Prezident Olimpiadasi o‘yinlarining g‘olib va sovrindorlari hamda barcha ishtirokchilariga
Avvalo, barchangizni Vatanimiz hayotida o‘chmas iz qoldirgan Prezident Olimpiadasi o‘yinlaridagi muvaffaqiyatli ishtirokingiz bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Albatta, saralash bosqichlarida 100 mingdan ziyod o‘g‘il-qizlarimiz orasida g‘olib va sovrindor bo‘lgan 3 ming nafarga yaqin sizdek eng kuchli va navqiron sportchilarimizning munosib ishtiroki tufayli  bu musobaqalar O‘zbekiston sporti noyob tizim bo‘lib shakllanganini bugun chuqur mamnuniyat bilan ta’kidlashga haqlimiz.
Qariyb o‘n kun davom etgan qizg‘in va murosasiz bellashuvlarda erishilgan g‘alabalar, rekord natijalar bu fikrni yaqqol isbotlab turibdi.
Ayniqsa, og‘ir atletikachi qizlarimiz Shahnoza Haydarova, Mohinur Esonboyeva, yengil atletikachimiz Sadafbonu Nusratulloyeva O‘zbekiston rekordini yangilagani, yunon-rum kurashi bo‘yicha 17 yoshli Qamariddin Xudoyberganov amaldagi Osiyo va jahon chempionlarini, Komila Sultanova, Umarali Abdujabborov, Miraslava Omelchenko kabi taekvondochilarimiz esa mamlakat chempionlaridan ustun kelib, eng yuksak shohsupalarga ko‘tarilgani tahsinga sazovordir.
Yana bir muhim jihati – bundan to‘rt yil oldin yo‘lga qo‘yilgan “Besh tashabbus olimpiadasi” tizimida kashf etilgan iqtidorli yoshlarimizdan 23 nafari ushbu Olimpiadaning g‘olib va sovrindorlariga aylandi.
Bularning barchasi Prezident Olimpiadasining yoshlarimiz uchun g‘oyat mas’uliyatli bellashuvga aylangani va o‘zining shonli an’analarini shakllantira boshlaganini ko‘rsatadi.
Aminman, sport sohasidagi ilk qadamlarini qadrdon mahallasidan boshlagan, bugun o‘z hududining sharafini dadil himoya qilgan bu farzandlarimiz kelgusida jahon arenalarida Vatanimiz shuhratini butun dunyoga tarannum etadi.
Qadrli sportchi yoshlar!
Sizlarning ishtirokingizda bo‘lib o‘tgan bellashuvlarni  biz butun xalqimiz bilan birgalikda katta qiziqish va hayajon bilan kuzatib, Yangi O‘zbekistonda yuksak salohiyatli olimpiya zaxiralari yetishib kelayotganidan qalbimiz quvonch va iftixorga to‘ldi.
Musobaqaning g‘olib va sovrindorlari, ularning ota-onalari va murabbiylarini alohida qutlagan holda bir fikrni ta’kidlab aytmoqchiman. Aslida bunday musobaqalarda ishtirok etishning o‘zi ulkan baxt, ulkan yutuq. Chunki bu o‘yinlar sizlarning qalbingizga Olimpiada ruhi, Olimpiada g‘oyalarini olib kiradi, jahon arenalari sari dadil borishda katta tajriba va mahorat maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Hech shubhasiz, biz bu tizimni yanada takomillashtirib, uning tarkibiga kelgusi yildan boshlab, suv sporti, velosport, triatlon, qilichbozlik va jamoaviy sport turlarini ham kiritamiz. Olimpiadamizning har bir bosqichiga xalqaro sport mezonlari to‘liq tatbiq qilinadi va yuqori mahoratli sportchilarni tayyorlash uchun trenerlarni zamonaviy metodologiya va yondashuvlar asosida o‘qitish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, musobaqalar natijalarini ochiq va shaffof usulda baholash uchun hakamlarning malakasi oshirib boriladi, sport turlaridan kelib chiqib, sport maktablari va to‘garaklardagi sharoitlar yaxshilanadi.
