“Ozodlik” radiosining o‘zbek xizmati tomonidan 20-iyul kuni eʼlon qilingan “Tokioga yo‘l olgan o‘zbek yengil atletikachilari prezident vaʼda qilgan mukofot pulini kutmoqda” sarlavhali maqola yuzasidan Milliy Olimpiya qo‘mitasi quyidagilarni maʼlum qiladi:
O‘zbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlash bo‘yicha Respublika komissiyasi qaroriga muvofiq, Olimpiadada ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritgan sportchiga 100 million so‘m, uning murabbiysiga esa 50 million so‘m bir martalik rag‘batlantirish puli berilishi belgilangan.
Ushbu hujjatga asosan, 17 sport turi bo‘yicha 71 ta litsenziyani qo‘lga kiritgan milliy terma jamoa vakillaridan 64 nafariga 100 million so‘mdan hamda ularning murabbiylariga 50 million so‘mdan bir martalik rag‘batlantirish puli taqdim etildi.
“Ozodlik” maqolasida ilgari surilgan “Olimpiya qo‘mitasi va Yengil atletika federatsiyasi rahbariyati turli bahonalar bilan yengil atletikachilar va ularning murabbiylariga Prezident qarorida belgilangan rag‘bat puli berilmayapti”, mazmunidagi daʼvo haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi.
Birinchidan, Tokio olimpiadasida O‘zbekiston sharafini himoya qiluvchi yengil atletikachilardan 7 nafari Olimpiya o‘yinlarida qatnashish normativlarini bajargani va litsenziyalarni qo‘lga kiritgani Xalqaro yengil atletika federatsiyasi tomonidan rasman 1 iyul kuni tasdiqlangan. Joriy yilning 4 iyuldan 5 iyulga o‘tar kechasi yengil atletchilar Olimpiya o‘yinlariga yakuniy tayyorgarlik bosqichini amalga oshirish, o‘quv mashg‘ulot yig‘inlarida ishtirok etish uchun Turkiya Respublikasiga jo‘nab ketgan.
Ikkinchidan, O‘zbekiston yengil atletika federatsiyasi Milliy Olimpiya qo‘mitasiga murojaat qilib, litsenziyalarni qo‘lga kiritgan sportchilar bugungi kunda Tokioda bo‘ladigan Olimpiya o‘yinlariga jiddiy tayyorgarlik ko‘rishi kerakligini inobatga olib va pandemiya sharoitidan kelib chiqib, sportchilar sog‘ligini saqlash uchun turli ommaviy tadbirlarga jalb qilmaslik, muhim mashg‘ulotlardan chalg‘itmaslik maqsadida ularga hamda murabbiylariga beriladigan bir martalik mukofot pullarini Olimpiya o‘yinlaridan qaytgach, tantanali ravishda topshirishni iltimos qilgan.
Shunday bo‘lishiga qaramay, Olimpiya va Paralimpiya, Osiyo o‘yinlari hamda jahon chempionatlarida yuksak natijalarga erishgan, nufuzli xalqaro sport musobaqalarida Vatanimiz bayrog‘ini baland ko‘tarib kelayotgan sportchilar va ularning trenerlarini rag‘batlantirish maqsadida olimpiya yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan tegishli sportchilar qatori yengil atletikachilardan Svetlana Radzivil Milliy olimpiya qo‘mitasi va Toshkent shahar xokimligi tomonidan 100 million so‘mdan jami 200 million so‘m, murabbiysi Milliy olimpiya qo‘mitasi tomonidan 50 million so‘m, Sadullayeva Safina Sirdaryo viloyati xokimligi tomonidan 100 million so‘m, Xodjayev Suxrob Toshkent shahar xokimligi tomonidan 100 million so‘m, Reznichenko Darya Toshkent shahar xokimligi tomonidan 100 million so‘m pul mukofotlari bilan (plastik kartalariga pul tushirish orqali) taqdirlangan.
