Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari oliy davlat mukofotlari bilan taqdirlandilar
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarini ikki mamlakatning oliy davlat mukofotlari bilan taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevga Oʻzbekiston Respublikasining oliy davlat mukofoti – “Oliy Darajali Doʻstlik” ordeni topshirildi.
Davlatimiz rahbari nufuzli mukofotni topshirar ekan, ushbu qaror Ozarbayjon Prezidentining qardosh mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashdagi xizmatlariga nisbatan Oʻzbekiston xalqining samimiy hurmati va eʼtirofining ifodasi ekanini taʼkidladi.
– Siz ulugʻ otangiz – atoqli davlat arbobi Haydar Aliyevning ishini munosib davom ettirmoqdasiz. Sizning rahbarligingizdagi oqilona islohotlar tufayli Ozarbayjon taraqqiyot borasida va xalqaro maydonda ulkan yutuqlarga erishmoqda.
Ilhom Aliyevning Oʻzbekiston – Ozarbayjon koʻp qirrali munosabatlarini kengaytirishga qoʻshayotgan hissasi ham alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki davlat oʻrtasida ittifoqchilik munosabatlari qaror topishida aynan uning oʻrni beqiyos.
Oʻz navbatida, Ozarbayjon Prezidenti yuksak eʼtirof uchun mamlakatimiz yetakchisi va xalqiga minnatdorlik izhor etib, doʻstlik va oʻzaro hurmat ruhidagi har tomonlama hamkorlik yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.
Shundan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonning oliy davlat mukofoti – “Haydar Aliyev” ordeni bilan taqdirlandi.
Mukofotni davlatimiz rahbariga Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev topshirdi.
Oʻzbekiston yetakchisi Ozarbayjon Prezidenti va qardosh Ozarbayjon xalqiga chuqur minnatdorlik bildirib, ushbu mukofotni abadiy doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash yoʻlidagi qoʻshma saʼy-harakatlarga berilgan yuksak baho sifatida qabul qilishini taʼkidladi.
– Mazkur orden men uchun alohida ahamiyatga ega. Unga butun umrini Vataniga xizmat qilishga bagʻishlagan ulugʻ davlat arbobi Haydar Aliyevich Aliyevning nomi berilgan. Aynan shu inson Ozarbayjonning kelgusi taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor yaratdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Haydar Aliyev Oʻzbekiston tarixi va madaniyatini yuksak qadrlagani, ikki xalq yaqinlashuviga salmoqli hissa qoʻshgani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston va Ozarbayjon kelgusida ham barcha sohalarda hamkorlikni kengaytirib, qardoshlik munosabatlari esa yangi amaliy mazmun bilan boyib borishiga ishonch bildirildi.
Taʼkidlash joizki, “Haydar Aliyev” ordeniga turli yillarda Fransiya Prezidenti Jak Shirak, Quvayt Amiri Saboh as-Saboh, Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan, Italiya Prezidenti Serjo Mattarella va boshqa koʻplab davlat arboblari sazovor boʻlgan.

Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan receive highest state honors
The Kuksaroy Residence hosted a ceremony to present the Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan with the highest state honors of the two countries.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was awarded the highest state award of the Republic of Uzbekistan, the Order of Oliy Darajali Dustlik.
Presenting the high award, the President of Uzbekistan noted that the decision reflects the sincere respect of the Uzbek people and their recognition of President Ilham Aliyev’s personal contribution to strengthening friendship, strategic partnership, and allied relations between the two fraternal countries.
“You are carrying forward the legacy of your great father, the outstanding statesman Heydar Aliyev. Thanks to the wise reform policy pursued under your leadership, Azerbaijan is achieving remarkable success in its development and on the international stage.”
President Ilham Aliyev’s significant contribution to expanding multifaceted relations between Uzbekistan and Azerbaijan was highly appreciated. It was emphasized that he stood at the origins of the allied relations between the two states.
In turn, the President of Azerbaijan expressed gratitude to the President and the people of Uzbekistan for the high recognition and expressed confidence in the further strengthening of multifaceted cooperation in the spirit of friendship and mutual respect.
President Shavkat Mirziyoyev was awarded Azerbaijan’s highest state honor – the Heydar Aliyev Order.
The award was presented to the President of Uzbekistan by President Ilham Aliyev.
Expressing deep gratitude to the President and the entire fraternal people of Azerbaijan, President Shavkat Mirziyoyev emphasized that he regards the award as a high recognition of the joint efforts to strengthen relations of eternal friendship, strategic partnership, and alliance.
“This order holds special significance for me. It bears the name of Heydar Aliyev – a leader who dedicated his entire life to serving his Motherland. It was he who laid a solid foundation for Azerbaijan’s future development,” President Shavkat Mirziyoyev noted.
It was emphasized that Heydar Aliyev had a deep appreciation for Uzbek history and culture and did much to bring the two peoples closer together.
President Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that Uzbekistan and Azerbaijan will continue to expand cooperation across all areas and that the fraternal relations between the two countries will acquire new practical substance.
It should be noted that the Heydar Aliyev Order has been awarded over the years to President Jacques Chirac of France, Emir Sabah Al-Sabah of Kuwait, President Recep Tayyip Erdoğan of Türkiye, President Sergio Mattarella of Italy, and many others.