Ҳабиб бугунги машғулотда кимни кутди? Ўзбек спортчилари учун қимматли маслаҳатлар ёхуд афсонавий жангчи иштирокидаги матбуот анжумани қандай ўтди?
Бугун UFC бўйича мутлақ жаҳон чемпиони, таниқли жангчи россиялик Ҳабиб Нурмагомедов Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасига ташриф буюрди. Таниқли спортчи даставвал МОҚ музейини томоша қилиб, ўзбек спортининг шонли тарихи билан яқиндан танишди ва фахрий меҳмонлар китобига ўз дил-изҳорларини ёзиб қолдирди.
Шундан сўнг, мартабали меҳмон иштирокида қизиқарли савол-жавоблардан иборат матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ҳабиб Нурмагомедовнинг шахсий мураббийи Хавьер Мендес, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти, юртимизнинг таниқли спортчилари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди. Анжуманни қўмита Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди.
Даставвал МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов таниқли спортчинини юртимизга ташрифи билан қутлаб ўтди.
Сизни Миллий олимпия қўмитасида кўриб турганимиздан бағоят хурсандмиз. Темир интизом билан ўз орзу-мақсадларингиз ортидан шундай натижаларга эришдингиз. Сиз нафақат юртингизда, балки Ўзбекистонда ҳам кўплаб ёшларнинг қаҳрамонисиз. Сўнгги жангингизда ҳам кўплаб ҳамюртларимиз Сизга ва унда иштирок этган спортчимизга мухлислик қилиб, қўллаб-қувватлаб туришди. Муҳтарам юртбошимиз Шавкат Мирзиёев ҳам спортни алоҳида қадрлайди. Ёшлар маънавиятини юксалтириш ва уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида илгари сурилган 5та муҳим ташаббуснинг бири ҳам айнан жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга қаратилган. Давлат миқёсидаги эътибор натижасида Рио Олимпиадасида 206 мамлакат орасида 21-ўринни эгаллаганмиз. Ўз ўрнида мамлакатимизда аралаш жанг санъати турлари ҳам ривож топмоқда. Сизнинг ташрифингиз ёшларимиз орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишда катта аҳамиятга эга”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Шунингдек, тадбир давомида Ҳабиб Нурмагомедов Ўзбекистонда спортга, хусусан, аралаш жанг санъати турларига эътибордан бениҳоя мамнун эканини таъкидлаб, ўзининг илиқ фикрларини билдириб ўтди.
Фурсатдан фойдаланиб, ўзбекистонлик мухлисларимга эътибор ва қўллаб-қувватлов учун ўз миннатдорчилигимни билдириб қоламан. БААда жанг қилганимда ҳам улар бевосита бориб, томоша қилганидан хабарим бор. Юртингизда аралаш жанг санъати турлари ҳам жадал ривожланяпти. Спортчи учун ўз давлати байроғини нуфузли беллашувларда ҳимоя қилиш шараф. Ўзбек жангчиларининг халқаро майдондаги чиқишларини кузатиб бораман. Ўйлайманки, уларни йирик ғалабалар кутмоқда. Мамлакатингизда дзюдо, кураш, бокс каби яккакураш йўналишлари ривожланган. Шу жиҳат ўзбекистонлик спортчиларнинг келажакдаги ғалабаларига замин бўлади, деб ўйлайман. Айниқса, Отабек Умаровнинг Ўзбекистонда ММА спортига қўшаётган ҳиссасини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман”, – деди UFC чемпиони.
Шундан сўнг журналистлар иштирокида савол-жавоб қисмига ўтилди.
– Ўзбекистонлик спортчиларга йирик жанглар олдидан тўғри тайёргарлик кўриш бўйича қандай маслаҳат берган бўлардингиз?
