OOKning 91-Ijroqo‘m yig‘ilishi boʻlib oʻtdi
Osiyo Olimpiya kengashi (OOK) Ijroiya qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Onlayn formatda tashkil etilgan yig‘ilishda qit’amiz sportiga oid qator masalalar muhokama qilindi. Unda Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, O‘zbekiston MOQ raisining birinchi o‘rinbosari Otabek Umarov, Milliy Olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov ham qatnashishdi.
Ushbu 91-Ijroqo‘m yig‘ilishida Asian Boxing tashkilotining OOK tomonidan vaqtinchalik tan olinishi bo‘yicha qaror qabul qilindi. Shuningdek, OOKning Sport, Gender tenglik va Xalqaro aloqalar qo‘mitalarining hisoboti tinglanib, sun’iy intellekt va raqamlashtirish bilan shug‘ullanadigan “Tencent Co.” va OOK o‘rtasida o‘zaro hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi. Qolaversa, OOK va Bahrayn o‘rtasida III yoshlar Osiyo o‘yinlarini o‘tkazish bo‘yicha shartnoma imzolanib, Xarbin-2025 qishki Osiyo o‘yinlarini tashkil etish bilan bog‘liq masalalar ham ko‘rib chiqildi. Yakunda Ijroqo‘m tomonidan 2024-yil yakunlari va 2025-yil rejalariga ham to‘xtalib o‘tildi.

28 Декабря 2024 1901
Состоялось очередное заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии (ОСА). На встрече, организованной в онлайн формате, обсуждался ряд вопросов, касающихся спорта и Олимпийского движения нашего континента. В мероприятии также принимали участие вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Узбекистана Отабек Умаров, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов.
В ходе 91-заседания Исполнительного комитета было решено, что ОСА временно признает организацию Asian Boxing. Помимо этого, был заслушан отчет комитетов Спорта, Гендерного равенства и Международных отношений ОСА, а также, достигнута договоренность между ОСА и компанией "Tencent Со", которая занимается искусственным интеллектом и цифровизацией, обсуждены вопросы по организации различных перспективных семинаров для НОК и организации IX зимних Азиатских игр Харбин-2025. Также, между ОСА и Бахрейном был подписан договор о проведении III юношеских Азиатских игр Бахрейн-2025. В конце Исполкомом были подведены итоги 2024 года и рассмотрены планы на предстоящий 2025 год.