Oʻzbekiston va Butunjahon taekvondo federatsiyasi hamkorligi yangi bosqichga chiqmoqda
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati doirasida mamlakatimizda boʻlib turgan Butunjahon taekvondo federatsiyasi prezidenti Cho Chung Vonni qabul qildi.
Taʼkidlash joizki, soʻnggi yillarda yurtimizda taekvondo bilan muntazam shugʻullanuvchilar soni deyarli ikki baravarga oshib, 35 ming nafarga yetdi. Vakillarimiz Parijdagi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida ushbu sport turi boʻyicha umumjamoa hisobida faxrli uchinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi.
Uchrashuv davomida Cho Chung Von Oʻzbekistonda sportni jadal rivojlantirish, yoshlar orasida jismoniy tarbiyani targʻib etish, zamonaviy infratuzilmani yaratish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholadi.
Tomonlar hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, professional sportchilar va hakamlarni tayyorlash, yuqori texnologiyalar, sunʼiy intellekt, sport tibbiyoti borasida ilgʻor tajribalarni almashish va nufuzli xalqaro musobaqalarni Oʻzbekistonda muntazam oʻtkazish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Prezidenti mamlakatimizda taekvondoni ommalashtirishga qoʻshgan shaxsiy hissasi, sport orqali jahon xalqlarining oʻzaro doʻstlik va hamjihatlik aloqalarini kuchaytirish borasidagi katta xizmatlari uchun Cho Chung Vonni davlatimizning yuksak mukofoti – “Doʻstlik” ordeni bilan taqdirladi.
Cho Chung Von, oʻz navbatida, Prezident Shavkat Mirziyoyevga sportni rivojlantirishga qoʻshgan ulkan hissasi uchun Butunjahon taekvondo federatsiyasi tomonidan taʼsis etilgan oliy shaxsiy mukofot – Shon-sharaf ordenini topshirdi.
Ushbu orden ilk bor aynan davlatimiz rahbariga taqdim etilgani, bu yurtimizda sportni, xususan, taekvondoni rivojlantirish, yoshlar oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini keng targʻib qilish borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarning xalqaro miqyosda eʼtirof etilganidan dalolat berishi taʼkidlandi.

Узбекистан и Всемирная федерацией таэквондо вступают в новый этап сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял президента Всемирной федерации таэквондо Чо Чунг Вона, находящегося в нашей стране с визитом в рамках всемирного юношеского чемпионата.
Следует отметить, что в последние годы в нашей стране число регулярно занимающихся таэквондо увеличилось почти вдвое, достигнув 35 тысяч человек. На Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже представители нашей страны заняли почетное третье место в общекомандном зачете по этому виду спорта.
На встрече Чо Чунг Вон высоко оценил реформы, проводимые в Узбекистане по ускоренному развитию спорта, популяризации физической культуры среди молодежи и созданию современной инфраструктуры.
Стороны обсудили дальнейшее расширение сотрудничества, в частности, вопросы подготовки профессиональных спортсменов и судей, обмена передовым опытом в области высоких технологий, искусственного интеллекта, спортивной медицины, а также регулярного проведения престижных международных соревнований в Узбекистане.
В завершение встречи за личный вклад в популяризацию таэквондо в нашей стране и большие заслуги в укреплении уз дружбы и солидарности между народами мира посредством спорта Президент Узбекистана наградил Чо Чунг Вона орденом «Дўстлик».
В свою очередь, Чо Чунг Вон вручил Президенту Шавкату Мирзиёеву высшую личную награду, учрежденную Всемирной федерацией таэквондо, – Орден Славы, за его значительный вклад в развитие спорта.
Отмечено, что этот орден, присужденный впервые именно главе нашего государства, свидетельствует о международном признании проводимых в нашей стране масштабных реформ по развитию спорта, включая таэквондо, широкой пропаганде здорового образа жизни среди молодежи.