Barchangizga maʼlumki, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga puxta tayyorgarlik ko‘rish, unga futbol yo‘nalishida ham litsenziya qo‘lga kiritish maqsadida O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi qoshida “Olimpik” futbol klubi tashkil etilgan. Klub aynan Parij-2024 Olimpiadasida ishtirok eta oladigan yosh avlod vakillaridan tuzilgan bo‘lib, jamoani bo‘lajak Olimpiya terma jamoamiz bosh murabbiyi Timur Kapadze boshqarib kelmoqda.
O‘zbek futboli tarixida Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik doirasida ilk bor joriy etilgan mazkur amaliyot o‘z samarasini bermoqda. Pro-ligada ishtirok etayotgan jamoamiz hozirda 26 ochko bilan turnir jadvalida yakka peshqadamlik qilib turibdi. Bugun ushbu jamoaning birinchi yarim yillikdagi faoliyatiga bag‘ishlangan hisoboti bo‘lib o‘tdi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, uning birinchi o‘rinbosari va O‘FA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov, Qo‘mita raisi o‘rinbosari Saken Polatov, “Olimpik” rahbariyati, murabbiylar shtabi va futbolchilar ishtirok etishdi.
Yig‘ilish avvalida Timur Kapadze birinchi yarim yillikda amalga oshirilgan ishlar, jamoa faoliyati, mashg‘ulotlar tartibi va yaqin rejalar xususida gapirib o‘tdi.
“Futbolchilarimizga Superliganing bir qator klublaridan takliflar bor. Bu bizni xursand qiladi, albatta. Bu yigitlar futbol bo‘yicha O‘zbekiston MTJning ertasi. Oldimizda katta maqsad turibdi. Uni birgalikda uddalashimizga ishonamiz. Bu qo‘limizdan keladigan ish. Biz uchun barcha sharoitlarni yaratib berayotgan hukumatimizga o‘z minnatdorchiligimni bildirib o‘tmoqchiman. Futbolchilarimizga tartib-intizom va to‘g‘ri ovqatlanishdan tortib, nazariy va amaliy mashg‘ulotlarni o‘rgatib boryapmiz”, – dedi bosh murabbiy.
Shundan so‘ng jamoa shifokori va nutritsiologi o‘z yo‘nalishlarida olib borilayotgan ishlar, yigitlarni o‘yindan o‘yinga tiklash jarayoni, vitaminizatsiya va sohaga oid bir qator mavzularda hisobot berishdi.
Shundan so‘ng taniqli futbol arbobi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan yoshlar murabbiyi Axbor ota Imomxo‘jayevning O‘FA va futbolchilarimizga yo‘llagan murojaati o‘qib eshittirildi.
Tadbir davomida OAV vakillari jamoa mutasaddilariga o‘zlarini qiziqtirgan savollari bilan murojaat qilib, ko‘tarilgan mavzular bo‘yicha batafsil fikr almashildi.
Hozirda Pro-ligada yozgi taʼtil vaqti. Jamoa mavsumning ikkinchi yarmiga tayyorlanish uchun ertaga Belarusga yo‘l oladi.

Leadership in the "Pro-League", goal and objectives: the report of "Olympic" for the first half of the year is considered
As you know, in order to prepare for the Paris-2024 Olympics and win a license for these football Games, the Olympic football club was formed at the National Olympic Committee of Uzbekistan. The age category of the club's players corresponds to participation in Paris-2024. The head coach of the Olympic team is Timur Kapadze.
This practice, which was first introduced in the history of Uzbek football in preparation for the Olympic Games, has already begun to bear fruit. Our team, which participates in the Pro-League, currently leads the standings with 26 points. Today, the team's report for the first half of the year was reviewed. The event was attended by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, the first deputy chairman of the NOC and the first vice-president of the AFU Ravshan Irmatov, the deputy chairman of the NOC Saken Polatov, the management of the Olympic team, the coaching staff and football players.
The first speaker was Timur Kapadze and told about the work done for half a year, the activities of the national team, training and plans for the future.
"Our players have received offers from many Super League clubs, which makes us very happy. These players are the future of the National Team. We have big goals ahead of us. We believe that by uniting, we will definitely achieve them. We can do it. We express our sincere gratitude to our Government for all the conditions created for us. We teach football players everything, from discipline to nutrition, we share theoretical and practical knowledge, " the head coach said.
Then the doctor of the national team and the nutritionist informed about the work done in their areas, the recovery process of the players, the system of fortification and other important areas.
After that, the address of the famous figure of Uzbek football, honored mentor of the youth of Uzbekistan Akhbor Imomkhuzhayev was read out to the AFU and the players.
During the event, media representatives asked questions of interest to themselves, exchanged views on the topics discussed.
We are currently on a summer vacation in the Pro League. In order to adequately prepare for the second half of the Pro-League, Olympic will leave for Belarus tomorrow.