Oʻzbekistonda xokkeyni yanada rivojlantirish boʻyicha ustuvor rejalar koʻrib chiqildi
Bugun mamlakatimizda xokkey sportini yanada rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining sport boyicha vakili Odil Abduraxmanov, Sport vaziri Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda mamlakat xokkey federatsiyasi vitse-prezidenti Baxodir Gafurov ustuvor masalalar yuzasidan fikr almashishdi.
Uchrashuvda yurtimizda yoshlarning xokkey bilan shugʻullanishlari uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, infratuzilmani kuchaytirish, yoshlar va kattalar terma jamoalarimizning jahon chempionatining yuqori divizionlariga koʻtarilishlari uchun kerakli sharoitlarni yaratish, qishki Osiyo oʻyinlarida ishtirok etishlarini taʼminlash kabi mavzular atroflicha koʻrib chiqildi.
Shuningdek, klublar faoliyatini kuchaytirish, seleksiya, malakali trener va murabbiylarni tayyorlashdek yoʻnalishlar ham muhokama qilindi.

Обсуждены приоритетные планы дальнейшего развития хоккея в Узбекистане
Сегодня состоялась встреча, посвящённая вопросам дальнейшего развития хоккея в нашей стране. В ней приняли участие представитель Президента Республики Узбекистан по вопросам спорта Одил Абдурахманов, Министр спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и вице-президент Федерации хоккея Узбекистана Баходир Гафуров. Стороны обменялись мнениями по ключевым направлениям развития этого вида спорта.
В ходе встречи были подробно рассмотрены вопросы создания ещё более благоприятных условий для занятий хоккеем среди молодёжи, развития спортивной инфраструктуры, обеспечения необходимых условий для выхода юношеской и национальной сборных Узбекистана в более высокие дивизионы чемпионатов мира, а также подготовки к участию в зимних Азиатских играх.
Кроме того, участники обсудили меры по укреплению деятельности хоккейных клубов, совершенствованию системы отбора перспективных спортсменов, а также подготовке квалифицированных тренеров и специалистов.