Italiya ot sporti federatsiya bilan hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda
Ayni kunlarda Italiyaning Verona shahrida “Fieracavalli” xalqaro koʻrgazmasi boʻlib oʻtmoqda. Ot sporti olamidagi yirik tadbirda Bahromjon Gaziyev boshchiligidagi Oʻzbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi mutasaddilari ham qatnashishyapti.
126 yildan beri tashkil etilayotgan mazkur koʻrgazma milliy federatsiyalar oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarini mustahkamlash, sohada erishilayotgan yangi yutuqlar yuzasidan tajriba almashish imkonini beradi. Shu bois ushbu tadbir rivojlanishning yangi darajasiga olib chiqadigan muhim platforma boʻlib xizmat qiladi.
Bahromjon Gaziyev safar davomida Italiya ot sporti federatsiyasi prezidenti Marko di Paolo hamda Bosh kotib Simone Perillo bilan rasmiy uchrashuv oʻtkazdi. Unda oʻzaro hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash, musobaqalar tashkil etish, zotdor otlarni koʻpaytirish borasida tajriba almashish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Koʻrgazma davomida Oʻzbekiston burchagi ham tashkil etilib, unda tashrif buyuruvchilar mamlakatimizda ot sporti rivojiga oid maʼlumotlar bilan tanishish barobarida, yurtimiz mezbonlik qilayotgan xalqaro musobaqalardan lavhalarni tomosha qilish imkoniyatiga ham ega boʻlishdi.

Сотрудничество с Федерацией конного спорта Италии выходит на новый этап
В эти дни в городе Верона Италии проходит международная выставка “Fieracavalli”. В этом событии, который является масштабным в мире конного спорта, участвуют и представители Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана во главе с Бахромжоном Газиевым.
Эта выставка, которая организуется на протяжении 126 лет, дает возможность укрепить взаимоотношения между национальными федерациями и обменяться опытом, а также, новыми достижениями в этой области. Учитывая эти факторы, данное мероприятие является важной площадкой, которая окажет содействие в развитии этого вида спорта.
В ходе поездки Бахромжон Газиев официально встретился с президентом Федерации конного спорта Италии Марко ди Паоло и генеральным секретарем Симоне Перилло. В нем состоялся обмен мнениями по таким вопросам, как дальнейшее укрепление двустороннего сотрудничества, организация соревнований, обмен опытом в направлении разведения породистых лошадей.
В ходе выставки также был организован уголок Узбекистана, где посетители имели возможность узнать о развитии конного спорта в нашей стране, а также, посмотреть видео с международных соревнований, которые проводились в Узбекистане.