Parij-2024 litsenziatlari: Osiyo oʻyinlarining ikki karra sovrindori Irisxon Qurbonboyeva
Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston ayollar terma jamoasi tarkibida Irisxon Qurbonboyevaning alohida oʻrni bor. Boisi, aralash jamoaviy dasturda kechadigan bahslarda Irisxonning ham ishtirokiga koʻp narsa bogʻliq boʻladi. Zero, u mazkur dasturda oʻz vazn toifasida tatamiga chiqadigan yagona nomzod dzyudochimiz hisoblanadi. Bugun xorazmlik ushbu sportchimiz haqida yaqindan bilib olamiz.
Qurbonboyeva Irisxon Quvondiq qizi 2002-yil 18-mart kuni Xorazm viloyati Urganch tumanida dunyoga kelgan. 2017-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi safida xalqaro turnirlarda ishtirok etib kelmoqda. Murabbiyi Alfiya Ibragimova. Ogʻir vazn toifasidagi bahslarda yurtimiz sharafini himoya qiladigan Qurbonboyeva shu paytgacha turli yosh toifasidagi qitʼa chempionatlarida 1 ta oltin va 2 ta bronza, Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida 1 ta kumush va 1 ta bronza medallari bilan taqdirlangan. 2021-yilgi jahon chempionatida aralash jamoaviy dasturda bronza medalini qoʻlga kiritgan.
Qurbonboyeva Xalqaro dzyudo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga koʻra -78 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Двукратный призёр Азиатских игр - Ирисхон Курбонбоева
В составе женской сборной Узбекистана Ирисхон Курбонбоева также имеет своё место. В частности, от участия дзюдоистки в командном-миксте, зависит многое. Так как, она является единственной спортсменкой, выступающей в своей весовой категории в командной программе. Сегодня мы поделимся интересными сведениями о хорезмской спортсменке.
Курбонбоева Ирисхон Кувандыковна родилась 18 марта 2002 года в Ургенчском районе Хорезмской области. С 2017 года является представительницей сборной Узбекистана по дзюдо. Тренер - Альфия Ибрагимова. Курбонбоева, защищающая честь Узбекистана на международной арене в тяжёлой весовой категории, до настоящего времени завоевала 1 золото и 2 бронзы на чемпионатах Азии в разных возрастных категориях. На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 удостоилась 1 серебряной и 1 бронзовой медали. На чемпионате мира 2021 года в командном-миксте ей удалось занять 3 место.
Согласно Олимпийскому рейтингу, опубликованному Международной федерацией дзюдо, Курбонбоева удостоилась путёвки на летние Олимпийские игры Париж-2024 в весовой категории -78 кг.