Muhammadkarim Shokirjon o‘g‘li Xurramov 1997-yil 4-aprel kuni Surxondaryo viloyati Sherobod tumanida tavallud topgan. Samarqand dzyudo maktabi tarbiyalanuvchisi. Dzyudodagi birinchi murabbiyi otasi Shokirjon Xurramov. Shundan so‘ng Samarqandda O‘ktam Rahmonov qo‘l ostida dzyudo sirlarini o‘rgana boshladi.
Xurramov kurashchilar oilasida dunyoga kelgan. Uning bobosi Muhammadkarim ota ham Surxon vohasining taniqli polvonlaridan bo‘lgan. Bobosiga o‘xshagan polvon bo‘lsin deb otasi unga Muhammadkarim deb ism qo‘ygan. Xurramov faoliyatini -90 kilogramm vazn toifasida boshlagan. 2016-yildan yuqori natijalar qayd eta boshladi. O‘sha yili Toshkent Gran-prisida uchinchi o‘rin, yoshlar o‘rtasidagi Osiyo chempionatida esa oltin medal egasi bo‘ldi. 2018-yildan -100 kilogramm vazn toifasiga o‘tdi.
Xurramov 2019-yil ketma-ket Marrakesh va Tbilisi Gran-prilari, Osiyo chempionati va yozgi Universiada o‘yinlarida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2020-yil fevral oyida Dyusseldorfda o‘tgan “Katta dubulg‘a” musobaqasida oltin medalni qo‘lga kiritdi. Bu yil Bishkekda o‘tgan Osiyo chempionatini ikkinchi o‘rinda yakunladi.
Xalqaro dzyudo federatsiyasi e’lon qilgan reyting yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": judoka Mukhammadkarim Khurramov, who followed in the footsteps of his grandfather
We continue to introduce you to the licensees of Tokyo 2020. Today you will learn interesting facts about the representative of the national judo team of Uzbekistan Mukhammadkarim Khurramov, who will defend the honor of the country at the Tokyo Olympics in the weight category -100 kg.
Khurramov Mukhammadkarim Shokirzhonovich was born on April 4, 1997 in Surkhandarya region. A pupil of the Samarkand judo school. His father, Shokirjon Khurramov, taught him the secrets of judo. Then he trained under the guidance of Uktam Rakhmonov in Samarkand.
Khurramov was born in a family of wrestlers. His grandfather Muhammadkarim was also a famous wrestler of Surkhandarya. The judoka was named after his grandfather. At the beginning of his career, Khurramov competed in the -90 kg weight category. Since 2016, he began to achieve success. In the same year, he took third place in the Tashkent Grand Prix, and at the Asian Youth Championship he was awarded gold. Since 2018, he has moved to the weight category -100 kilograms.
In 2019, he won Grand Prix medals in Tbilisi and Marrakech, at the Asian Championships and the Summer Universiade. In February 2020, at the Grand Slam tournament in Dusseldorf, he became a gold medalist. This year he took the second place at the Asian Championship in Bishkek.
According to the results of the announced rating by the International Judo Federation, he was awarded the Tokyo 2020 license.