Barchangizga maʼlumki, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga puxta tayyorgarlik ko‘rish, unga futbol yo‘nalishida ham litsenziya qo‘lga kiritish maqsadida O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi qoshida “Olimpik” futbol klubi tashkil etilgan. Klub aynan Parij-2024 Olimpiadasida ishtirok eta oladigan yosh avlod vakillaridan tuzilgan bo‘lib, jamoani bo‘lajak Olimpiya terma jamoamiz bosh murabbiyi Timur Kapadze boshqarib kelmoqda.
O‘zbek futboli tarixida Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida ilk bor joriy etilgan mazkur amaliyot o‘z samarasini bermoqda. Pro-ligada ishtirok etayotgan jamoamiz hozirda 26 ochko bilan turnir jadvalida yakka peshqadamlik qilib turibdi. Bugun ushbu jamoaning birinchi yarim yillikdagi faoliyatiga bag‘ishlangan hisoboti bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, uning birinchi o‘rinbosari va O‘FA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Saken Polatov, “Olimpik” rahbariyati, murabbiylar shtabi va futbolchilar ishtirok etishdi.
Yig‘ilish avvalida Timur Kapadze birinchi yarim yillikda amalga oshirilgan ishlar, jamoa faoliyati, mashg‘ulotlar tartibi va yaqin rejalar xususida gapirib o‘tdi.
“Futbolchilarimizga Superliganing bir qator klublaridan takliflar bor. Bu bizni xursand qiladi, albatta. Bu yigitlar futbol bo‘yicha O‘zbekiston MTJning ertasi. Oldimizda katta maqsad turibdi. Uni birgalikda uddalashimizga ishonamiz. Bu qo‘limizdan keladigan ish. Biz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan hukumatimizga o‘z minnatdorchiligimni bildirib o‘tmoqchiman. Futbolchilarimizga tartib-intizom va to‘g‘ri ovqatlanishdan tortib, nazariy va amaliy mashg‘ulotlarni o‘rgatib boryapmiz”, – dedi bosh murabbiy.
Shundan so‘ng jamoa shifokori va nutritsiologi o‘z yo‘nalishlarida olib borilayotgan ishlar, yigitlarni o‘yindan o‘yinga tiklash jarayoni, vitaminizatsiya va sohaga oid bir qator mavzularda hisobot berishdi.
Shundan so‘ng taniqli futbol arbobi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi Axbor ota Imomxo‘jayevning O‘FA va futbolchilarimizga yo‘llagan murojaati o‘qib eshittirildi.
Tadbir davomida OAV vakillari jamoa mutasaddilariga o‘zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qilib, ko‘tarilgan mavzular bo‘yicha batafsil fikr almashildi.
Hozirda Pro-ligada yozgi taʼtil vaqti. Jamoa mavsumning ikkinchi yarmiga tayyorlanish uchun ertaga Belarusga yo‘l oladi.

Лидерство в «Про-Лиге», цель и задачи: рассмотрен отчёт «Олимпик» за первое полугодие
Как вам известно, с целью подготовки к Олимпиаде Париж-2024 и завоевания лицензии на эти Игры по футболу при Национальном Олимпийском комитете Узбекистана был сформирован футбольный клуб «Олимпик». Возрастная категория игроков клуба соответствует для участия в Париж-2024. Главным тренером Олимпийской сборной является Тимур Кападзе.
Эта практика, которая была впервые внедрена в истории узбекского футбола при подготовке к Олимпийским играм, уже начала приносить свои плоды. Наша команда, которая участвует в Про-Лиге, на данный момент лидирует в турнирной таблице, имея 26 очков. Сегодня был рассмотрен отчёт команды за первое полугодие. В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, первый заместитель председателя НОК и первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов, заместитель председателя НОК Сакен Полатов, руководство команды «Олимпик», тренерский штаб и футболисты.
Первым выступил Тимур Кападзе и рассказал о проделанной работе за пол года, деятельности сборной, тренировках и планах на будущее.
«Наши футболисты получили предложения от многих клубов Суперлиги, что очень радует нас. Эти футболисты — будущее Национальной сборной. Перед нами большие цели. Мы верим, что объединившись, обязательно достигнем их. Это нам по силам. Выражаем искреннюю благодарность нашему правительству за все созданные нам условия. Мы обучаем футболистов всему, от дисциплины до режима питания, делимся теоретическими и практическими знаниями», — сказал главный тренер.
Затем врач сборной и нутрициолог проинформировали о проделанной работе в своих направлениях, восстановительном процессе футболистов, системе витаминизации и других важных направлениях.
После было зачитано обращение известного деятеля узбекского футбола, заслуженного наставника молодёжи Узбекистана Ахбора Имомхужаева направленное АФУ и футболистам.
Во время мероприятия представители СМИ задавали интересующие себя вопросы, обменивались мнениями, относительно рассмотренных тем.
Сейчас в Про-Лиге летний отпуск. Чтобы достойно подготовиться ко второй половине Про-Лиги, завтра «Олимпик» отбудет в Беларусь.