Oʻzbekiston davlat sport akademiyasi oʻz faoliyatini boshladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq, yuqori malakali sport kadrlarini tayyorlash, yangi avlod sportchi va murabbiylarini yetishtirish orqali mamlakatimizning ushbu sohadagi yutuqlarini yanada yuqori bosqichga olib chiqish, ilmiy-tadqiqot jarayonlarini xalqaro standartlar asosida yoʻlga qoʻyish maqsadida Oʻzbekiston davlat sport akademiyasi tashkil etildi.
Akademiya 2025/2026-yilda oʻquv yili uchun abituriyentlardan hujjat qabul qilishni boshlaydi va u davlat oliy taʼlim muassasasi maqomiga ega boʻladi. Talabalarni qabul qilish parametrlari Respublikadagi boshqa oliy taʼlim muassasalari uchun belgilagan davlat buyurtmasi doirasida amalga oshiriladi. Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazining bitiruvchilari toʻgʻridan toʻgʻri ikkinchi bosqichga qabul qilinadi.

Государственная академия спорта Узбекистана начала свою деятельность
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан, с целью подготовки высококвалифицированных спортивных кадров, воспитания нового поколения спортсменов и тренеров, выведения достижений страны в этой сфере на новый уровень, а также организации научно-исследовательской деятельности по международным стандартам, была основана Государственная академия спорта Узбекистана.
Академия начнёт приём документов от абитуриентов на 2025/2026 учебный год и будет иметь статус высшего учебного заведения. Приём студентов будет осуществляться в рамках государственного заказа, установленного для других вузов республики. Выпускники Центра подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта будут зачисляться напрямую на второй курс.