Ana shu ishlarni amalga oshirishda bu yilgi musobaqalarda to‘plagan bilim va tajribangiz, amaliy takliflaringiz bilan sizlar ham munosib ishtirok etasiz, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, mazkur bellashuvlarning saralash va final bosqichlarini yuksak darajada tashkil etgan hududlarimiz, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari hamda mutasaddi shaxslarga, sport federatsiyalari, oliy o‘quv yurtlari, texnikum va maktablar  jamoalariga, jonkuyar volontyorlarimizga, yoshlarimizni qo‘llab-quvvatlab turgan barcha sport muxlislariga, ko‘p millatli xalqimizga samimiy minnatdorlik bildiraman.

Победителям, призерам и всем участникам игр Президентской Олимпиады
Искренне поздравляю всех вас с успешным участием в играх Президентской Олимпиады, ставшей незабываемым событием в жизни нашей страны.
Сегодня мы по праву и с глубоким удовлетворением можем сказать, что благодаря достойному участию около 3 тысяч таких, как вы, сильнейших молодых спортсменов, победителей и призеров отборочных этапов соревнований среди свыше 100 тысяч юношей и девушек, эти игры сформировались в уникальную спортивную систему Узбекистана.
Ярким свидетельством тому явились победы и рекорды, достигнутые в ходе захватывающих и бескомпромиссных состязаний, проходивших около десяти дней.
Особенно достойны восхищения результаты наших тяжелоатлетов Шахнозы Хайдаровой, Мохинур Эсонбоевой, легкоатлетки Садафбону Нусратуллоевой, обновивших рекорды Узбекистана, 17-летнего Камариддина Худойберганова, победившего действующих чемпионов Азии и мира в греко-римской борьбе, таэквондистов Комилы Султановой, Умарали Абдужабборова, Мираславы Омельченко, которые одержали верх над чемпионами страны и поднялись на высшую ступень пьедестала.
Еще один важный факт: победителями и призерами этой Олимпиады стали 23 юноши и девушки, проявившие свои способности в системе Олимпиады пяти инициатив, стартовавшей четыре года назад.
Все это подтверждает, что Президентская Олимпиада стала очень ответственным состязанием для нашей молодежи и уже начала создавать собственные славные традиции.
Убежден, что наши дети, сделавшие первые шаги в мир спорта в родной махалле и сегодня уверенно выступившие за честь своего региона, завтра – будут прославлять нашу Родину на мировых аренах.
Дорогие спортсмены!
Мы с большим интересом и волнением наблюдали за вашими соревнованиями вместе со всеми соотечественниками. Наши сердца наполнены радостью и гордостью за то, что формируемый в Новом Узбекистане олимпийский резерв обладает таким высоким потенциалом.
Особо приветствуя победителей и призеров, их родителей и тренеров, хочу отметить также, что уже само участие в таких состязаниях – большое счастье и большой успех. Ведь эти игры, вселяя в вас олимпийский дух, олимпийские ценности, послужат большой школой мастерства на пути к мировым аренам.
Мы, несомненно, будем совершенствовать данную систему, со следующего года включим в нее и водные виды, велоспорт, триатлон, фехтование и командные игры. На каждом этапе Олимпиады будут в полном объеме внедрены международные спортивные критерии, для подготовки высокопрофессиональных спортсменов наладим систему обучения тренеров на основе современной методологии и подходов. Также для открытой и прозрачной оценки результатов соревнований будет повышаться квалификация судей, улучшатся условия в спортивных школах и кружках, исходя из видов спорта.
Уверен, вы также примете достойное участие в этой работе своими практическими предложениями, знаниями и опытом, приобретенными на нынешней Олимпиаде.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность руководителям и должностным лицам регионов, соответствующих министерств и ведомств, спортивным федерациям, коллективам высших образовательных учреждений, техникумов и школ, организовавшим отборочные и финальные этапы на высоком уровне, активным волонтерам, спортивным болельщикам, всему нашему многонациональному народу, поддержавшему молодежь.