Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari oliy davlat mukofotlari bilan taqdirlandilar
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarini ikki mamlakatning oliy davlat mukofotlari bilan taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevga Oʻzbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti – “Oliy Darajali Doʻstlik” ordeni topshirildi.
Davlatimiz rahbari nufuzli mukofotni topshirar ekan, ushbu qaror Ozarbayjon Prezidentining qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashdagi xizmatlariga nisbatan Oʻzbekiston xalqining samimiy hurmati va eʼtirofining ifodasi ekanini taʼkidladi.
– Siz ulugʻ otangiz – atoqli davlat arbobi Haydar Aliyevning ishini munosib davom ettirmoqdasiz. Sizning rahbarligingizdagi oqilona islohotlar tufayli Ozarbayjon taraqqiyot borasida va xalqaro maydonda ulkan yutuqlarga erishmoqda.
Ilhom Aliyevning Oʻzbekiston – Ozarbayjon koʻp qirrali munosabatlarini kengaytirishga qoʻshayotgan hissasi ham alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki davlat oʻrtasida ittifoqchilik munosabatlari qaror topishida aynan uning oʻrni beqiyos.
Oʻz navbatida, Ozarbayjon Prezidenti yuksak eʼtirof uchun mamlakatimiz yetakchisi va xalqiga minnatdorlik izhor etib, doʻstlik va oʻzaro hurmat ruhidagi har tomonlama hamkorlik yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.
Shundan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonning oliy davlat mukofoti – “Haydar Aliyev” ordeni bilan taqdirlandi.
Mukofotni davlatimiz rahbariga Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev topshirdi.
Oʻzbekiston yetakchisi Ozarbayjon Prezidenti va qardosh Ozarbayjon xalqiga chuqur minnatdorlik bildirib, ushbu mukofotni abadiy doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash yoʻlidagi qoʻshma saʼy-harakatlarga berilgan yuksak baho sifatida qabul qilishini taʼkidladi.
– Mazkur orden men uchun alohida ahamiyatga ega. Unga butun umrini Vataniga xizmat qilishga bagʻishlagan ulugʻ davlat arbobi Haydar Aliyevich Aliyevning nomi berilgan. Aynan shu inson Ozarbayjonning kelgusi taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor yaratdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Haydar Aliyev Oʻzbekiston tarixi va madaniyatini yuksak qadrlagani, ikki xalq yaqinlashuviga salmoqli hissa qoʻshgani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston va Ozarbayjon kelgusida ham barcha sohalarda hamkorlikni kengaytirib, qardoshlik munosabatlari esa yangi amaliy mazmun bilan boyib borishiga ishonch bildirildi.
Taʼkidlash joizki, “Haydar Aliyev” ordeniga turli yillarda Fransiya Prezidenti Jak Shirak, Quvayt Amiri Saboh as-Saboh, Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan, Italiya Prezidenti Serjo Mattarella va boshqa koʻplab davlat arboblari sazovor boʻlgan.

Президенты Узбекистана и Азербайджана награждены высшими государственными наградами
В резиденции «Куксарой» состоялась церемония награждения Президентов Узбекистана и Азербайджана высшими государственными наградами двух стран.
Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву была вручена высшая государственная награда Республики Узбекистан – орден «Олий Даражали Дўстлик».
Вручая высокую награду, глава нашего государства отметил, что это решение отражает искреннее уважение и признание народом Узбекистана личных заслуг Президента Азербайджана в укреплении отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества двух братских стран.
– Вы достойно продолжаете дело своего великого отца – выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева. Благодаря мудрой политике реформ под Вашим руководством Азербайджан добивается огромных успехов в развитии страны и на международной арене.
С удовлетворением отмечен вклад Ильхама Алиева в расширение многогранных узбекско-азербайджанских отношений. Подчеркнуто, что именно он стоял у истоков союзничества между двумя государствами.
В свою очередь Президент Азербайджана выразил признательность лидеру и народу Узбекистана за высокое признание, а также уверенность в дальнейшем укреплении многопланового сотрудничества в духе дружбы и взаимного уважения.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев был награжден высшей государственной наградой Азербайджана – орденом «Гейдар Алиев».
Награду главе нашего государства вручил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Лидер Узбекистана, выразив глубокую признательность Президенту и всему братскому народу Азербайджана, подчеркнул, что рассматривает эту награду как высокую оценку совместных усилий по укреплению отношений вечной дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
– Этот орден имеет для меня особое значение. Он носит имя Гейдара Алиевича Алиева – лидера, посвятившего всю жизнь служению Родине. Именно он заложил прочный фундамент будущего развития Азербайджана, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Подчеркнуто, что Гейдар Алиев с большой любовью относился к узбекской истории и культуре, многое сделал для сближения двух народов.
Выражена уверенность, что Узбекистан и Азербайджан и впредь будут расширять взаимодействие во всех сферах, а братские отношения – наполняться новым практическим содержанием.
Следует отметить, что ордена «Гейдар Алиев» в разные годы были удостоены Президент Франции Жак Ширак, Эмир Кувейта Сабах ас-Сабах, Президент Турции Режеп Тайип Эрдоган, Президент Италии Серджо Маттарелла и многие другие.