Oʻzbekiston gandbol federatsiyasi rahbariyatida oʻzgarish
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Sport vazirligi va MOQ rahbariyati ishtirokida mamlakat gandbol federatsiyasining navbatdan tashqari hisobot-saylov konferensiyasi tashkil etildi. Unda federatsiyaga yangi rahbar saylandi va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejasi koʻrib chiqildi.
Boʻlajak Olimpiya oʻyinlariga jamoaviy sport turlarida koʻproq litsenziya olish Oʻzbekiston delegatsiyasi oldidagi ustuvor vazifalardan sanaladi. Shu bois, mazkur yoʻnalishdagi sport federatsiyalarining faoliyatini jonlantirish talab etilardi.
Tadbirda “Navoiy kon-metallurgiya kombinati”ning bosh direktori, Oʻzbekiston Qahramoni Sanoqulov Quvondiq Sanoqulovich nomzodi Oʻzbekiston gandbol federatsiyasi raisi lavozimiga ilgari surildi. Oʻz navbatida, Sport vaziri Adham Ikramov sport sohasida ham ulkan tajribaga ega boʻlgan, bir necha yillar davomida mamlakat suzish federatsiyasi raisi lavozimida faoliyat olib borgan Quvondiq Sanoqulovich haqida iliq fikrlar bildirib oʻtdi. Delegatlar ushbu nomzodni bir ovozdan maʼqullashdi va Q.Sanoqulov mamlakat gandbol federatsiyasi raisi lavozimiga saylandi.
Yigʻilish davomida Oʻzbekiston gandbol federatsiyasining Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik rejasi atroflicha koʻrib chiqildi. Unda rasmiylar boʻlajak Olimpiya oʻyinlarida jamoaviy sport turlarida ham yoʻllanma olish muhim ekani, buning uchun barcha terma jamoalarimizga kerakli sharoitlar yaratib berilishi haqida toʻxtalib oʻtishdi. Taqdimotda erkaklar va ayollar terma jamoalarimizning bu boradagi imkoniyatlari oʻrganildi.

24 Декабря 2024 2378
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана с участием руководства Министерства спорта и НОК состоялись внеочередные отчётно-выборные конференции ряда спортивных Федераций. В том числе было организовано заседание Федерации гандбола страны. На нём был избран новый глава Федерации и рассмотрен план подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Получение большего количества лицензий в игровых видах спорта на предстоящие Олимпийские игры является одним из приоритетов сборной Узбекистана. Поэтому требовалось оживить деятельность спортивных Федераций данного направления.
На мероприятии на должность председателя Федерации гандбола Узбекистана была выдвинута кандидатура Генерального директора Навоийского горно-металлургического комбината, Героя Узбекистана Санокулова Кувондика Санокуловича. В свою очередь, Министр спорта Адхам Икрамов тепло отозвался о Кувондике Санокуловиче, который несколько лет занимая пост председателя Федерации плавания страны имеет большой опыт и в спортивной сфере. Делегаты единогласно одобрили эту кандидатуру, и К.Санокулов был избран главой Федерации гандбола страны.
В ходе встречи был детально рассмотрен план подготовки Федерации гандбола Узбекистана к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе. Кроме того, официальные лица подчеркнули важность получения путёвки на предстоящие главные старты четырёхлетия и в игровых видах спорта. А для этого для всех сборных будут созданы необходимые условия. В этих целях в презентации были рассмотрены возможности мужских и женских сборных страны.