Ҳабиб бугунги машғулотда кимни кутди? Ўзбек спортчилари учун қимматли маслаҳатлар ёхуд афсонавий жангчи иштирокидаги матбуот анжумани қандай ўтди?
Бугун UFC бўйича мутлақ жаҳон чемпиони, таниқли жангчи россиялик Ҳабиб Нурмагомедов Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасига ташриф буюрди. Таниқли спортчи даставвал МОҚ музейини томоша қилиб, ўзбек спортининг шонли тарихи билан яқиндан танишди ва фахрий меҳмонлар китобига ўз дил-изҳорларини ёзиб қолдирди.
Шундан сўнг, мартабали меҳмон иштирокида қизиқарли савол-жавоблардан иборат матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ҳабиб Нурмагомедовнинг шахсий мураббийи Хавьер Мендес, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ва МОҚ раҳбарияти, юртимизнинг таниқли спортчилари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди. Анжуманни қўмита Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди.
Даставвал МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов таниқли спортчинини юртимизга ташрифи билан қутлаб ўтди.
Сизни Миллий олимпия қўмитасида кўриб турганимиздан бағоят хурсандмиз. Темир интизом билан ўз орзу-мақсадларингиз ортидан шундай натижаларга эришдингиз. Сиз нафақат юртингизда, балки Ўзбекистонда ҳам кўплаб ёшларнинг қаҳрамонисиз. Сўнгги жангингизда ҳам кўплаб ҳамюртларимиз Сизга ва унда иштирок этган спортчимизга мухлислик қилиб, қўллаб-қувватлаб туришди. Муҳтарам юртбошимиз Шавкат Мирзиёев ҳам спортни алоҳида қадрлайди. Ёшлар маънавиятини юксалтириш ва уларнинг бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш мақсадида илгари сурилган 5та муҳим ташаббуснинг бири ҳам айнан жисмоний тарбия ва спортни ривожлантиришга қаратилган. Давлат миқёсидаги эътибор натижасида Рио Олимпиадасида 206 мамлакат орасида 21-ўринни эгаллаганмиз. Ўз ўрнида мамлакатимизда аралаш жанг санъати турлари ҳам ривож топмоқда. Сизнинг ташрифингиз ёшларимиз орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишда катта аҳамиятга эга”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Шунингдек, тадбир давомида Ҳабиб Нурмагомедов Ўзбекистонда спортга, хусусан, аралаш жанг санъати турларига эътибордан бениҳоя мамнун эканини таъкидлаб, ўзининг илиқ фикрларини билдириб ўтди.
Фурсатдан фойдаланиб, ўзбекистонлик мухлисларимга эътибор ва қўллаб-қувватлов учун ўз миннатдорчилигимни билдириб қоламан. БААда жанг қилганимда ҳам улар бевосита бориб, томоша қилганидан хабарим бор. Юртингизда аралаш жанг санъати турлари ҳам жадал ривожланяпти. Спортчи учун ўз давлати байроғини нуфузли беллашувларда ҳимоя қилиш шараф. Ўзбек жангчиларининг халқаро майдондаги чиқишларини кузатиб бораман. Ўйлайманки, уларни йирик ғалабалар кутмоқда. Мамлакатингизда дзюдо, кураш, бокс каби яккакураш йўналишлари ривожланган. Шу жиҳат ўзбекистонлик спортчиларнинг келажакдаги ғалабаларига замин бўлади, деб ўйлайман. Айниқса, Отабек Умаровнинг Ўзбекистонда ММА спортига қўшаётган ҳиссасини алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиман”, – деди UFC чемпиони.
Шундан сўнг журналистлар иштирокида савол-жавоб қисмига ўтилди.
– Ўзбекистонлик спортчиларга йирик жанглар олдидан тўғри тайёргарлик кўриш бўйича қандай маслаҳат берган бўлардингиз?
Аралаш жанг санъатида бўлажак баҳсга тайёргарлик кўришдаги энг яхши йўл – спарринг жангларини тўғри ташкил қилиш. Бунда керак бўладиган барча қўшимча инвентарлар, спарринг рақибни тўғри танлаш катта аҳамиятга эга. Боиси бу бўлажак жанг аввалида жароҳат олмаслик каби салбий жиҳатларнинг олдини олади. Шунингдек, унгача бўладиган воқеликларда ҳам ўзини бошқара олиш муҳим аҳамиятги эга. Катта жанглар олдидан ОАВ ва бошқа томонлардан ташқи босим бўлади. Бунда тўғри йўл танлай олиш ўта муҳим.
