engaged in sports. For many years, she was a student of Svetlana Kuznetsova and studied the secrets and subtleties of gymnastics. Since 1990, he has been a member of the national team of Uzbekistan.
The author of several complex elements on the support jump and on the free exercises of gymnastics. The winner of the Asian Games and the Asian Championship. She is listed in the Guinness Book of Records as the only participant of seven Olympic Games in the history of gymnastics and the first active athlete in history to be inducted into the international "Hall of Fame" of gymnastics.
In October 2019, she won a license for the Olympic Games in Tokyo, taking part in the World Gymnastics Championships in Stuttgart (Germany). The Tokyo Olympics will be the eighth for Oksana Chusovitina.