Oʻzbekiston Prezidenti “Kelajak oʻyinlari”ning ochilish marosimida ishtirok etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida “Kelajak oʻyinlari” uchinchi xalqaro musobaqasining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
“Baris Arena” muz saroyida oʻtkazilgan tadbirda Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va boshqa xorijiy mehmonlar ham qatnashdi.
Marosim ishtirokchilariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin videomurojaat yoʻlladi.
Tadbirning tantanali qismida fijital sportning mazmun-mohiyati, yaʼni raqamli bellashuvlarni anʼanaviy sport turlari hamda jismoniy faollik bilan birlashtiruvchi yoʻnalishlari haqida maʼlumot berildi. Musobaqaning gʻoyasi yoshlarni anʼanaviy sport bilan shugʻullanishga daʼvat etishdir.
Davlatimiz rahbari xalqaro turnir ishtirokchilarini qutladi.
Bugun sport va texnologiyalar vazirlari, diplomatik missiyalar rahbarlari hamda boshqa yuqori martabali vakillar ishtirokida fijital sport boʻyicha sammit ham boʻlib oʻtdi.
Birinchi “Kelajak oʻyinlari” 2024-yilda Qozon shahrida oʻtkazilgan. Uning ochilish marosimida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etgan edi. Ikkinchi turnir esa 2025-yilda Abu-Dabi shahrida boʻlib oʻtdi.
Bu galgi musobaqalarda Oʻzbekiston vakillari fijital futbol, lazertag va raqs yoʻnalishlari boʻyicha bellashadi.

Президент Узбекистана принял участие в церемонии открытия «Игр будущего»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественной церемонии открытия третьего международного турнира «Игры будущего» в городе Астане.
В мероприятии, прошедшем на площадке ледового дворца «Барыс Арена», также участвовали Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и другие зарубежные гости.
К участникам церемонии с видеообращением обратился Президент Российской Федерации Владимир Путин.
В рамках яркой программы были представлены основные направления турнира в фиджитал-формате, объединяющем цифровые состязания с классическими спортивными дисциплинами и реальной физической активностью, что способствует вовлечению молодежи в традиционный спорт.
Глава нашего государства поприветствовал участников международного турнира.
Сегодня также состоялся саммит фиджитал-спорта с участием министров спорта и технологий, глав дипломатических миссий и других высокопоставленных представителей.
Первые «Игры будущего» прошли в 2024 году в Казани. В церемонии открытия участвовал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Второй турнир состоялся в 2025 году в Абу-Даби.
В нынешнем турнире представители Узбекистана выступят в дисциплинах фиджитал-футбола, лазертага и танцев.