Paralimpiya yangiliklari: Birmingem va Berlindan xushxabar, Jizzaxda ilk bor 5×5 futbol o‘tkazildi
Ortda qolgan hafta Paralimpiya oilasi uchun ham bir qator eʼtiborli yangiliklar bilan esda qoldi. Jumladan, para-dzyudochilarimiz Birmingemda, para-suzuvchilarimiz Berlinda muvaffaqiyatli ishtirok etishgan bo‘lsalar, Jizzax viloyatida ilk bor ko‘zi ojiz sportchilar o‘rtasida 5×5 futbol turniri bo‘lib o‘tdi.
Britaniyada o‘tgan musobaqada para-dzyudochilarimiz 2 ta oltin, 3 ta kumush va 2 ta bronza medallariga sazovor bo‘lishdi. Bu bilan umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritdik. Shuningdek, vakillarimiz Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlari yo‘llanmasi uchun muhim reyting ochkolariga ham ega bo‘lishdi.
Berlinda Jahon seriyasiga kiruvchi turnirning ilk kunida Shohsanam Toshpo‘latova oltin, Muzaffar Tursunxo‘jayev bronza medalini qo‘lga kiritgan edi. Musobaqa davomida Toshpo‘latova 200 metrga kompleks usulda suzish yo‘nalishida yana bir oltin medalni o‘z hisobiga yozib qo‘ygan bo‘lsa, Tursunxo‘jayev 100 metrga chalqancha usulda kechgan bahsda kumush medal sohibi bo‘ldi. Shuningdek, Islom Aslanov va Firdavsbek Musabekov jamoamizga mos ravishda oltin va kumush medallarni keltirishdi. Shu tariqa, turnirda 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medallariga ega bo‘ldik.
16-20 iyun kunlari Jizzaxda 5×5 futbol bo‘yicha ko‘zi ojiz sportchilar o‘rtasida ilk bor Respublika chempionati o‘tkazildi. Unda 10 ta jamoa va 100 nafardan ortiq sportchilar ishtirok etdi. Qiziqarli va murosasiz kechgan final bellashuvida Qashqadaryo jamoasi Samarqand vakillaridan ustun keldi.

Новости Паралимпийского движения: успех пара-атлетов в Бирмингеме и Берлине. Впервые в Джизаке прошёл футбол 5х5
Прошедшая неделя ознаменовалась рядом важных новостей для представителей паралимпийской семьи. В частности, наши пара-дзюдоисты успешно выступили в Бирмингеме, а пара-пловцы — в Берлине. Помимо этого, впервые в Джизакской области прошёл турнир по футболу 5х5 среди незрячих спортсменов.
На соревновании в Британии, пара-дзюдоистам Узбекистана удалось завоевать 2 золотые, 3 серебряные и 2 бронзовые медали. Этот результат позволил нашим атлетам занять второе место в общекомандном зачёте. Также, наши представители записали на свой счёт ценные рейтинговые очки Токийской Паралимпиады.
В первый день турнира из Мировой серии в Берлине Шохсанам Тошпулатова завоевала золото, а Музаффар Турсунхужаев — бронзу. Тошпулатова не ограничилась одним золотом и в ходе турнира успешно выступила в заплыве на 200 метров в комплексном направлении, что позволило ей добавить в копилку сборной ещё одно золото. Также, и Турсунхужаев в заплыве на 100 метров спиной, стал серебряным призёром. Помимо этого, Ислом Асанов удостоился золота и Фирдавс Мусабеков — серебра. Таким образом, команда Узбекистана завоевала 3 золото, 2 серебра и 1 бронзу.
16-20 июня впервые в Джизаке прошёл Республиканский чемпионат по футболу 5х5 среди незрячих спортсменов. В соревновании приняли 10 команд с более 100 спортсменами. В финальном матче команда Кашкадарьи выиграла представителей Самарканда и стала победителем чемпионата.