– Ўтган йили мамлакатимизда GFC турнири бўлиб ўтган эди. Келажакда яна бу каби турнирларни ташкил қилиш режаси борми?
– Албатта, бизда бу борада катта режа бор. Пандемия сабаб бир қатор режаларимиз амалга ошмаяпти. Яна бир бор айтиб ўтишим мумкин, Ўзбекистонда аралаш жанг санъати ривожи учун катта имконият бор. Ҳар қандай спортчи жанг қилишни орзу қиладиган улкан спорт аренаси, ҳукуматнинг қўллаб-қувватлаши ва бошқа бир қатор омиллар етарли. Эпидемиологик вазият яхшиланиб қолса, албатта, биз мухлислар учун бундай кечаларни ташкил қиламиз.
ММАни Олимпия ўйинлари дастурига киритиш бўйича ушбу ташкилот оиласи қандай иш олиб боряпти?
– Албатта, аралаш жанг санъатининг Олимпия ўйинларига киритилишини ушбу спорт вакилларининг аксарият қисми қўллаб-қувватлайди. Париж-2024 учун кеч қолган бўлишимиз мумкин. Бироқ 2028 йил Лос-Анжелесда ўтадиган ёзги Олимпия ўйинлари дастурига кириш учун ҳаракат бор.
– Ўзбекистонлик спортчилар учун хорижлик мутахассислар билан йиғинлар ташкил қилиш ва тажриба алмашиш қанчалик фойда беради?
– Хорижий мутахассислар билан ҳамкорликда ишлаш ҳамиша ўз самарасини берган. Ўқув-машғулот йиғинлари ҳам юқори савияда ташкил қилинса, албатта, ўз натижасини кўрсатади. Залимиз ўзбекистонлик спортчилар учун доимо очиқ. Ҳозир ҳам бир қатор ҳамюртларингиз у ерда ўз тажрибаларини орттириб келишмоқда.
– Спортдан ташқари қандай хоббингиз бор?
– Кўпчилик қатори футболни алоҳида кузатиб бораман ва қизиқарли ўйинларини ўтказиб юбормасликка ҳаракат қиламан. Шунингдек, яна бир қатор шахсий қизиқишларим бор.
– Самбочилардан савол: Жанговор самбо бўйича икки карра жаҳон чемпиони ҳисобланасиз. Ушбу спорт тури билан шуғулланадиган атлетлар учун қандай маслаҳат берган бўлар эдингиз?
Жанговор самбо аралаш жанг санъатига энг яқин спорт ҳисобланади. Ўзим мисолимда айтадиган бўлсам, ушбу спорт ММАга ўтишимга трамплин вазифасини ўтаб берган. Бизнинг Доғистондан бу йил 2 самбочимиз жаҳон чемпиони бўлишди. Аввало, ҳар қандай ҳолатда ҳам кучли рақиблар билан машғулот ўташ катта фойда беради. Фурсатдан фойдаланиб, сизларни ҳам Доғистонга таклиф қиламиз.
– Ҳабиб, сенга саволим шундан иборатки, терма жамоа вакиллари учун тартиб-интизом ва кун тартиби қандай аҳамиятга эга? (Илиас Илиадис, дзюдо бўйича Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи)
– Менда ҳам сенга савол бор. Бугун “Бефит”да сени кутдим. Нега келмадинг? (кулади) Саволингга келадиган бўлсак, аввало, ўз вақтида ухлаш жуда катта аҳамиятга эга. Интизом эса сендаги мақсадга қараб келади. Агар ўз мақсадинг йўлида астойдил ҳаракатда бўлсанг, интизомга қаттиқ риоя қиласан. Енгил қарасанг, машғулотларни ўтказиб юборишингга тўғри келади. Чемпионликни мақсад қилдингми, бошқа нарсаларга чалғимасдан, фақат шунга интилишинг керак. Шундай мақсад қўйдингми, жароҳат, кези келганда, қоқилишлар бўлади. Буларни мардона енгиб ўтиш ким эканлигингни кўрсатади.
– Ўзбекистонлик спортчилардан кимларни кузатиб борасиз?
