“Sport – tinchlik elchisi” musobaqasi mamlakatimizdagi diniy oʻquv muassasa talabalarini birlashtirdi
Bugun Oʻzbekiston xalqaro islomshunoslik akademiyasida “Sport – tinchlik elchisi” shiori ostida “Imom Moturidiy kubogi” sport musobaqalarining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Respublikamizda tahsil olayotgan barcha diniy muassasa talabalarini oʻzida toʻplagan ushbu tadbirda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi rahbariyati ham ishtirok etdi.
Marosimda soʻz olgan rasmiylar oliy va diniy taʼlim muassasalari oʻrtasida sportni ommalashtirish, talabalarni sogʻlom turmush tarzi va jismoniy faollikka jalb qilish, taʼlim muassasalari oʻrtasida sportni targʻib qilish orqali doʻstona aloqalarni mustahkamlash muhim ahamiyat kasb etishini taʼkidlashdi.
Musobaqa doirasida yoshlar mini-futbol, voleybol, stol tennisi, shaxmat va shashka, kibersport, kurash, arqon tortish, tosh koʻtarish kabi turlar boʻyicha bellashishmoqda.
Shuningdek, sport sohasidagi oʻzaro hamkorlikni davom ettirish va uni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi, Xalqaro islomshunoslik akademiyasi oʻrtasida hamkorlik memorandumlari imzolandi.

Соревнование «Спорт — посланник мира» объединило студентов религиозных учебных заведений нашей страны
Сегодня в Международной академии исламоведения Узбекистана состоялась торжественная церемония открытия спортивного турнира «Кубок имама Мотуридий» под девизом «Спорт — посланник мира». В этом мероприятии приняли участие студенты всех религиозных учебных заведений, действующих на территории нашей Республики. Также на церемонии присутствовали руководители Национального Олимпийского комитета Узбекистана.
Выступившие на мероприятии официальные лица подчеркнули важность популяризации спорта среди студентов религиозных и высших образовательных заведений, привлечения молодежи к здоровому образу жизни и физической активности, а также укрепления дружественных связей между вызами через спортивные состязания.
В рамках соревнования студенты будут состязаться в мини-футболе, волейболе, настольном теннисе, шахматах и шашках, киберспорте, кураше, перетягивании каната и подъёме тяжестей.
Кроме того, в целях продолжения сотрудничества в сфере спорта и вывода его на новый уровень были подписаны меморандумы о сотрудничестве между Министерством спорта, Национальным Олимпийским комитетом, Национальным Паралимпийским комитетом и Международной академией исламоведения.