“Prezident Olimpiadasi” va Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik jarayoni koʻrib chiqildi
Bugun Sport vazirligida “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” musobaqalarining yakuniy bosqichi – “Prezident Olimpiadasi” hamda yaqinlashib kelayotgan Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Sport vaziri oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov olib borgan yigʻilishda MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼullari ishtirok etishdi.
Dastavval, “Prezident Olimpiadasi” bahslariga hozirlik jarayoni muhokama qilindi. Rasmiylar bu yilgi bellashuvlarda qatnashayotgan yoshlar 2029-yil poytaxtimizda tashkil etiladigan yoshlar Osiyo oʻyinlarida ishtirok etishi kutilayotgan avlod boʻlgani bois seleksiya jihatlariga alohida ahamiyat qaratish zarurligini taʼkidlashdi. Qolaversa, yigʻilish davomida tashkiliy masalalar, musobaqalar jadvali, shaffof hakamlikni taʼminlash kabi yoʻnalishlarga alohida eʼtibor berildi.
Shuningdek, Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlariga hozirlanayotgan terma jamoalarimizni boʻlajak musobaqaga puxta tayyorlash, sportchilarga barcha kerakli sharoitlarni yaratish masalalari ham atroflicha koʻrib chiqildi. Rasmiylar tomonidan federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullariga barcha terma jamoalarning Yaponiyaga borish rejasini yana bir karra tahlil qilish, mavjud kamchilik va muammolarni bartaraf etish boʻyicha kerakli tavsiyalar berildi.

Preparations for the Presidential Olympics and Asian Games discussed
A meeting dedicated to preparations for the final stage of the New Uzbekistan Olympic Peaks competitions — the Presidential Olympics — as well as the upcoming Aichi-Nagoya 2026 Asian Games, was held at the Ministry of Sports today.
The meeting was chaired by Deputy Minister of Sports Shahrullo Mahmudov and attended by Deputy Chairman of the National Olympic Committee Sherzod Tashmatov, as well as representatives responsible for sports federations and associations.
At the beginning of the meeting, the participants discussed preparations for the Presidential Olympics. It was noted that special attention should be paid to athlete selection, as the young athletes taking part in this year’s competitions are potential participants in the Asian Youth Games to be held in Tashkent in 2029. The meeting also focused on organisational matters, the competition schedule and ensuring objective and transparent officiating.
Preparations for the national teams for the Aichi-Nagoya 2026 Asian Games were also discussed in detail. Particular attention was paid to the athletes’ full preparation and the creation of the necessary conditions for a successful performance at the upcoming competition. Representatives of federations and associations were instructed to review in detail the participation plans of the national teams at the Asian Games in Japan, identify existing problems and shortcomings, and take the necessary measures to address them.