“City Football Group” bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi rahbariyati Angliyaning Manchester shahrida xizmat safarida boʻldi. Tashrif doirasida “City Football Group” xolding kompaniyasi va “Manchester Siti” klubi bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Safar davomida oʻzbekistonlik rasmiylar xolding Bosh operatsion direktori Rul de Fris, Boshqaruv direktori Denni Uilson, futbol biznesi boʻyicha bosh direktori Klayv Rivz va boshqa koʻplab yoʻnalishlar boʻyicha boshqaruvchilar bilan istiqbolli loyihalarni koʻrib chiqishdi. Asosiy eʼtibor oʻzbek futbolini yangi bosqichga olib chiqishga qaratildi. Xususan, tizimda innovatsion yondashuvlar, zamonaviy akademiya tashkil etish, klub infratuzilmasini yaxshilash va xalqaro tajribani joriy etish kabi muhim yoʻnalishlar muhokama qilindi.
Oʻz navbatida kompaniya vakillari Oʻzbekiston milliy terma jamoasining jahon chempionatiga yoʻl olgani mamlakatimizda futbol rivoji yuqori darajaga chiqayotganidan dalolat berishini, Oʻzbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanovning transferidan keyin oʻzbek futboliga qiziqish ortganini taʼkidlashdi.
Shuningdek, oʻzbek klublaridan birini “City Football Group” tizimiga integratsiya qilish muzokaralarning asosiy mavzularidan boʻldi. Tashrif davomida rasmiylar “Manchester siti“ klubining akademiyasi va jamoa tizimi bilan yaqindan tanishishi koʻzda tutilgan.

Issues of Cooperation with City Football Group Discussed
The leadership of the National Olympic Committee of Uzbekistan and the Uzbekistan Football Association are on a working visit to Manchester (England). During the trip, issues of cooperation with the holding company City Football Group and the football club Manchester City were considered.
As part of the visit, the Uzbek side’s officials discussed promising projects with the Chief Operating Officer of the holding Roel de Vries, Managing Director Danny Wilson, Director of Football Business Clive Reeves, and other top managers. The main attention was paid to bringing Uzbek football to a new level. In particular, such areas as the introduction of innovative approaches into the system, the creation of a modern academy, the development of club infrastructure, and the application of international experience were considered.
In turn, company representatives emphasized that the qualification of the national team of Uzbekistan for the World Cup testifies to the high level of development of football in our country, and after the transfer of defender of the national team of Uzbekistan Abdukodir Khusanov, interest in Uzbek football has noticeably increased.
Also, one of the key topics of the negotiations was the prospect of integrating one of Uzbekistan’s clubs into the City Football Group system. During the visit, officials will also become acquainted with the academy of Manchester City and the team training system.