Suv sporti saroyi foydalanishga topshirilganidan soʻng Qashqadaryo viloyatida 2026-yilda jismoniy tarbiya va sport sohasini rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan kengaytirilgan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda viloyat hokimligi, xalq deputatlari, Sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitalari rahbariyati ishtirok etdi.
Yigʻilish davomida hududda soʻnggi kunlarda olib borilgan oʻrganish ishlari natijalari atroflicha tahlil qilinib, mavjud infratuzilmadan samarali foydalanish, sport muassasalari faoliyatini takomillashtirish hamda iqtidorli sportchilarni aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Xususan, 2026-yilda oʻtkaziladigan nufuzli kompleks musobaqalarda ishtirok etishi kutilayotgangan qashqadaryolik sportchilarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, ularning tayyorgarlik jarayonlarini kuchaytirishga alohida eʼtibor qaratildi. Shuningdek, hududda ommaviy sport musobaqalarini yuqori saviyada tashkil etish, aholi oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish va sport infratuzilmasini yanada rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalar belgilab olindi.

В Кашкадарьинской области определены меры по выводу спорта на новый уровень в 2026 году
После сдачи в эксплуатацию Дворца водных видов спорта, состоялось расширенное совещание, посвящённое вопросам развития физической культуры и спорта в Кашкадарьинской области на 2026 год. В нём приняли участие руководство областного хокимията, депутаты местных Кенгашей, официальные лица Министерства спорта, а также Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов.
В ходе заседания были всесторонне проанализированы результаты недавних изучений, проведённых в регионе. Обсуждались вопросы эффективного использования существующей инфраструктуры, совершенствования деятельности спортивных учреждений, а также выявления талантливых спортсменов.
Особое внимание было уделено всесторонней поддержке спортсменов Кашкадарьинской области, которые готовятся к участию в престижных комплексных соревнованиях 2026 года, а также усилению их подготовки. Кроме того, определены приоритетные задачи по организации массовых спортивных мероприятий на высоком уровне, популяризации здорового образа жизни среди населения и дальнейшему развитию спортивной инфраструктуры региона.