Охирги Олимпиада ва жаҳон чемпионатларида боксчиларингиз иштирокини алоҳида кузатиб бордим. Екатеринбургдаги ЖЧда Баҳодир Жалолов, Олимпиадада енгил вазндаги йигитларинингиз иштироки ёққан. Умуман, ўзбекистонлик кўплаб яхши спортчилар борлигидан хабарим бор. Спортчи учун қулай шароит яратиб берилса, янги номлар чиқиб келаверади. Ўйлайманки, бу борада мамлакатингизда яхшигина имкониятлар бор. Яқин келажакда янада номдор спортчилар етишиб чиқишига ишонаман.
Сизларда таэквондо, дзюдо ва бокс бўйича кучли спортчи ва мураббийлар бор. Қолаверса, ҳукуматнинг қўллаб-қувватлашига ҳам гувоҳ бўлдим. ММАга ўтиш бўйича тўғри қадам ташланса, Ўзбекистондан ҳам таниқли UFC жангчилари етишиб чиқишига ишонаман”, – деди мураббий Хавьер Мендес.
Тадбир якунида Ҳабиб Нурмагомедов ўзбекистонлик спортчи ва мутахассислар билан ҳамкорликка доимо тайёр эканлигини билдириб, атлетларимизга омад ва зафарлар тилаб қолди.

1 Декабря 2020 14117
Кого Хабиб ждал на сегодняшней тренировке? Ценные советы для узбекских спортсменов или как прошла пресс-конференция с участием легендарного бойца?
Сегодня абсолютный чемпион мира по версии UFC, известный боец россиянин Хабиб Нурмагомедов посетил Национальный олимпийский комитет Узбекистана. Известный спортсмен сначала посетил музей МОК, где ознакомился со славной историей узбекского спорта и оставил свои пожелания в книге почетных гостей.
После этого состоялась пресс-конференция с интересными вопросами и ответами с участием высокопоставленного гостя. В нем приняли участие личный тренер Хабиба Нурмагомедова Хавьер Мендес, руководство министерства физической культуры и спорта и МОК, известные спортсмены нашей страны и представители средств массовой информации. Конференцию провел генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов.
Сначала председатель МОК Рустам Шоабдурахманов поприветствовал известного спортсмена с визитом в нашу страну.
"Мы очень рады видеть вас в Национальном олимпийском комитете. С железной дисциплиной вы достигли таких результатов, преследуя свои мечты и цели. Вы герой многих молодых людей не только в своей стране, но и в Узбекистане. Даже в вашем последнем бою многие наши соотечественники болели и поддерживали вас и нашего спортсмена, который принимал в нем участие. Наш уважаемый глава государства Шавкат Мирзиеев также высоко ценит спорт. Одна из 5 важных инициатив, выдвинутых в целях повышения духовности молодежи и организации их досуга, направлена именно на развитие физической культуры и спорта. В результате внимания на государственном уровне мы заняли 21-е место среди 206 стран на Олимпиаде в Рио. На его месте в нашей стране также развиваются смешанные боевые искусства. Ваш визит имеет большое значение для пропаганды здорового образа жизни среди нашей молодежи", – сказал Рустам Шоабдурахманов.
Также в ходе мероприятия Хабиб Нурмагомедов отметил, что очень доволен вниманием, уделяемым спорту в Узбекистане, в частности, к смешанным единоборствам, и выразил свои теплые слова.
"Пользуясь случаем, хотел бы выразить свою признательность за внимание и поддержку узбекским болельщикам. Даже когда я сражался в ОАЭ, я знал, что они пошли прямо и смотрели. В вашей стране также интенсивно развиваются смешанные боевые искусства. Для спортсмена честь защищать флаг своей страны на престижных соревнованиях. Буду следить за выступлениями узбекских бойцов на международной арене. Думаю, их ждут крупные победы. В вашей стране развиты такие единоборства, как дзюдо, борьба, бокс. Думаю, что это положит начало будущим победам узбекских спортсменов. Особо хочу отметить вклад Отабека Умарова в спорт ММА в Узбекистане", – сказал чемпион UFC.
После этого с участием журналистов была проведена часть вопросов и ответов.
– Какие советы вы бы дали узбекским спортсменам по правильной подготовке перед крупными боями?
