“City Football Group” bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi rahbariyati Angliyaning Manchester shahrida xizmat safarida boʻldi. Tashrif doirasida “City Football Group” xolding kompaniyasi va “Manchester Siti” klubi bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Safar davomida oʻzbekistonlik rasmiylar xolding Bosh operatsion direktori Rul de Fris, Boshqaruv direktori Denni Uilson, futbol biznesi boʻyicha bosh direktori Klayv Rivz va boshqa koʻplab yoʻnalishlar boʻyicha boshqaruvchilar bilan istiqbolli loyihalarni koʻrib chiqishdi. Asosiy eʼtibor oʻzbek futbolini yangi bosqichga olib chiqishga qaratildi. Xususan, tizimda innovatsion yondashuvlar, zamonaviy akademiya tashkil etish, klub infratuzilmasini yaxshilash va xalqaro tajribani joriy etish kabi muhim yoʻnalishlar muhokama qilindi.
Oʻz navbatida kompaniya vakillari Oʻzbekiston milliy terma jamoasining jahon chempionatiga yoʻl olgani mamlakatimizda futbol rivoji yuqori darajaga chiqayotganidan dalolat berishini, Oʻzbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanovning transferidan keyin oʻzbek futboliga qiziqish ortganini taʼkidlashdi.
Shuningdek, oʻzbek klublaridan birini “City Football Group” tizimiga integratsiya qilish muzokaralarning asosiy mavzularidan boʻldi. Tashrif davomida rasmiylar “Manchester siti“ klubining akademiyasi va jamoa tizimi bilan yaqindan tanishishi koʻzda tutilgan.

23 Августа 2025 3272
Руководство Национального Олимпийского комитета Узбекистана и Ассоциации футбола Узбекистана находится с рабочим визитом в Манчестере (Англия). В ходе поездки были рассмотрены вопросы сотрудничества с холдинговой компанией "City Football Group" и футбольным клубом «Манчестер Сити».
В рамках визита официальные лица узбекской стороны обсудили перспективные проекты с Главным операционным директором холдинга Рулем де Фрисом, Управляющим директором Дэнни Уилсоном, директором по футбольному бизнесу Клайвом Ривзом и другими топ-менеджерами. Основное внимание было уделено выводу узбекского футбола на новый уровень. В частности, рассматривались такие направления, как внедрение инновационных подходов в систему, создание современной академии, развитие клубной инфраструктуры и применение международного опыта.
В свою очередь представители компании подчеркнули, что выход национальной сборной Узбекистана на чемпионат мира свидетельствует о высоком уровне развития футбола в нашей стране, а после трансфера защитника национальной сборной Узбекистана Абдукодира Хусанова интерес к узбекскому футболу заметно возрос.
Также, одной из ключевых тем переговоров стала перспектива интеграции одного из узбекских клубов в систему"City Football Group". Во время визита официальные лица ознакомятся с академией клуба «Манчестер Сити» и системой подготовки команды.