O‘zbekiston va AQSh Prezidentlari ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash istiqbollarini muhokama qildilar
7-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston rahbari Donald Trampni AQSh mustaqilligining 250 yilligi bilan yana bir bor tabrikladi.
Prezident Tramp, o‘z navbatida, O‘zbekiston-Amerika munosabatlari misli ko‘rilmagan darajaga yetganini hamda ikki mamlakat yetakchilari o‘rtasida ishonchga asoslangan yaqin muloqot o‘rnatilganini ta’kidladi.
Oliy darajada erishilgan barcha kelishuvlarning izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etilib, strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning deyarli barcha yo‘nalishlarini qamrab olgan ikki tomonlama muloqot va almashinuvlarning jadal sur’atiga yuqori baho berildi.
Uch yillik iqtisodiy hamkorlik dasturi izchil amalga oshirilmoqda. Amerika – O‘zbekiston ishbilarmonlik va investitsiya kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston hududlari va Amerika shtatlari o‘rtasidagi hamkorlik kengayib bormoqda. AQSh fuqarolari uchun vizasiz tartib joriy etilgani ishbilarmonlik aloqalarining faollashuviga xizmat qilmoqda.
Fuqaro aviatsiyasi, avtomobilsozlik, tog‘-kon sanoati, infratuzilma, energetika, metallurgiya, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va boshqa sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Xalqaro ahamiyatga molik masalalar muhokama qilinar ekan, global xavfsizlikni ta’minlash, xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Yetakchilar bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.
Suhbat yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Donald Trampga o‘zi uchun qulay vaqtda rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelishni taklif qildi.

Presidents of Uzbekistan and the United States discuss prospects for further strengthening bilateral relations
On August 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President Donald Trump of the United States of America.
At the beginning of the conversation, President Shavkat Mirziyoyev once again congratulated President Donald Trump on the 250th anniversary of U.S. independence.
President Trump, in turn, noted that Uzbek-American relations had reached an unprecedented level and that a close and trusting dialogue had been established between the leaders of the two countries.
The Presidents expressed satisfaction with the consistent implementation of all agreements reached at the highest level and discussed prospects for the further development of the strategic partnership.
The leaders highly commended the dynamic pace of bilateral contacts and exchanges across virtually all areas of cooperation.
The three-year Program for Economic Cooperation is being implemented consistently. The first meeting of the American-Uzbekistan Business and Investment Council has been held. Cooperation between the regions of Uzbekistan and American states continues to expand, and the introduction of a visa-free regime for U.S. citizens is helping to intensify business contacts.
Joint projects are underway in the fields of civil aviation, the automotive industry, the mining industry, infrastructure, energy, metallurgy, artificial intelligence, digital technologies, and other sectors.
In discussing the international agenda, the Presidents emphasized the importance of continuing efforts to ensure global security and the peaceful settlement of international and regional conflicts.
The leaders also reviewed the schedule of upcoming bilateral and multilateral events.
At the end of the conversation, President Shavkat Mirziyoyev invited President Donald Trump to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.