Husayn Al Musallam Toshkent-2025 yoshlar Osiyo o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik bilan tanishmoqda
Bugun Osiyo Olimpiya kengashi Bosh direktori, Butunjahon suv sporti turlari federatsiyasi (World aquatics) prezidenti Husayn Al Musallam poytaxtimizga tashrif buyurdi. Martabali mehmon safari davomida Toshkent-2025 yoshlar Osiyo o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik bilan batafsil tanishib chiqyapti.
Xususan, kunning birinchi yarmida poytaxtimizda barpo etilayotgan Olimpiya shaharchasida bo‘lib, qurilish ishlarining bugungi holatini o‘rgandi. Unga MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda qurilish ishlariga masʼul Xitoyning “CAMC engineering” kompaniyasi vakillari hamrohlik qilishdi. Oybek Omilovich mehmonga davlatimiz tomonidan loyiha to‘la-to‘kis qo‘llab-quvvatlanayotgani, jarayon reja bo‘yicha ketayotgani xususida maʼlumot berdi.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida tashkiliy ishlar bo‘yicha uchrashuv o‘tkazildi. Yig‘ilishda Toshkent-2025 direksiyasi xodimlari O‘yinlarga tayyorgarlik yuzasidan taqdimotni namoyish qilishdi.
Unda olib borilayotgan katta hajmdagi hozirlik, O‘yinlar dasturiga kiritiladigan sport turlari va ular o‘tkaziladigan obyektlar, delegatsiyalarning tahminiy soni, transport-logistika masalasi va shu kabi tashkiliy mavzular haqida atroflicha maʼlumot berildi. O‘z o‘rnida, Husayn Al Musallam taqdimot yuzasidan fikr bildirar ekan, anti-doping, viza va aviaqatnovlar to‘g‘risida ham to‘xtalib, ushbu yo‘nalishlarni ham batafsil o‘rganish kerakligi yuzasidan fikr bildirdi.
Uchrashuv yakunida martabali mehmon O‘yinlarga tayyorgarlik bo‘yicha o‘zining iliq fikrlarini bildirdi. Xususan, barpo etilayotgan Olimpiya shaharchasi mamlakatimizning xalqaro maydondagi imkoniyatlarini yana bir karra namoyon etishini qo‘shimcha qildi.
Janob Musallamning mamlakatimizga tashrifi davom etadi. Uning doirasida o‘zbek sporti rasmiylari bilan mavzu bo‘yicha qator uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Хусейн Аль Мусаллам ознакомился с подготовкой к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025
Сегодня нашу столицу посетил Генеральный директор Олимпийского совета Азии, президент Всемирной федерации водных видов спорта (World Aquatics) Хусейн Аль Мусаллам. В ходе визита почётный гость подробно знакомится с подготовкой к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.
В частности, в первой половине дня он побывал в строящемся в столице Олимпийском городке и изучил проделанную работу. Его сопровождали Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и представители компании "CAMC Engineering", отвечающей за строительные работы. Ойбек Омилович проинформировал зарубежного специалиста о том, что наше государство полностью поддерживает проект, процесс идёт по плану.
После этого в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана сотрудники дирекции Ташкент-2025 провели презентацию по подготовке к предстоящим Играм.
Кроме того были подробно рассмотрены проводимые масштабные мероприятия, виды спорта, включённые в программу Игр, и объекты, на которых они будут проводиться, примерное количество делегаций, транспортная логистика и другие организационные вопросы. В свою очередь, Хусейн Аль Мусаллам, комментируя презентацию, также упомянул вопросы антидопинга, визы и авиаперелёты. Г-н Мусаллам добавил, что эти направления также необходимо изучить более подробно.
По окончании встречи почётный гость тепло отозвался о подготовке к предстоящим Играм. В частности, он отметил, что строящийся Олимпийский городок ещё раз демонстрирует потенциал нашей страны на международной арене. Также подчеркнул, что в последние годы в Узбекистане уделяется огромное внимание спортивной сфере и это направление развивается из года в год.
Рабочий визит в Ташкент Хуссейна Аль Мусаллам продолжается, в ходе которого запланирован ряд официальных встреч.