Rasmiylar Namangan viloyatidagi sport infratuzilmasi va sohada amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishishdi
Sport vazirligi hamda MOQ mutasaddilarining Respublikamiz hududlari boʻylab olib borayotgan oʻrganish ishlari davom etadi. Ishchi guruh Namangan viloyatining sport sohasidagi infratuzilmasi va yoshlarga bu borada yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi. Safar davomida viloyat hokimi Shavkatjon Abdurazakov rasmiylarga hamrohlik qildi.
Davlatobod tumani dastlabki manzilga aylandi. U yerdagi sport maktabi va yangi barpo etilgan sendvich panelli dzyudo zali mutasaddilar eʼtiborida boʻldi. Namangan dzyudo maktabi milliy terma jamoaga jahon chempionati sovrindori Obidxon Noʻmonovni yetishtirib bergan. Shu sababli viloyat yoshlari orasida dzyudoga qiziqish va ushbu sport bilan shugʻullanuvchilar soni sezilarli darajada oshdi. Suhbatda Noʻmonov singari iqtidorli sportchilarni saralash, ular bilan ishlash borasida fikr almashildi.
Safar davomida yakkakurash turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabi, jahon standartlariga javob beradigan “Okean” suzish havzasi ham koʻzdan kechirilib, u yerdagi sharoitlar oʻrganildi. Namangan Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida muassasa faoliyati tahlil qilingach viloyat hokimligi, sport boshqarmasi, federatsiyalarning hududiy vakillari ishtirokida yangi Olimpiya sikliga tayyorgarlik va 2025-yil uchun rejalar koʻrib chiqildi.
Uchrashuvda boʻlajak Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik koʻradigan namanganlik sportchilar roʻyxati koʻrib chiqilib, ularni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash borasida tavsiyalar berildi. Shuningdek, hududiy mutaxassislar bilan sport maktablarining faoliyatini yanada jonlantirish, undagi murabbiylar malakasini oshirish borasidagi ishlar belgilab olindi.

25 Декабря 2024 1940
Рабочая группа изучила спортивную инфраструктуру Наманганской области и ознакомилась с развитием отрасли
Рабочая группа в составе официальных лиц Министерства спорта и НОК продолжают исследовательскую работу в регионах Республики. На этот раз руководители ознакомились со спортивной инфраструктурой и развитием спортивной сферы в Наманганской области. Во время поездки их сопровождал хоким области Шавкатжон Абдуразаков.
Сначала специалисты посетили Давлатабадский район. Спортивная школа и зал дзюдо, построенный с использованием сэндвич-панелей были в центре внимания руководителей. Следует отметить, что призёр чемпионата мира по дзюдо Обидхон Нуъмонов является уроженцем Намангана. Благодаря успеху спортсмена на мировой арене среди молодёжи области повысился интерес к дзюдо и возросло количество занимающихся этим видом спорта. В ходе беседы состоялся обмен мнением относительно отбора и воспитания таких талантливых дзюдоистов как Обидхон Нуъмонов.
Затем ответственные лица нанесли визит в специализированную школу по спортивным единоборствам, комплекс по водным видам спорта "Океан", отвечающий мировым стандартам и подробно изучили созданные условия. Далее рабочая группа провела исследовательскую деятельность в Центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта и встретилась с представителями хокимията области, управления спорта и специалистов региональных подразделений спортивных федераций, где обсуждались перспективные планы на 2025 год.
В ходе собрания были даны соответствующие рекомендации по формированию состава спортсменов из Намангана, которые будут готовиться к главным стартам четырёхлетия Лос-Анджелес-2028, а также, по усилению социальной поддержки этих атлетов. Также с региональными специалистами была определена работа по улучшению деятельности спортивных школ и повышению квалификации тренеров.