FIVB Prezidenti Milliy Olimpiya qo‘mitasida mehmon bo‘ldi
Ayni kunlarda Xalqaro voleybol federatsiyasi (FIVB) Prezidenti Ari Grassa boshchiligidagi delegatsiya yurtimizda mehmon bo‘lib turgani haqida ma’lum qilgan edik. Martabali mehmon bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasiga tashrif buyurdi.
Uchrashuvda Sport vaziri Adham Ikramov, Ichki ishlar vaziri, O‘zbekiston voleybol federatsiyasi raisi, general-leytenant Po‘lat Bobojonov, Ichki ishlar vaziri o‘rinbosari, mamlakat voleybol federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari, general-mayor Bekmurod Abdullayev, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ishtirok etishdi.
Dastavval Po‘lat Razzoqovich Prezidentimiz boshchiligida yurtimizda voleybol sportini rivojlantirish borasida olib borilayotgan loyihalar haqida batafsil ma’lumot berdi. Xususan, federatsiya rahbari Sport vazirligi va Milliy Olimpiya qo‘mitasi bilan hamkorlikda ish olib borilayotgani, voleybol ommaviyligini oshirish bo‘yicha o‘tkazilayotgan turli musobaqalar, mahalliy mutaxassislarning tajribasini oshirish maqsadida tashkil etilayotgan seminarlar, terma jamoalarimizning reytingi ancha yuqorilagani va unga xorijlik murabbiy jalb etilgani haqida ma’lumot berdi.
Shuningdek, Adham Ilhamovich janob Grassaning tashrifi tarixiy ahamiyatga ega ekani, voleybol rivojini yangi bosqichga olib chiqish uchun uning ommaviyligini oshirishga katta ahamiyat qaratilayotgani xususida to‘xtaldi. Qolaversa, O‘zbekiston delegatsiyasining Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlaridagi muvaffaqiyati haqida gapirib, kelgusi Olimpiadalarda ko‘proq jamooaviy sport turlarida ishtirok etish maqsad qilinganini bildirdi. O‘z navbatida, Oybek Omilovich 2025-yil yurtimizda o‘tadigan yoshlar Osiyo o‘yinlariga ulkan hajmda tayyorgarlik ishlari olib borilayotgani, katta hududda Olimpiya shaharchasi barpo etilayotgani, O‘yinlar dasturidan voleybol sportining ham joy olayotgani uning rivoji yo‘lida muhim turtki bo‘lishini qo‘shimcha qildi.
FIVB Prezidenti mamlakatimizda sportga bo‘lgan e’tibordan mamnun ekanini bildirdi. Kasbi bankir bo‘lgan Ari Grassa bunday loyihalar katta mablag‘ talab etishini, davlatning uni qo‘llab-quvvatlashi esa yaqin vaqt ichida o‘z samarasini berishiga ishonishini ta’kidladi.
Suhbat chog‘ida voleybol rivoji bo‘yicha qator loyihalar, o‘zaro hamkorlikning keyingi qadamlari borasida fikr almashildi. Martabali mehmon tashrifi davomida yurtimizdagi sport infratuzilmasi bilan yaqindan tanishadi.

Президент FIVB посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана
Как ранее нами сообщалось, в эти дни в Узбекистане пребывает делегация во главе с Президентом Международной федерации волейбола (FIVB) Ари Грасса. Почётный гость сегодня посетил Национальный Олимпийский комитет Узбекистана.
На встрече присутствовали Министр спорта Адхам Икрамов, Министр внутренних дел, председатель Федерации волейбола страны, генерал-лейтенант Пулат Бобожонов, заместитель Министра внутренних дел, первый заместитель председателя Федерации волейбола Узбекистана, генерал-майор Бекмурод Абдуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
Сначала Пулат Раззокович рассказал о проектах, которые реализуются под руководством нашего Президента с целью развития волейбола в Узбекистане. В частности, Глава федерации сообщил о сотрудничестве с Министерством спорта и Национальным Олимпийским комитетом, о проведении различных соревнований для популяризации волейбола, об организации семинаров для повышения опыта отечественных специалистов. Также, он отметил, что рейтинг наших сборных значительно повысился и что в состав тренерского штаба был привлечён иностранный тренер.
Далее Адхам Ильхамович подчеркнул, что визит г-на Грассы имеет историческое значение, и что уделяется огромное внимание повышению популярности волейбола, чтобы вывести развитие этого вида спорта на новый уровень. Также, он упомянул успех делегации Узбекистана на летних Олимпийских играх Париж-2024 и отметил, что в следующих Играх планируется завоевать больше лицензий по командным видам спорта. В свою очередь Ойбек Омилович выразил, что к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025 года идёт полная подготовка и что на огромной территории сооружается Олимпийский городок, а включение волейбола в программу Игр сыграет важную роль в поднятии этого вида спорта на новый уровень и послужит своеобразным стимулом.
Президент FIVB отметил, что в нашей стране уделяется большое внимание развитию спорта и что это очень порадовало его. Ари Грасса, который является банкиром по профессии, рассказал, что подобные проекты требуют больших денег, и он верит, что поддержка государства принесет свои плоды в ближайшем будущем.
В ходе беседы был обсужден ряд проектов по развитию волейбола и дальнейшие действия взаимного сотрудничества. В ходе визита почётный гость будет знакомится со спортивной инфраструктурой нашей страны.