Аралаш жанг санъатида бўлажак баҳсга тайёргарлик кўришдаги энг яхши йўл – спарринг жангларини тўғри ташкил қилиш. Бунда керак бўладиган барча қўшимча инвентарлар, спарринг рақибни тўғри танлаш катта аҳамиятга эга. Боиси бу бўлажак жанг аввалида жароҳат олмаслик каби салбий жиҳатларнинг олдини олади. Шунингдек, унгача бўладиган воқеликларда ҳам ўзини бошқара олиш муҳим аҳамиятги эга. Катта жанглар олдидан ОАВ ва бошқа томонлардан ташқи босим бўлади. Бунда тўғри йўл танлай олиш ўта муҳим.
– Ўтган йили мамлакатимизда GFC турнири бўлиб ўтган эди. Келажакда яна бу каби турнирларни ташкил қилиш режаси борми?
– Албатта, бизда бу борада катта режа бор. Пандемия сабаб бир қатор режаларимиз амалга ошмаяпти. Яна бир бор айтиб ўтишим мумкин, Ўзбекистонда аралаш жанг санъати ривожи учун катта имконият бор. Ҳар қандай спортчи жанг қилишни орзу қиладиган улкан спорт аренаси, ҳукуматнинг қўллаб-қувватлаши ва бошқа бир қатор омиллар етарли. Эпидемиологик вазият яхшиланиб қолса, албатта, биз мухлислар учун бундай кечаларни ташкил қиламиз.
ММАни Олимпия ўйинлари дастурига киритиш бўйича ушбу ташкилот оиласи қандай иш олиб боряпти?
– Албатта, аралаш жанг санъатининг Олимпия ўйинларига киритилишини ушбу спорт вакилларининг аксарият қисми қўллаб-қувватлайди. Париж-2024 учун кеч қолган бўлишимиз мумкин. Бироқ 2028 йил Лос-Анжелесда ўтадиган ёзги Олимпия ўйинлари дастурига кириш учун ҳаракат бор.
– Ўзбекистонлик спортчилар учун хорижлик мутахассислар билан йиғинлар ташкил қилиш ва тажриба алмашиш қанчалик фойда беради?
– Хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда ишлаш ҳамиша ўз самарасини берган. Ўқув-машғулот йиғинлари ҳам юқори савияда ташкил қилинса, албатта, ўз натижасини кўрсатади. Залимиз ўзбекистонлик спортчилар учун доимо очиқ. Ҳозир ҳам бир қатор ҳамюртларингиз у ерда ўз тажрибаларини орттириб келишмоқда.
– Спортдан ташқари қандай хоббингиз бор?
– Кўпчилик қатори футболни алоҳида кузатиб бораман ва қизиқарли ўйинларини ўтказиб юбормасликка ҳаракат қиламан. Шунингдек, яна бир қатор шахсий қизиқишларим бор.
– Самбочилардан савол: Жанговор самбо бўйича икки карра жаҳон чемпиони ҳисобланасиз. Ушбу спорт тури билан шуғулланадиган атлетлар учун қандай маслаҳат берган бўлар эдингиз?
Жанговор самбо аралаш жанг санъатига энг яқин спорт ҳисобланади. Ўзим мисолимда айтадиган бўлсам, ушбу спорт ММАга ўтишимга трамплин вазифасини ўтаб берган. Бизнинг Доғистондан бу йил 2 самбочимиз жаҳон чемпиони бўлишди. Аввало, ҳар қандай ҳолатда ҳам кучли рақиблар билан машғулот ўташ катта фойда беради. Фурсатдан фойдаланиб, сизларни ҳам Доғистонга таклиф қиламиз.
