Бугунги қаҳрамонимиз – Оксана Чусовитина
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси кўпчиликнинг қизиқишига сабаб бўлган “Улар Токиода юрт шарафини ҳимоя қилишади” лойиҳасини давом эттиради. Унинг бугунги қисми ўзбек ва жаҳон спортининг афсонаси Оксана Чусовитинага бағишланади.
Оксана Александровна Чусовитина 1975 йил 19 июнь куни Бухоро шаҳрида туғилган. Жаҳонда спорт гимнастикаси бўйича Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этган спортчи (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992 йил Барселонада ўтган Олимпия ўйинлари олтин медали соҳиби, 3 карра жаҳон чемпиони.
Оксана Чусовитина спорт билан шуғулланишни 8 ёшида бошлаган. Узоқ йиллар давомида Светлана Кузнецова қўл остида спорт гимнастикасининг сир-асрорларини ўрганиб келган. 1990 йил терма жамоа аъзосига айланган.
Таяниб сакраш, эркин машқ ва параллель тўсинларда бир неча мураккаб элементлар муаллифи. Қаҳрамонимиз Осиё ўйинлари ва Осиё чемпионати ғолиби, фаолиятини якунламасдан туриб, гимнастиканинг ривожига қўшган ҳиссаси учун Халқаро гимнастика шон-шараф залидан ўрин олган ягона спортчи ҳисобланади. У, шунингдек, спорт гимнастикасида Олимпия ўйинларида энг кўп иштирок этгани учун “Гиннеснинг рекордлари” китобига ўз номини ёздириб қўйган.
2019 йил Германиянинг Штутгарт шаҳрида ўтказилган спорт гимнастикаси бўйича жаҳон чемпионатидаги иштироки орқали Токио-2020 Олимпия ўйинларига йўлланма олди. Токио Олимпиадаси Чусовитина учун фаолиятидаги саккизинчи Олимпиада бўлади. Оксана Александровна фаолияти давомида қуйидаги унвонларга сазовор бўлган:

Наша сегодняшняя героиня — Оксана Чусовитина
Национальный Олимпийский комитет продолжает проект «Они будут защищать честь страны в Токио». На этот раз мы вам расскажем о легенде узбекского и мирового спорта Оксане Чусовитиной.
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная гимнастка в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 7 Летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Золотой призёр Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трёхкратная чемпионка мира.
С восьми лет занимается спортом. В течении многих лет была ученицей Светланы Кузнецовой и изучала секреты и тонкости спортивной гимнастики. С 1990 года является членом сборной Узбекистана.
Автор нескольких сложных элементов по опорному прыжку и по вольным упражнениям спортивной гимнастики. Победительница Азиатских игр и чемпионата Азии. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, в качестве единственной участницы семи Олимпийских игр в истории гимнастики и первой в истории действующая спортсменка введенная в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
В октябре 2019 года она завоевала лицензию на Олимпийские игры в Токио, приняв участие на чемпионате мира по спортивной гимнастике в городе Штутгард (Германия). Токийская Олимпиада станет восьмой для Оксаны Чусовитиной.
Оксана Александровна во время своей деятельности награждена следующими государственными наградами и званиями: