Muhammadkarim Shokirjon o‘g‘li Xurramov 1997-yil 4-aprel kuni Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida tavallud topgan. Samarqand dzyudo maktabi tarbiyalanuvchisi. Dzyudodagi birinchi murabbiyi otasi Shokirjon Xurramov. Shundan so‘ng Samarqandda O‘ktam Rahmonov qo‘l ostida dzyudo sirlarini o‘rgana boshladi.
Xurramov kurashchilar oilasida dunyoga kelgan. Uning bobosi Muhammadkarim ota ham Surxon vohasining taniqli polvonlaridan bo‘lgan. Bobosiga o‘xshagan polvon bo‘lsin deb otasi unga Muhammadkarim deb ism qo‘ygan. Xurramov faoliyatini -90 kilogramm vazn toifasida boshlagan. 2016-yildan yuqori natijalar qayd eta boshladi. O‘sha yili Toshkent Gran-prisida uchinchi o‘rin, yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida esa oltin medal egasi bo‘ldi. 2018-yildan -100 kilogramm vazn toifasiga o‘tdi.
Xurramov 2019-yil ketma-ket Marrakesh va Tbilisi Gran-prilari, Osiyo chempionati va yozgi Universiada o‘yinlarida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2020-yil fevral oyida Dyusseldorfda o‘tgan “Katta dubulg‘a” musobaqasida oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bu yil Bishkekda o‘tgan Osiyo chempionatini ikkinchi o‘rinda yakunladi.
Xalqaro dzyudo federatsiyasi e’lon qilgan reyting yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: дзюдоист Мухаммадкарим Хуррамов, который пошёл по стопам своего деда
Продолжаем знакомить вас с лицензиатами Токио-2020. Сегодня вы узнаете интересные факты о представителе сборной Узбекистана по дзюдо Мухаммадкариме Хуррамове, который будет защищать честь страны на Токийской Олимпиаде в весовой категории -100 кг.
Хуррамов Мухаммадкарим Шокиржонович родился 4 апреля 1997 года в Сурхандарьинской области. Воспитанник Самаркандской школы дзюдо. Секретам дзюдо его обучал отец — Шокиржон Хуррамов. Затем тренировался под руководством Уктама Рахмонова в Самарканде.
Хуррамов родился в семье борцов. Его дед Мухаммадкарим тоже был знаменитым борцом Сурхандарьи. Дзюдоиста назвали в честь дедушки. Хуррамов вначале своей карьеры выступал в весовой категории -90 кг. С 2016 года начал достигать успехов. В том же году он занял третье место в Ташкентском Гран-При, а на чемпионате Азии среди молодёжи удостоился золота. С 2018 года перешёл в весовую категорию -100 килограмм.
В 2019 году он завоевал медали Гран-При в Тбилиси и Марракеше, на чемпионате Азии и летней Универсиаде. В феврале 2020 года на турнире «Большого Шлема» в Дюссельдорфе стал золотым призёром. В этом году на чемпионате Азии в Бишкеке занял второе место.