– Ҳабиб, сенга саволим шундан иборатки, терма жамоа вакиллари учун тартиб-интизом ва кун тартиби қандай аҳамиятга эга? (Илиас Илиадис, дзюдо бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи)
– Менда ҳам сенга савол бор. Бугун “Бефит”да сени кутдим. Нега келмадинг? (кулади) Саволингга келадиган бўлсак, аввало, ўз вақтида ухлаш жуда катта аҳамиятга эга. Интизом эса сендаги мақсадга қараб келади. Агар ўз мақсадинг йўлида астойдил ҳаракатда бўлсанг, интизомга қаттиқ риоя қиласан. Енгил қарасанг, машғулотларни ўтказиб юборишингга тўғри келади. Чемпионликни мақсад қилдингми, бошқа нарсаларга чалғимасдан, фақат шунга интилишинг керак. Шундай мақсад қўйдингми, жароҳат, кези келганда, қоқилишлар бўлади. Буларни мардона енгиб ўтиш ким эканлигингни кўрсатади.
– Ўзбекистонлик спортчилардан кимларни кузатиб борасиз?
Охирги Олимпиада ва жаҳон чемпионатларида боксчиларингиз иштирокини алоҳида кузатиб бордим. Екатеринбургдаги ЖЧда Баҳодир Жалолов, Олимпиадада енгил вазндаги йигитларинингиз иштироки ёққан. Умуман, ўзбекистонлик кўплаб яхши спортчилар борлигидан хабарим бор. Спортчи учун қулай шароит яратиб берилса, янги номлар чиқиб келаверади. Ўйлайманки, бу борада мамлакатингизда яхшигина имкониятлар бор. Яқин келажакда янада номдор спортчилар етишиб чиқишига ишонаман.
Сизларда таэквондо, дзюдо ва бокс бўйича кучли спортчи ва мураббийлар бор. Қолаверса, ҳукуматнинг қўллаб-қувватлашига ҳам гувоҳ бўлдим. ММАга ўтиш бўйича тўғри қадам ташланса, Ўзбекистондан ҳам таниқли UFC жангчилари етишиб чиқишига ишонаман”, – деди мураббий Хавьер Мендес.
Тадбир якунида Ҳабиб Нурмагомедов ўзбекистонлик спортчи ва мутахассислар билан ҳамкорликка доимо тайёр эканлигини билдириб, атлетларимизга омад ва зафарлар тилаб қолди.

1 December 2020 13765
Who was Khabib waiting for at today's training session? Valuable tips for Uzbek athletes or how was the press conference with the participation of the legendary fighter?
Today, the absolute world champion according to the UFC, the famous Russian fighter Khabib Nurmagomedov visited the National Olympic Committee of Uzbekistan. The famous athlete first visited the IOC museum, where he got acquainted with the glorious history of Uzbek sports and left his wishes in the book of honored guests.
After that, a press conference with interesting questions and answers was held with the participation of a high-ranking guest. It was attended by Khabib Nurmagomedov's personal trainer Javier Mendes, the leadership of the Ministry of Physical Culture and Sports and the IOC, famous athletes of our country and representatives of the media. The conference was held by the General Secretary of the Committee Oybek Kasimov.
First, IOC Chairman Rustam Shoabdurakhmanov welcomed the famous athlete on a visit to our country.
"We are very happy to see you in the National Olympic Committee. With iron discipline, you have achieved such results while pursuing your dreams and goals. You are the hero of many young people not only in your country, but also in Uzbekistan. Even in your last fight, many of our compatriots cheered and supported you and our athlete who took part in it. Our esteemed Head of State Shavkat Mirziyoyev also highly values sports. One of the 5 important initiatives put forward to increase the spirituality of young people and organize their leisure time is aimed at the development of physical culture and sports. As a result of the attention at the state level, we took 21st place among 206 countries at the Rio Olympics. In its place, mixed martial arts are also developing in our country. Your visit is of great importance for promoting a healthy lifestyle among our young people, " said Rustam Shoabdurakhmanov.
Also during the event, Khabib Nurmagomedov noted that he was very pleased with the attention paid to sports in Uzbekistan, in particular, to mixed martial arts, and expressed his warm words.
