O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi sizga Tokio-2020 litsenziyasini qo'lga kiritgan o'zbek sportchilari haqida aytib berishda davom etmoqda. Bugun siz og'ir atletika bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi vakili, o'smirlar Olimpiadasi chempioni Kumushxon Fayzullayeva haqida qiziqarli ma'lumotlarni bilib olasiz.
Fayzullayeva Kumushxon Sa'dullayevna 2002 yil 20-yanvarda Navoiy shahrida tug'ilgan. Birinchi murabbiy Mahmud Tagaevdir. Nurillo Tagaev va Baxrom Mendiboyev rahbarligida Tokio Olimpiadasiga tayyorgarlik ko'rilmoqda.
Fayzullaeva 2017-yilda xalqaro maydonda o'zining birinchi muvaffaqiyatini qo'lga kiritdi. 15-yoshida u o'smirlar o'rtasidagi jahon chempionatining bronza medali sovrindori bo'ldi.
2018-yil sportchi ko'plab yutuqlarga erishdi. Qit'a chempioni yoshlar va yoshlar o'rtasida g'alaba qozonganidan so'ng, u yoshlar o'rtasida jahon chempionatida o'z ustunligini namoyish etishga muvaffaq bo'ldi. Argentinada o'tkazilgan yoshlar Olimpiadasida ham g'alaba qozondi.
2019-2020-yillarda u o'smirlar va yoshlar o'rtasidagi Osiyo chempionatlarida, shuningdek, jahon birinchiliklarida muvaffaqiyat qozondi. Bu yil Toshkentdagi kattalar o'rtasidagi Osiyo chempionatida Fayzullayeva to'rtinchi o'rinni egalladi. Shuningdek, yoshlar o'rtasida jahon kubogining kumush medali sovrindori bo'ldi.
Xalqaro og'ir atletika federatsiyasi reytingi natijalariga ko'ra, Tokio-2020 litsenziyasiga 76 kg vazn toifasida sazovor bo'ldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: чемпионка юношеской Олимпиады Кумушхон Файзуллаева
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана продолжает вам рассказывать об узбекских спортсменах, которые завоевали лицензии на Токио-2020. Сегодня вы узнаете интересные факты о представительнице сборной Узбекистана по тяжёлой атлетике, чемпионке юношеской Олимпиады Кумушхон Файзуллаевой.
Файзуллаева Кумушхон Саъдуллаевна родилась 20 января 2002 года в Навои. Первый наставник — Махмуд Тагаев. Под руководством Нурилло Тагаева и Бахрома Мендибоева готовится к Токийской Олимпиаде.
Файзуллаева свой первый успех на международной арене завоевала в 2017 году. В 15 лет ей удалось стать бронзовым призёром чемпионата мира среди юниоров.
2018 года спортсменке удалось достичь множество успехов. После завоевания титула чемпионки континента среди юниоров и молодёжи, ей удалось показать своё превосходство и в первенстве мира среди молодёжи. Еë серия побед продолжилось и на юношеской Олимпиаде в Аргентине.
В 2019-2020 году она повторила свой успех на чемпионатах Азии среди юниоров и молодёжи, а также, в первенствах мира. В этом году на чемпионате Азии среди взрослых в Ташкенте, Файзуллаева заняла четвёртое место. Также, стала серебряным призёром ЧМ среди молодёжи.
По итогам рейтинга Международной федерации тяжёлой атлетики удостоилась лицензии Токио-2020 в весовой категории -76 кг.