Surxondaryo viloyatining sport infratuzilmasi oʻrganilmoqda
Sport vaziri Adham Ikramov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, Milliy Olimpiya qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov boshchiligidagi mutasaddilar bugun Surxondaryo viloyatidagi sport infratuzilmasini oʻrganishdi. Rasmiylarni viloyat hokimi Ulugʻbek Qosimov kutib oldi. Mutasaddilar dastlab Termiz shahridagi Sportning yakkakurash turlariga ixtisoslashtirilgan sport maktabida boʻlishdi.
Ayni kunlarda Termiz sport kurashlari boʻyicha U15 yosh toifasidagi mamlakat birinchiligi bahslariga mezbonlik qilmoqda. Mutasaddilar musobaqa jarayonini kuzatib, terma jamoa murabbiylar shtabi bilan iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish va ularni kuzatish borasida tavsiyalar berib oʻtdi.
Tashrif davomida viloyat Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazi, Termiz shahar sport maktabi, suv sporti turlariga ixtisoslashgan sport maktabi ham koʻzdan kechirildi. MOQ rahbariyati oʻquvchi yoshlar bilan suhbatlashib, ularning maqsadlari va mashgʻulotlar jadvali bilan tanishdi. Shuningdek, har bir sport obyektining moddiy texnik bazasi va ularning qish mavsumiga tayyorgarlik holati ham oʻrganildi.
Rasmiylar mutaxassislar bilan suhbatda viloyatning yakkakurash sport turlaridagi muvaffaqiyatlarini alohida eʼtirof etib, endilikda jamoaviy va boshqa yoʻnalishlarda ham natijalar koʻrsatish muhimligini taʼkidlashdi.
Oʻrganish ishlari yakunida sport federatsiyalarining viloyatlardagi boʻlimlari bilan Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik boʻyicha fikr almashildi.

Изучается спортивная инфраструктура Сурхандарьинской области
Официальные лица во главе с Министром спорта Адхамом Икрамовым и Вице-президентом Олимпийского совета Азии, первого заместителя председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Отабека Умарова сегодня осмотрели спортивную инфраструктуру Сурхандарьинской области. Руководителей встретил хоким области Улугбек Косимов. Сначала они посетили специализированную школу по спортивным единоборствам в городе Термез.
В настоящее время Термез принимает первенство страны U15 по спортивной борьбе. Ответственные лица НОК воочию наблюдали за соревнованиями и с тренерским штабом сборной обсудили вопросы селекции талантливой молодёжи.
В ходе пребытия руководители Комитета посетили Центр подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта области, спортивную школу города Термез и специализированную спортивную школу по водным видам спорта. Во время визита они провели беседу с учениками, ознакомились с их планами на будущее и графиком тренировок. Также была изучена материально-техническая база каждого спортивного объекта и подготовка к зимнему сезону.
Во время беседы со специалистами, официальные лица особо отметили успехи региона в единоборствах и подчеркнули важность достижения результатов как в командных, так и в других видах спорта.
В конце изучения состоялся обмен мнением с представителями областных подразделений спортивных Федераций относительно подготовки к летним Олимпийским играм Лос-Анджелес-2028.