Andijonda chim ustida xokkey bo‘yicha Xalqaro Olimpiya kuniga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi
Andijondagi “Xalqlar do‘stligi” sport majmuasida Xalqaro Olimpiya kuniga bag‘ishlab chim ustida xokkey bo‘yicha ommaviy sport tadbiri o‘tkazildi.
Unda 10 yoshdan 16 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il-qizlar ishtirok etishdi. Qatnashchilar tadbir davomida quvnoq startlar, 5×5 o‘yin turlari bo‘yicha o‘zaro musobaqalashdi. Bellashuvlar yakunida ishtirokchilarga diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Hozirda Respublikamizning barcha hududlarida Xalqaro Olimpiya kuniga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilmoqda. Rejaga ko‘ra, bunday tadbirlar 28 iyunga qadar davom etadi.

A field hockey competition was held in Andijan in honor of the International Olympic Day
A field hockey competition dedicated to the International Olympic Day was held in the sports complex "Druzhba Narodov" of the Sports School for Game sports and Athletics of the Andijan region.
The competitions were attended by boys and girls from 10 to 16 years old. During the event, participants competed in 5x5 game sports, as well as in the relay race. At the end of the event, the participants were presented with gifts and diplomas.
Currently, events in honor of the International Olympic Day are being held in other regions of the country. According to the plan, they will be held until June 28.