Qudratilla Rafikov Oʻzbekiston suzish federatsiyasi raisi etib saylandi
Yangi Olimpiya siklida oʻz oldiga ulkan maqsadlar qoʻygan Oʻzbekiston suzish federatsiyasining ham navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Kun tartibidan federatsiyaga yangi rahbar saylash masalasi oʻrin oldi.
Suzish Olimpiya oʻyinlarida salmoqli yoʻllanma va medallar oʻynaladigan sport turlaridan hisoblanadi. Shu bois, federatsiya moddiy-texnik bazasini kuchaytirish, mazkur yoʻnalishlarda oʻzbekistonlik atletlarga yanada qulay imkoniyatlar yaratish ustuvor vazifa hisoblanadi.
Qayd etish joiz, Oʻzbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi tomonidan soʻnggi yillarda hududlarda suv sporti turlarining moddiy-texnik bazasini yaxshilash borasida qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Namangan viloyati va Toshkent shahrida jahon standartlariga mos keladigan 50x25 metr oʻlchamdagi havzalar foydalanishga topshirildi. Qashqadaryoda ayni paytda navbatdagi obyekt – zamonaviy suv sport turlari saroyi qad rostlayotgan boʻlsa, Toshkent viloyatida yana bir suzish havzasi qurilishi loyihalashtirilyapti.
Federatsiyaning avvalgi rahbari Q.Sanoqulov mamlakat gandbol federatsiyasi boshqaruviga oʻtgani va yuqoridagi jihatlarni inobatga olgan holda, suzish federatsiyasi rahbari lavozimiga Oʻzbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi raisi Rafikov Qudratilla Mirsagatovich nomzodi ilgari surildi. Tadbirda qatnashgan delegatlar ushbu nomzodni bir ovozdan maʼqullashdi va Q.Rafikov mamlakat suzish federatsiyasi raisi etib saylandi.
Tadbir davomida federatsiyaning Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejasi batafsil koʻrib chiqildi. Bunda terma jamoalarga xorijlik malakali murabbiylarni jalb etish, seleksiya yoʻnalishiga koʻproq ahamiyat berish kabi mavzular muhokama markazida boʻldi. Shuningdek, suzish, suv polosi, suvga sakrash va sinxron suzish dasturlarida atletlarimizning Olimpiada yoʻllanmalari uchun imkoniyatlari koʻrib chiqildi.

24 Декабря 2024 4099
Федерация плавания Узбекистана, поставившая перед собой амбициозные цели в новом Олимпийском цикле, также провела внеочередную отчётно-выборную конференцию. На повестке дня стоял вопрос об избрании нового главы Федерации.
Плавание считается одним из видов спорта, в котором разыгрываются довольно большое количество путёвок и медалей на Олимпийских играх. Поэтому укрепление материально-технической базы Федерации, создание более благоприятных возможностей для узбекских атлетов в этих направлениях является приоритетной задачей.
Стоит отметить, что Федерацией профсоюзов Узбекистана проводится ряд работ по улучшению материально-технической базы для водных видов спорта в регионах. В частности, в Наманганской области и городе Ташкенте введены в эксплуатацию бассейны размером 50х25 метров, соответствующие мировым стандартам. В настоящее время в Кашкадарье строится очередной объект - современный Дворец водных видов спорта, а в Ташкентской области проектируется ещё один бассейн.
В связи с переходом бывшего руководителя Федерации плавания страны К.Санокулова на пост главы Федерации гандбола и с учётом вышеуказанных аспектов, на пост руководителя Федерации плавания была выдвинута кандидатура председателя Федерации профсоюзов Узбекистана Рафикова Кудратиллы Мирсагатовича. Делегаты, присутствовавшие на мероприятии, единогласно одобрили эту кандидатуру, и К.Рафиков был избран руководителем Федерации плавания страны.
В ходе мероприятия также был подробно рассмотрен план Федерации по подготовке к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028. Самыми важными темами обсуждения были такие, как привлечение в сборные зарубежных квалифицированных тренеров, придание большего значения тщательного отбора талантливых спортсменов. Также были рассмотрены возможности узбекских атлетов для получения Олимпийских лицензий по плаванию, водному поло, прыжкам в воду и синхронному плаванию.