Respublika bo‘ylab o‘rganish ishlarini olib borayotgan rasmiylar Samarqand viloyatida bo‘lishdi. Dastavval sportning o‘yin turlari va yengil atletika bo‘yicha ixtisoslashtirilgan sport maktabi o‘rganildi. Mutasaddilarga viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev hamrohlik qildi.
Tashrif davomida ushbu ob’ektning infratuzilmasi, yoshlar uchun yaratilgan sharoitlar, mashg‘ulotlar jadvali atroflicha o‘rganildi. O‘quvchi yoshlarning mashg‘uloti ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, Samarqand shahridagi 1-son sport maktabi ham e’tibordan chetda qolmadi. Shundan keyin viloyat Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi navbatdagi manzil bo‘ldi.
Viloyat hokimligi mutasaddilari, sport boshqarmasi va federatsiyalarning hududiy vakillari ishtirokidagi yig‘ilish ushbu markazda tashkil etildi. Unda mazkur markazdan yana Sharifa Davronova kabi iqtidorli yoshlarni tarbiyalash, buning uchun ommaviy sport tadbirlarini ko‘proq tashkil etish kabi ustuvor rejalar xususida fikr almashildi.
Yig‘ilish davomida 2025-yil va yaqin 4 yil uchun rejalar, Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik davrida terma jamoalarga jalb etilishi mumkin bo‘lgan sportchilarni aniqlash va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash kabi mavzular ham ko‘rib chiqildi.

22 Декабря 2024 1898
Официальные лица, проводящие исследования по всей республике, посетили Самаркандскую область. Сначала изучалась спортивная школа, специализирующаяся на игровых видах спорта и лёгкой атлетике. Рабочую группу сопровождал исполняющий обязанности хокима области Адиз Бобоев.
В ходе визита была детально изучена инфраструктура этого учебного заведения, условия, созданные для молодёжи, расписание занятий, также гости побывали на тренировках учащихся. После этого была осмотрена и спортивная школа № 1 в Самарканде. Следующей локацией стал Самаркандский Центр подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта.
В Центре прошло совещание с участием должностных лиц хокимията области, представителей управления спорта и территориальных Федераций. В рамках заседания обсуждались такие планы, как отбор талантливых молодых спортсменов, к примеру, как воспитанница данного учебного заведения- Шарифа Давронова, организация для этого большего количества массовых спортивных мероприятий.
Кроме того, были рассмотрены планы на 2025 год и следующие 4 года, отбор атлетов в национальные команды в период подготовки к летним Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе, и их социальная поддержка.