Oʻzbekiston va Butunjahon taekvondo federatsiyasi hamkorligi yangi bosqichga chiqmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati doirasida mamlakatimizda boʻlib turgan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Cho Chung Vonni qabul qildi.
Taʼkidlash joizki, soʻnggi yillarda yurtimizda taekvondo bilan muntazam shugʻullanuvchilar soni deyarli ikki baravarga oshib, 35 ming nafarga yetdi. Vakillarimiz Parijdagi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida ushbu sport turi boʻyicha umumjamoa hisobida faxrli uchinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi.
Uchrashuv davomida Cho Chung Von Oʻzbekistonda sportni jadal rivojlantirish, yoshlar orasida jismoniy tarbiyani targʻib etish, zamonaviy infratuzilmani yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi.
Tomonlar hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, professional sportchilar va hakamlarni tayyorlash, yuqori texnologiyalar, sunʼiy intellekt, sport tibbiyoti borasida ilgʻor tajribalarni almashish va nufuzli xalqaro musobaqalarni Oʻzbekistonda muntazam oʻtkazish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti mamlakatimizda taekvondoni ommalashtirishga qoʻshgan shaxsiy hissasi, sport orqali jahon xalqlarining oʻzaro doʻstlik va hamjihatlik aloqalarini kuchaytirish borasidagi katta xizmatlari uchun Cho Chung Vonni davlatimizning yuksak mukofoti – “Doʻstlik” ordeni bilan taqdirladi.
Cho Chung Von, oʻz navbatida, Prezident Shavkat Mirziyoyevga sportni rivojlantirishga qoʻshgan ulkan hissasi uchun Butunjahon taekvondo federatsiyasi tomonidan taʼsis etilgan oliy shaxsiy mukofot – Shon-sharaf ordenini topshirdi.
Ushbu orden ilk bor aynan davlatimiz rahbariga taqdim etilgani, bu yurtimizda sportni, xususan, taekvondoni rivojlantirish, yoshlar oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini keng targʻib qilish borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarning xalqaro miqyosda eʼtirof etilganidan dalolat berishi taʼkidlandi.

Uzbekistan and World Taekwondo Federation enter a new stage of cooperation
On April 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Choue Chung-won, President of the World Taekwondo Federation, who is visiting Uzbekistan to attend the World Youth Championship.
In recent years, the number of people regularly practicing taekwondo in Uzbekistan has nearly doubled, reaching 35,000. At the Olympic and Paralympic Games in Paris, Uzbekistan’s athletes secured an honorable third place in the overall team standings in this sport.
During the meeting, Choue Chung-won highly praised Uzbekistan’s reforms aimed at accelerating sports development, promoting physical activity among youth, and building modern infrastructure.
The sides discussed expanding cooperation, including the training of professional athletes and referees, the exchange of best practices in advanced technologies, artificial intelligence, and sports medicine, as well as the regular hosting of prestigious international competitions in Uzbekistan.
At the conclusion of the meeting, the President of Uzbekistan awarded Choue Chung-won the high state award — the Order of “Dustlik” — in recognition of his contributions to promoting taekwondo in Uzbekistan and strengthening friendship and solidarity among nations through sport.
In turn, Choue Chung-won presented President Shavkat Mirziyoyev with the World Taekwondo Federation’s highest personal award — the “Honor and Glory” Order — for his significant contribution to the development of sport.
It was emphasized that this is the first time the order has been awarded to the President of Uzbekistan, reflecting international recognition of the country’s large-scale reforms in sports development, particularly in taekwondo, and the promotion of a healthy lifestyle among youth.