Oʻzbek futbolida yil sarhisobi oʻtkazildi
Bugun Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasining navbatdagi hisobot Kongressi boʻlib oʻtdi. 2024-yil yakunlariga bagʻishlangan mazkur tadbirda Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi va Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi rahbariyati, shuningdek, futbol jamoatchiligi va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Kongressning dastlabki qismi UFA faoliyatining 2024-yilgi sarhisobiga bagʻishlandi. Unda yil davomida erishilgan yutuqlar, xususan, jamoamiz ilk bor Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasi qoʻlga kiritilgani, sentyabr-oktyabr oylarida futzal boʻyicha jahon chempionati muvaffaqiyatli tashkil etilgani va boshqa yutuqlar tilga olinib, 2025-yil uchun rejalar belgilab olindi.
Shundan soʻng joriy yil futbol mavsumining eng yaxshilarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi. Jurnalistlar oʻrtasida ovoz berish yoʻli bilan tashkil etilgan soʻrovnomada Timur Kapadze “Yilning eng yaxshi murabbiyi”, Abbosbek Fayzulalev “Yilning eng yaxshi futbolchisi” nominatsiyalarida gʻolib deb topildilar. Shuningdek, yana bir qator yoʻnalishlarda laureatlar aniqlanib, sovrinlar oʻz egalariga topshirildi.

14 Декабря 2024 1764
Сегодня состоялся очередной отчётный Конгресс Ассоциации футбола Узбекистана. В мероприятии, посвящённом подведению итогов 2024 года, приняли участие руководство Министерства спорта, Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола Узбекистана, а также представители футбольной общественности и СМИ.
Первая часть Конгресса была посвящена подведению итогов деятельности АФУ за нынешний год. В нём были упомянуты результаты, достигнутые в течение года, в частности, отечественная команда впервые получила путёвку на летние Олимпийские игры Париж-2024, успешно организован чемпионат мира по футзалу в сентябре-октябре и другие достижения, а также намечены планы на 2025 год.
После этого состоялась церемония награждения самых лучших текущего футбольного сезона. В опросе, организованном путём голосования среди журналистов, Тимур Кападзе стал победителем в номинации “Лучший тренер года”, а Аббосбек Файзулаев признан лучшим футболистом года. Также в ряде других номинаций были определены лауреаты и вручены призы их обладателям.