Los-Anjeles-2028: Triatlonchilarimiz tarixiy yoʻllanma qoʻlga kiritish niyatida
Sport federatsiya va assotsiatsiyalarning yangi Olimpiya davri uchun tayyorgarlik rejalari bilan tanishish ishlari davom etadi. Bugun MOQ rahbariyati dastlab Oʻzbekiston triatlon federatsiyasiga tashrif buyurib, ushbu sport turining taqdimotini koʻzdan kechirdi.
Qayd etish joiz, oʻzbekistonlik atletlar shu paytgacha ushbu sport turida Olimpiya oʻyinlarida ishtirok etishmagan. Federatsiya bosh kotibi Yelena Kun triatlonchilarimiz Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya oʻyinlarida uzoq kutilgan yoʻllanmani taqdim etishni maqsad qilishgani haqida toʻxtalib oʻtdi. Bu borada sportchilarimizning imkoniyatlari yetarli baholanib, muhokamada ularning jahon reytingidagi oʻrinlarini koʻtarish uchun amalga oshiriladigan ishlarga koʻproq ahamiyat qaratildi.
Alohida taʼkidlash oʻrinliki, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti, MOQ raisining birinchi oʻrinbosari Otabek Umarov mamlakat triatlon federatsiyasidagi boshqaruvi davrida ushbu sport rivojini butunlay yangi bosqichga olib chiqqan edi. Suhbatda Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi vakillari Otabek Muhammadaliyevichning ushbu xizmatlarini alohida eʼtirof etib oʻtishdi.
Yigʻilishda triatlon sportining yurtimizdagi ommaviyligini yanada oshirish yoʻlidagi rejalar ham koʻrib chiqildi. Xususan, Samarqandda muntazam Chellenjer tasnifidagi xalqaro turnirlarni oʻtkazish, bu orqali mehmonlarni boy tariximiz bilan tanishtirish muhimligi taʼkidlandi.

Лос-Анджелес-2028: Триатлонисты планируют завоевать историческую лицензию на Олимпийские игры
Продолжается рассмотрения планов спортивных федераций и ассоциаций к новому Олимпийскому циклу. Сегодня руководители НОК посетили Федерацию триатлона Узбекистана и ознакомились с презентацией по данному виду спорта.
Следует отметить, что атлеты Узбекистана ещё не удостаивались лицензий на Олимпийские игры в этом направлении. Генеральный секретарь Федерации Елена Кун отметила, что они нацелены завоевать долгожданную путёвку на летние Олимпийские игры Лос-Анджелес-2028. В связи с этим оценивались возможности наших спортсменов, а во время обсуждения была подчеркнута работа, которую предстоит провести для повышения позиций узбекских триатлонистов в мировом рейтинге.
Отдельно следует отметить, что вице-президент Олимпийского совета Азии, первый заместитель председателя НОК Отабек Умаров за время своего руководства в Федерации триатлона страны, вывел развитие этого вида спорта на совершенно новый уровень. В ходе беседы представители Федерации триатлона Узбекистана ещё раз вспомнили заслуги Отабека Мухаммадалиевича.
На встрече также обсуждались планы, направленные на дальнейшее повышение популяризации триатлона в нашей стране. В частности, была подчеркнута важность проведения международных турниров из серии Челленджер в Самарканде, что позволит знакомить гостей с нашей богатой историей и многовековой культурой.