– Лучший способ подготовиться к предстоящему поединку в смешанных единоборствах – правильно организовать спарринг-бои. Большое значение имеет наличие всего необходимого дополнительного инвентаря, правильный выбор спарринг-соперника. Это предотвратит негативные аспекты, такие как отсутствие травм в начале предстоящего боя. Также в реалиях, которые предшествуют этому, самоконтроль имеет первостепенное значение. Будет внешнее давление со стороны средств массовой информации и других сторон перед большими битвами. Очень важно уметь выбрать правильный путь.
– В прошлом году в нашей стране проходил турнир GFC. Есть ли планы организовать еще несколько подобных турниров в будущем?
– Конечно, у нас есть большой план на этот счет. Ряд наших планов не реализуются из-за пандемии. Еще раз могу сказать, что в Узбекистане есть большой потенциал для развития смешанных единоборств. Достаточно огромной спортивной арены, правительственной поддержки и ряда других факторов, с которыми мечтает бороться любой спортсмен. Конечно, если эпидемиологическая ситуация улучшится, мы организуем такие вечеринки для фанатов.
– Как работает эта организация по включению ММА в программу Олимпийских игр?
– Конечно, включение смешанных единоборств в олимпийские игры поддерживается подавляющим большинством представителей этого вида спорта. Возможно, мы опоздали на Париж-2024. Но есть движение, чтобы войти в программу летних Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе.
– Насколько выгодно для узбекских спортсменов организовывать встречи и обмениваться опытом с зарубежными специалистами?
– Сотрудничество с зарубежными специалистами всегда давало свои плоды. Учебно-тренировочные сборы, если они будут организованы на высоком уровне, обязательно покажут свои результаты. Наш зал всегда открыт для спортсменов Узбекистана. Даже сейчас ряд ваших соотечественников набираются там опыта.
– Какие у тебя хобби, кроме спорта?
– Я, как и многие, отдельно слежу за футболом и стараюсь не пропускать его интересные матчи. У меня также есть несколько других личных интересов.
- Вопрос от самбистов: вы двукратный чемпион мира по боевому самбо. Какой совет вы бы дали спортсменам, занимающимся этим видом спорта?
– Боевое самбо-спорт, наиболее близкий к смешанным единоборствам. На своем примере я могу сказать, что этот вид спорта послужил трамплином для моего перехода в ММА. Чемпионами мира в этом году стали 2 наших самбиста из Дагестана. Прежде всего, в любом случае, тренировки с сильными противниками принесут большую пользу. Пользуясь случаем, приглашаем и вас в Дагестан.
- Хабиб, у меня к вам вопрос, как важна дисциплина и повестка дня для представителей сборной? (Илиас Илиадис, главный тренер сборной Узбекистана по дзюдо)
– У меня тоже к тебе вопрос. Я ждал тебя сегодня в "Бефите". Почему ты не пришел? (смеется) Что касается вашего вопроса, во-первых, своевременный сон имеет первостепенное значение. И дисциплина приходит к цели в вас. Если вы будете усердно работать на пути к своей цели, вы будете строго придерживаться дисциплины. Если вы посмотрите легкомысленно, вам придется пропустить тренировку. Вы стремитесь к чемпионству, вы должны стремиться только к этому, не отвлекаясь на другие вещи. Ставите ли вы такую цель, что, когда наступит травма, будут спотыкаться. Смелое преодоление этих вещей показывает, кто вы есть.
– За кем из спортсменов Узбекистана вы следите?
– Я специально следил за участием ваших боксеров на последних Олимпиадах и чемпионатах мира. Баходир Джалолов на чемпионате мира в Екатеринбурге, вам понравилось участие ваших парней в легком весе на Олимпиаде. В целом, я знаю, что есть много хороших спортсменов из Узбекистана. Новые имена будут появляться, если для спортсмена будут созданы благоприятные условия. Я думаю, что у вашей страны есть хорошие возможности в этом отношении. Я верю, что в ближайшем будущем появятся еще более именитые спортсмены.
"У вас есть сильные спортсмены и тренеры по тхэквондо, дзюдо и боксу. Кроме того, я также стал свидетелем поддержки правительства. Уверен, что если будет сделан правильный шаг к переходу в ММА, то из Узбекистана вырастут и известные бойцы UFC", – сказал тренер Хавьер Мендес.
В заключение Хабиб Нурмагомедов выразил готовность к сотрудничеству со спортсменами и специалистами из Узбекистана и пожелал нашим атлетам удачи и побед.