"I would like to take this opportunity to express my gratitude for the attention and support of the Uzbek fans. Even when I was fighting in the UAE, I knew they went straight and watched. Mixed martial arts are also developing intensively in your country. It is an honor for an athlete to defend the flag of his country at prestigious competitions. I will follow the performances of Uzbek fighters in the international arena. I think they are waiting for major victories. Your country has developed such martial arts as judo, wrestling, and boxing. I think that this will mark the beginning of future victories of Uzbek athletes. I especially want to note the contribution of Otabek Umarov to the sport of MMA in Uzbekistan, " the UFC champion said.
After that, a part of the questions and answers was held with the participation of journalists.
– What advice would you give to Uzbek athletes on proper preparation before major fights?
– The best way to prepare for the upcoming fight in mixed martial arts is to properly organize sparring fights. Of great importance is the availability of all the necessary additional equipment, the right choice of a sparring opponent. This will prevent negative aspects, such as the absence of injuries at the beginning of the upcoming fight. Also, in the realities that precede this, self-control is of paramount importance. There will be external pressure from the media and other parties before the big battles. It is very important to be able to choose the right path.
– Last year, our country hosted the GFC tournament. Are there any plans to organize more similar tournaments in the future?
- Of course, we have a big plan for this. A number of our plans are not being implemented due to the pandemic. Once again, I can say that Uzbekistan has a great potential for the development of mixed martial arts. A huge sports arena, government support and a number of other factors that any athlete dreams of fighting are enough. Of course, if the epidemiological situation improves, we will organize such parties for fans.
– How does this organization work to include MMA in the Olympic Games program?
– Of course, the inclusion of mixed martial arts in the Olympic Games is supported by the vast majority of representatives of this sport. We may be too late for Paris 2024. But there is movement to enter the 2028 Summer Olympics program in Los Angeles.
– How profitable is it for Uzbek athletes to organize meetings and exchange experience with foreign specialists?
- Cooperation with foreign specialists has always borne fruit. Training camps, if they are organized at a high level, will definitely show their results. Our gym is always open for athletes of Uzbekistan. Even now, a number of your compatriots are gaining experience there.
– What are your hobbies other than sports?
– I, like many people, follow football separately and try not to miss its interesting matches. I also have a few other personal interests.
- A question from the SAMBO players: you are a two-time world champion in combat sambo. What advice would you give to athletes involved in this sport?
- Combat sambo is the sport closest to mixed martial arts. Using my own example, I can say that this sport served as a springboard for my transition to MMA. 2 of our SAMBO wrestlers from Dagestan became world champions this year. First of all, in any case, training with strong opponents will bring great benefits. We take this opportunity to invite you to Dagestan.
- Khabib, I have a question for you, how important is discipline and the agenda for the representatives of the national team? (Ilias Iliadis, head coach of the Uzbekistan national judo team)
– I have a question for you, too. I was waiting for you at the Befita today. Why didn't you come? (laughs) As for your question, first, timely sleep is of paramount importance. And discipline comes to a goal in you. If you work hard towards your goal, you will be strictly disciplined. If you look frivolous, you'll have to skip training. You strive for the championship, you should strive only for this, without being distracted by other things. Do you set such a goal that when the injury comes, they will stumble. Bravely overcoming these things shows who you are.
– Which of the athletes of Uzbekistan do you follow?
– I specifically followed the participation of your boxers at the last Olympic Games and World Championships. Bahodir Jalolov at the World Championships in Yekaterinburg, did you like the participation of your guys in the lightweight division at the Olympics. In general, I know that there are many good athletes from Uzbekistan. New names will appear if favorable conditions are created for the athlete. I think your country has good opportunities in this regard. I believe that in the near future there will be even more famous athletes.
"You have strong athletes and coaches in taekwondo, judo and boxing. In addition, I also witnessed the support of the government. I am sure that if the right step is taken to move to MMA, then well-known UFC fighters will grow from Uzbekistan, " said coach Javier Mendes.
In conclusion, Khabib Nurmagomedov expressed his readiness to cooperate with athletes and specialists from Uzbekistan and wished our athletes good luck and victories.