Bugun Sport vaziri Adham Ikramov va Otabek Umarov boshchiligidagi MOQ rahbariyati ishtirokida yaqin davr ichida kutilayotgan o‘zbek sporti uchun muhim musobaqalarga tayyorgarlik masalalari ko‘rib chiqildi. Unda Xarbin-2025 qishki Osiyo o‘yinlari va joriy yil o‘tkaziladigan boshqa yirik musobaqalar haqida so‘z bordi.
Dastlab O‘zbekiston delegatsiyasining Xarbin shahrida o‘tadigan qishki Osiyo o‘yinlariga olib borayotgan hozirlik jarayoni ko‘rib chiqildi. Qo‘mita raisi o‘rinbosari Sh.Tashmatov sportchilarimiz bugungi kunda tayyorgarlikning so‘nggi bosqichini olib borishayotgani, ular uchun barcha sharoitlar yaratilgani haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, 28-fevral – 2-mart kunlari Toshkentda o‘tadigan dzyudo bo‘yicha “Katta dubulg‘a” turniri va joriy yil kutib turgan boshqa kompleks musobaqalarga tayyorgarlik bo‘yicha ham to‘xtalib o‘tildi. Uchrashuvda 2025-yilgi sport tadbirlari O‘zbekiston delegatsiyasining Aichi-Nagoya-2026 yozgi Osiyo va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarligi bo‘yicha kamchilik va muammolarini ko‘rib olishda muhim ekani ta’kidlandi.

Руководство Министерства спорта и НОК обсудили процесс подготовки к предстоящим спортивным мероприятиям
Сегодня с участием Министра спорта Адхама Икрамова и руководства НОК во главе с Отабеком Умаровым были рассмотрены вопросы подготовки к важным для узбекского спорта соревнованиям, которые ожидаются в ближайшее время. В рамках встречи было обсуждено выступление отечественных спортсменов на зимних Азиатских играх Харбин-2025 и других крупных состязаниях, которые пройдут в этом году.
Сначала рассматривался процесс подготовки делегации Узбекистана к зимним Азиатским играм в Китае. Заместитель председателя Комитета Ш.Ташматов отметил, что на сегодняшний день узбекские атлеты проходят последний этап тренировок, для них созданы все необходимые условия.
Также были затронуты вопросы подготовки к турниру “Большого шлема” по дзюдо, который пройдёт в Ташкенте с 28 февраля по 2 марта, и другим комплексным соревнованиям, которые ожидаются в текущем году. На встрече было отмечено, что спортивные мероприятия 2025 года важны для рассмотрения недостатков и проблем узбекской делегации в подготовке к летним Азиатским играм 2026 года в Аичи-Нагоя и летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.