25 Sentyabr 2024 1952
2025-yilning 7-14-fevral kunlari Xitoyning Xarbin shahrida IX qishki Osiyo oʻyinlari boʻlib oʻtadi. Shu munosabat bilan 23-25-sentyabr kunlari Xarbinda boʻlajak musobaqa oldidan delegatsiya vakillari uchun seminar tashkil etildi. Unda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi xodimlari ham qatnashishdi.
Seminarda tashkiliy qoʻmita Oʻyinlarni oʻtkazish boʻyicha batafsil maʼlumot berdi. Xitoy tomoni bellashuvlar Xarbin va Yabuli shaharlarida tashkil etilishi bildirdi. Rejaga koʻra, Xarbinda muz ustida kechadigan bahslar oʻtkazilsa, Yabulida ochiq havodagi bellashuvlar tashkil qilinadi.
Seminar davomida mehmonlar musobaqa oʻtkaziladigan obyektlar, delegatsiya aʼzolari yashaydigan mehmonxonalarga tashrif buyurib, yaratiladigan sharoitlar bilan tanishdi.
Qayd etish joiz, Oʻyinlar davomida tashrif buyuruvchilar uchun turli koʻngilochar dasturlar tashkil etilishi ham rejalashtirilgan. Ulardan biri har yili Xarbinda oʻtkaziladigan muz haykallar festivali boʻlib, bu Oʻyinlarning alohida tashrif qogʻoziga aylanishi kutilmoqda.

25 Сентября 2024 1960
7-14 февраля 2025 года в городе Харбин Китая пройдут IX зимние Азиатские игры. В связи с этими соревнованиями 23-25 сентября в Харбине был организован семинар для представителей делегаций стран. В этом мероприятии приняли участие и сотрудники Национального Олимпийского комитета Узбекистана.
Во время семинара оргкомитетом были даны подробные сведения о проведении Игр. Китайская сторона отметила, что соревнования будут проходить в Харбине и Ябули. Согласно плану, в Харбине пройдут соревнования атлетов на льду, а в Ябули - на открытом воздухе.
В ходе семинара гости посетили объекты, на которых будут проводиться выступления спортсменов, гостиницы, где будут проживать члены делегации, и ознакомились с созданными условиями.
Следует отметить, что во время Игр планируется проведения различных культурных мероприятий для посетителей. Один из них – ежегодный фестиваль ледовых скульптур в Харбине, который, как ожидается, станет особой визитной карточкой этой Азиады.