Oʻzbekiston Prezidenti “Kelajak oʻyinlari”ning ochilish marosimida ishtirok etdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida “Kelajak oʻyinlari” uchinchi xalqaro musobaqasining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
“Baris Arena” muz saroyida oʻtkazilgan tadbirda Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va boshqa xorijiy mehmonlar ham qatnashdi.
Marosim ishtirokchilariga Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin videomurojaat yoʻlladi.
Tadbirning tantanali qismida fijital sportning mazmun-mohiyati, yaʼni raqamli bellashuvlarni anʼanaviy sport turlari hamda jismoniy faollik bilan birlashtiruvchi yoʻnalishlari haqida maʼlumot berildi. Musobaqaning gʻoyasi yoshlarni anʼanaviy sport bilan shugʻullanishga daʼvat etishdir.
Davlatimiz rahbari xalqaro turnir ishtirokchilarini qutladi.
Bugun sport va texnologiyalar vazirlari, diplomatik missiyalar rahbarlari hamda boshqa yuqori martabali vakillar ishtirokida fijital sport boʻyicha sammit ham boʻlib oʻtdi.
Birinchi “Kelajak oʻyinlari” 2024-yilda Qozon shahrida oʻtkazilgan. Uning ochilish marosimida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etgan edi. Ikkinchi turnir esa 2025-yilda Abu-Dabi shahrida boʻlib oʻtdi.
Bu galgi musobaqalarda Oʻzbekiston vakillari fijital futbol, lazertag va raqs yoʻnalishlari boʻyicha bellashadi.

President of Uzbekistan attends opening ceremony of the Games of the Future
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony of the third Games of the Future international multi-sport tournament in Astana.
The event, held at the Barys Arena ice palace, was also attended by President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, and other distinguished foreign guests.
President of the Russian Federation Vladimir Putin addressed the participants of the ceremony via video message.
The vibrant program showcased the tournament's main disciplines in the phygital format, combining digital competitions with traditional sports disciplines and real physical activity to encourage youth participation in traditional sports.
The President of Uzbekistan greeted the participants of the international tournament.
A phygital sports summit was also held today, bringing together ministers responsible for sports and technology, heads of diplomatic missions, and other senior officials.
The inaugural Games of the Future were held in Kazan in 2024. President Shavkat Mirziyoyev attended the opening ceremony. The second tournament took place in Abu Dhabi in 2025.
At this year's tournament, representatives of Uzbekistan will compete in the disciplines of phygital football, laser tag, and dance.