LA-2028: Tashkiliy qoʻmita musobaqalar jadvali va arenalar nomini eʼlon qildi
Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlari tashkiliy qoʻmitasi boʻlajak bellashuvlarning sanalari va sport turlariga biriktirilgan arenalar nomini eʼlon qildi.
Oʻyinlarning rasmiy ochilish marosimi 14-iyul sanasiga toʻgʻri kelsada, baʼzi sport turidagi saralash bellashuvlari 12-iyul kunidan boshlanadi. Ochilish marosimi musobaqa uchun maxsus qurilgan “2028 stadioni”da oʻtkaziladi. Marosimdan keyin ushbu arena 1 hafta mobaynida suzish bahslariga moslashtiriladi.
Dastlabki medallar jamlanmasi 15-iyul kuni oʻynaladi. Unda triatlon, yengil atletika, slalomda eshkak eshish, qilichbozlik, dzyudo, regbi-7, oʻq otish turlarida gʻolib va sovrindorlar aniqlanadi. Musobaqaning tantanali yopilish marosimi esa 30-iyul kuniga belgilangan. Ushbu sanada kunning birinchi yarmida marafon, basketbol, boks, velotrek, suzish, voleybol va sport kurashlari boʻyicha final bahslari tashkil etiladi.
Oʻyinlarning yopilish marosimi “LA Memorial kolizeyi”da boʻlib oʻtadi. Toʻliq taqvim bilan quyidagi havola orqali batafsil tanishib olishingiz mumkin.

ЛА-2028: Организационный комитет объявил расписание соревнований и названия арен
Организационный комитет летних Олимпийских игр Лос-Анджелес-2028 объявил даты проведения соревнований, а также названия арен, закреплённых за различными видами спорта.
Официальная церемония открытия Олимпиады состоится 14 июля, однако квалификационные соревнования по некоторым видам спорта начнутся уже 12 июля. Церемония открытия пройдёт на специально построенном для Игр стадионе под названием "Стадион 2028". После церемонии эта арена будет переоборудована для проведения соревнований по плаванию, которые продлятся в течение недели.
Первый комплект медалей будет разыгран 15 июля. В этот день определятся победители и призёры по триатлону, лёгкой атлетике, гребному слалому, фехтованию, дзюдо, регби-7 и стрелковому спорту. Торжественная церемония закрытия Олимпийских игр запланирована на 30 июля. В первой половине дня пройдут финальные поединки по марафону, баскетболу, боксу, велотреку, плаванию, волейболу и спортивной борьбе.
Церемония закрытия состоится на территории "LA Memorial Coliseum". С полным расписанием соревнований можно ознакомиться по следующей ссылке.