Yirik musobaqalar va OOK Bosh Assambleyasiga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi
Bugun Sport, Iqtisodiyot va moliya vazirliklari hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati ishtirokida sport federatsiyalari va assotsiatsiyalari masʼullari bilan kengaytirilgan yigʻilish oʻtkazildi. Unda joriy yilda oʻtkazilishi rejalashtirilgan yirik kompleks musobaqalarga tayyorgarlik jarayonlari, shuningdek, 26-yanvar kuni mamlakatimizda ilk bor tashkil etiladigan Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh Assambleyasiga puxta hozirlik koʻrish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Dastlab, sport federatsiyalari va assotsiatsiyalarini belgilangan talabnomalar asosida moliyalashtirish, ajratilayotgan byudjet mablagʻlaridan maqsadli va samarali foydalanish, shuningdek, mazkur jarayonlar ustidan nazoratni kuchaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu bilan birga, yurtimizda ilk marotaba oʻtkazilayotgan Osiyo Olimpiya kengashi Bosh Assambleyasini yuqori saviyada tashkil etish, tashrif buyuradigan yuqori martabali mehmonlarni munosib kutib olish, tashkiliy, axborot va xavfsizlik masalalarini muvofiqlashtirilgan holda amalga oshirish boʻyicha qator muhim vazifalar belgilab olindi.

Рассмотрены вопросы подготовки к крупным соревнованиям и Генеральной Ассамблее ОСА
Сегодня с участием руководства Министерств Спорта, Экономики и финансов, а также Национального Олимпийского комитета состоялось расширенное совещание с ответственными лицами спортивных федераций и ассоциаций. В ходе встречи были детально рассмотрены вопросы подготовки к крупным комплексным соревнованиям, запланированным к проведению в текущем году, а также меры по тщательной организации 46-й Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии, которая впервые в истории пройдет в нашей стране 26 января.
Особое внимание было уделено финансированию спортивных федераций и ассоциаций на основе утверждённых заявок, целевому и эффективному использованию выделяемых бюджетных средств, а также усилению контроля за данными процессами.
Также были определены ключевые задачи по проведению Генеральной Ассамблеи Олимпийского совета Азии на высоком уровне, обеспечению достойного приёма высокопоставленных гостей, слаженной реализации организационных, информационных вопросов и мер безопасности.