Oʻzbekiston va Qirgʻiz Respublikasi Olimpiya qoʻmitalari sport sohasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
Qirgʻiz Respublikasi Milliy Olimpiya qoʻmitasi Prezidenti, Xalqaro muz ustida xokkey federatsiyasi vitse-prezidenti Ayvaz Omorkanovning mamlakatimizga tashrifi Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rasmiylari bilan oʻtgan uchrashuv bilan yakunlandi. Unda ikki tomonlama hamkorlik masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Suhbat davomida ikki qardosh mamlakat oʻrtasidagi doʻstona munosabatlarni sport orqali yanada mustahkamlash, istiqbolli qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, yirik xalqaro musobaqalarga tayyorgarlik jarayonida milliy terma jamoalar ishtirokida qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish hamda tajriba almashish yoʻnalishlarida fikr almashildi.
Shuningdek, Ayvaz Omorkanov ertaga start oladigan futbol boʻyicha jahon chempionatida Oʻzbekiston milliy terma jamoasiga omad tiladi.

Олимпийские комитеты Узбекистана и Кыргызской Республики обсудили перспективы сотрудничества в спортивной сфере
Визит в нашу страну президента Национального Олимпийского комитета Кыргызской Республики, вице-президента Международной федерации хоккея на льду Айваза Оморканова завершился встречей с официальными лицами Узбекистана в Национальном Олимпийском комитете. В мероприятии были подробно обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего укрепления дружественных отношений между двумя братскими странами посредством спорта, реализации перспективных совместных проектов, организации совместных учебно-тренировочных сборов с участием национальных сборных команд в рамках подготовки к крупным международным соревнованиям, а также обмена опытом.
Кроме того, Айваз Оморканов пожелал успешного выступления национальной сборной Узбекистана на чемпионата мира по футболу, который стартует уже завтра.