Ayni paytda qolgan yengil atletchilar va ularning murabbiylariga ushbu mablag‘larni berish choralari ko‘rilmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatimizda sportchi va trenerlarni moddiy qo‘llab-quvvatlash hamda ularning salomatligini yana-da mustahkamlashning noyob tizimi yaratilgan. Xususan Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 30-oktyabrdagi 878-son qarori bilan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari g‘olib va sovrindorlariga belgilangan miqdorda umrbod oylik to‘lovlar to‘lash hamda ularning salomatligini sanatoriy-sog‘lomlashtirish muassasalarida mustahkamlash tartibi belgilab qo‘yilgan.
Maʼlumot o‘rnida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 25-iyundagi PQ-5160-son qaroriga asosan, Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida oltin medal olgan sportchilar uchun 200 ming, kumush medal uchun 100 ming va bronza medali uchun 50 ming AQSH dollari berilishi ham ko‘zda tutilgan.

Regarding the article "Tokioga yil olgan yzbek engil athleticachilari President vada kilgan mukofot pulini kutmokda", published on July 20 by the Uzbek service “Ozodlik Radiosi", the National Olympic Committee of Uzbekistan officially declares the following:
According to the decision of the Republican Commission for the Preparation of athletes of Uzbekistan for the XXXII Summer Olympic and XVI Paralympic Games of 2020 in Tokyo (Japan), each athlete who has won a license to participate in the Olympic Games receives a one — time prize of 100 million soums, and his coach-50 million soums.
As you know, the athletes of the national team of Uzbekistan have won a total of 71 licenses for the Tokyo Olympics in 17 sports. To date, 64 athletes and their coaches have received the above-mentioned awards in full.
The information given in the article that allegedly "the Olympic Committee and the leadership of the Athletics Federation do not provide athletes and their coaches with cash prizes established by the Presidential Decree" does not correspond to reality.
Firstly, the information that 7 athletes of Uzbekistan will defend the honor of the country at Tokyo 2020 was confirmed by the International Athletics Federation only on July 1 this year. And on the night of July 4 to 5, in accordance with the training program, the athletes of the national team left for Turkey to conduct the final preparatory stage for the Olympics.
Secondly, the Athletics Federation of Uzbekistan appealed to the National Olympic Committee with a request to postpone the solemn ceremony of awarding prizes for licenses to athletes and their coaches for a subsequent period, after returning from the Olympics. This request was justified by the fact that licensees should seriously prepare for the Games in Tokyo, as well as the need to ensure the safety of their health, taking into account the difficult epidemiological situation, protecting them from participating in mass events and not distracting them from the training process. After comprehensive consideration and discussion, this request was approved, and therefore all track and field licensees will certainly receive well-deserved prizes upon their return from Tokyo.
It should be noted that along with the licensees of Tokyo 2020, track and field athletes Svetlana Radzivil (100 million rubles) were rewarded for the significant results achieved at the Olympic , Paralympic and Asian Games. sum by the National Olympic Committee and 100 million rubles. sum by the khokimiyat of Tashkent) and her coach (50 million sum by the National Olympic Committee), Safina Sadullayeva (100 million sum by the khokimiyat of the Syrdarya region), Suhrob Khodjaev (100 million sum by the khokimiyat of Tashkent) and Daria Reznichenko (100 million sum by the khokimiyat of Tashkent). All cash prizes were transferred to the athletes ' bank plastic cards.
Along with the above, within the framework of the systematic support of athletes and coaches organized in the country, according to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 878 of October 30, 2017, the procedure for the payment of lifetime monthly funds to the winners and prize-winners of the Olympic and Paralympic Games was established, as well as conditions for strengthening their health in sanatorium and health-improving institutions were created.
In conclusion, I would like to remind you that according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-5160 dated June 25, 2021, the winners and prize-winners of the upcoming Summer Olympic and Paralympic Games from among Uzbek athletes will be rewarded with one-time cash prizes in the amount of US $ 200,000 (for a gold medal), US $ 100,000 (silver) and US $ 50,000 (bronze).