“Prezident Olimpiadasi” va Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik jarayoni koʻrib chiqildi
Bugun Sport vazirligida “Yangi Oʻzbekiston Olimpiya choʻqqilari” musobaqalarining yakuniy bosqichi – “Prezident Olimpiadasi” hamda yaqinlashib kelayotgan Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik masalalariga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Sport vaziri oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov olib borgan yigʻilishda MOQ raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, shuningdek, federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼullari ishtirok etishdi.
Dastavval, “Prezident Olimpiadasi” bahslariga hozirlik jarayoni muhokama qilindi. Rasmiylar bu yilgi bellashuvlarda qatnashayotgan yoshlar 2029-yil poytaxtimizda tashkil etiladigan yoshlar Osiyo oʻyinlarida ishtirok etishi kutilayotgan avlod boʻlgani bois seleksiya jihatlariga alohida ahamiyat qaratish zarurligini taʼkidlashdi. Qolaversa, yigʻilish davomida tashkiliy masalalar, musobaqalar jadvali, shaffof hakamlikni taʼminlash kabi yoʻnalishlarga alohida eʼtibor berildi.
Shuningdek, Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo oʻyinlariga hozirlanayotgan terma jamoalarimizni boʻlajak musobaqaga puxta tayyorlash, sportchilarga barcha kerakli sharoitlarni yaratish masalalari ham atroflicha koʻrib chiqildi. Rasmiylar tomonidan federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullariga barcha terma jamoalarning Yaponiyaga borish rejasini yana bir karra tahlil qilish, mavjud kamchilik va muammolarni bartaraf etish boʻyicha kerakli tavsiyalar berildi.

Обсуждены вопросы подготовки к «Президентской Олимпиаде» и Азиатским играм
Сегодня в Министерстве спорта состоялось совещание, посвящённое подготовке к финальному этапу соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана» — «Президентской Олимпиаде», а также предстоящим летним Азиатским играм Аичи-Нагоя-2026.
В совещании под руководством заместителя Министра спорта Шахрулло Махмудова приняли участие заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, а также ответственные представители спортивных федераций и ассоциаций.
В начале мероприятия участники обсудили подготовку к соревнованиям «Президентской Олимпиады». Было отмечено, что особое внимание необходимо уделить вопросам селекции, поскольку молодые спортсмены, принимающие участие в соревнованиях этого года, являются потенциальным поколением участников Азиатских юношеских игр, которые пройдут в Ташкенте в 2029 году. Кроме того, в ходе совещания особое внимание уделено организационным вопросам, расписанию соревнований и обеспечению объективного и прозрачного судейства.
В рамках совещания подробно обсудили и подготовку сборных команд к Азиатским играм Аити-Нагоя-2026. Особое внимание уделили полноценной подготовке спортсменов и созданию необходимых условий для успешного выступления на предстоящих соревнованиях. Представителям федераций и ассоциаций поручено ещё раз детально изучить планы участия национальных сборных в Азиатских играх в Японии, выявить имеющиеся проблемы и недостатки и принять необходимые меры для их устранения.