Taekvondo WT boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati oldidan matbuot anjumani oʻtkazildi
Xabar berganimizdek, 12-17-aprel kunlari poytaxtimizdagi Olimpiya shaharchasida taekvondo WT boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionati boʻlib oʻtadi. Bugun Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida musobaqa oldidan matbuot anjumani tashkil etildi.
Butunjahon taekvondo federatsiyasi (World Taekwondo) vakillari dastlab muzey tarixi, oʻzbek sportining yutuqlari va shonli oʻtmishi bilan yaqindan tanishdi. Matbuot anjumanida World Taekwondo, Oʻzbekiston Respublikasi Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi va mamlakat taekvondo WT assotsiatsiyasi rahbariyati, musobaqada ishtirok etadigan sportchilarimiz hamda OAV vakillari qatnashdi.
Tadbir davomida World Taekwondo yetakchisi Chungvon Choi mamlakatimizdagi taekvondo rivoji haqida oʻzining iliq fikrlarini bildirib oʻtdi:
“Oʻzbekiston Tokio-2020, Parij-2024 Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlarida ham taekvondo, ham para taekvondo bellashuvlarida oltin medal qoʻlga kiritgan yagona mamlakat boʻldi. Hatto taekvondo vatani Janubiy Koreya ham bunday natijaga ega emas. Kecha Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, katta taassurot oldim. Yurtingizning boy madaniy merosga ega ekaniga jamoam bilan amin boʻldik. Mamlakatingizda qad rostlagan Olimpiya shaharchasi ham sport taraqqiyoti yangi bosqichga koʻtarilayotganidan dalolat beradi. Oʻzbekiston kadetlar oʻrtasidagi jahon chempionatini muvaffaqiyatli oʻtkazgan. Yoshlar miqyosidagi musobaqaga aʼlo darajada tayyorgarlik koʻrildi. Toshkent kelgusida kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiligini ham qabul qilsa, mamnun boʻlamiz”.
Oʻz navbatida, oʻzbekistonlik rasmiylar davlatimiz tomonidan taekvondo rivojiga qaratilayotgan eʼtibor va buning natijasida jahon chempionati hamda Olimpiadalarda sportchilarimiz munosib ishtirok etayotganini, buning uchun zarur infratuzilma yaratilganini taʼkidlashdi.
Anjuman davomida World Taekwondo masʼullari ertaga boʻlib oʻtadigan tashkilot Bosh Assambleyasida yangi qoidalar maʼqullanishi kutilayotgani va yurtimizda boʻladigan musobaqa sinov tariqasida ana shu oʻzgarishlar asosida oʻtkazilishini maʼlum qilishdi.

Перед чемпионатом мира по таэквондо WT среди молодёжи состоялась пресс-конференция
Как сообщалось ранее, с 12 по 17 апреля в Олимпийском городке Ташкента пройдет чемпионат мира по таэквондо WT среди юниоров. Сегодня, в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы, была организована пресс-конференция, посвящённая предстоящему старту.
Сначала представители семьи World Taekwondo ознакомились с историей музея, достижениями и славным прошлым узбекского спорта. В пресс-конференции приняли участие руководство World Taekwondo, Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Ассоциации таэквондо WT страны, а также спортсмены, которые примут участие в соревнованиях и представители СМИ.
В ходе мероприятия глава World Taekwondo Чунгвон Чои отметил стремительное развитие таэквондо в нашей стране:
«Узбекистан стал единственной страной, завоевавшей золотые медали на летних Олимпийских и Паралимпийских играх Париж-2024 как в таэквондо, так и в пара-таэквондо. Даже Родина этого вида спорта - Южная Корея не имеет такого результата. Вчера я посетил Центр исламской цивилизации и получил незабываемые эмоции. Наша команда воочию убедилась в богатом культурном наследии вашей страны. Недавно возведенный Олимпийский городок также свидетельствует о том, что развитие спорта в стране выходит на новый уровень. Узбекистан уже успешно провел чемпионат мира среди кадетов и отлично подготовился к мировому первенству среди молодёжи. Мы будем искренне рады, если Ташкент в будущем примет и чемпионат мира среди взрослых».
В свою очередь, официальные лица Узбекистана подчеркнули, что благодаря вниманию государства к развитию таэквондо отечественные спортсмены демонстрируют достойные результаты на чемпионатах мира и Олимпийских играх, отметив что для этого в стране создана современная спортивная инфраструктура.
В ходе пресс-конференции представители World Taekwondo также сообщили, что на завтрашней Генеральной Ассамблее организации ожидается утверждение новых правил. Предстоящий старт в нашей стране станет тестовой площадкой для их апробации.
Отметим, что текущие соревнования, проводимые в 15-й раз, соберут около 1000 спортсменов из 115 стран мира. Представители СМИ получили ответы на все интересующие их вопросы, связанные с предстоящим чемпионатом.