Oʻzbekiston delegatsiyasini Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi
Bugun poytaxtimizdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida Oʻzbekiston delegatsiyasini Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga tantanali kuzatish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi, mamlakat velosiped sporti federatsiyasi rahbari Tanzila Narbayeva, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov, Davlat Xavfsizlik xizmati raisi, Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi prezidenti Abdusalom Azizov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Adham Ikramov boshchiligidagi Sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitalari rahbarlari, sportchi hamda murabbiylar, OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Tanzila Kamalovna tantanali marosimni ochib berar ekan, Prezidentimiz boshchiligida mamlakatimizda xotin-qizlar sportiga qaratilayotgan eʼtibor, buning ortidan Olimpiadaga litsenziya olgan ayol sportchilarimizning soni ortib borayotgani haqida toʻxtalib oʻtdi. Oʻz oʻrnida, Abdulla Nigmatovich Prezidentimizning qoʻllab-quvvatlashi bilan diyorimizda soʻnggi davrda ogʻir atletika, boks, dzyudo kabi sport turlari boʻyicha jahon chempionatlari oʻtkazilgani, bu yil esa futzal boʻyicha dunyo birinchiligini qabul qilishimiz, 2025-yil mamlakatimizda yoshlar Osiyo oʻyinlari tashkil etilishi, undagi bahslarni oʻtkazish uchun muhtasham Olimpiya shaharchasi barpo etilayotgani, bir soʻz bilan aytganda, Oʻzbekiston jahon sportida oʻz oʻrniga ega mamlakatlardan biriga aylanib borayotgani xususida soʻzladi.
Sportchilar nomidan dzyudo boʻyicha jahon chempioni Muzaffarbek Toʻraboyev hamda boks boʻyicha yoshlar oʻrtasidagi jahon chempioni Nigina Oʻktamova soʻzga chiqishdi. Atletlarimiz davlatimizning eʼtibori, qoʻlga kiritgan litsenziyalari uchun pul mukofotlarini qabul qilib olishgani, bu ularga Parij-2024 Olimpiadasi oldidan katta motivatsiya boʻlishi haqida gapirib oʻtishdi. Shuningdek, ular yaratib berilgan sharoitlar uchun sportchilar nomidan Prezidentimizga minnatdorchilik izhor qildilar. Oʻzbekiston gimnastika federatsiyasining birinchi vitse-prezidenti Gyozal Moʻminova federatsiya va assotsiatsiyalar nomidan tayyorgarlik siklidagi eʼtibor uchun davlatimizga tashakkur aytdi.
Murabbiylar nomidan soʻz olar ekan, futbol boʻyicha Oʻzbekiston Olimpiya terma jamoasi bosh murabbiyi Timur Kapadze futbolchilarimiz ham Olimpiadada oʻz gʻalabalari bilan Muhtaram Prezidentimiz va xalqimizga katta quvonch ulashish, faqatgina medallar qoʻlga kiritish uchun Fransiyaga yoʻl olishayotganini aytib oʻtdi.
Tadbir davomida Oʻzbekiston delegatsiyasining hamkorlaridan biri 7SABER brendi Olimpiada uchun tayyorlangan sport ekipirovkalari taqdimotini ham oʻtkazdi. Yangi toʻplam barcha sportchi va murabbiylarga birdek manzur boʻldi.
Shuningdek, davlat bayrogʻi boʻlajak Olimpiya oʻyinlarida Oʻzbekiston delegatsiyasi bayroqdorlari – boks boʻyicha jahon chempioni Abdumalik Xalokov hamda qilichbozlik boʻyicha Osiyo oʻyinlari chempioni Zaynab Dayibekovaga tantanali ravishda topshirildi.
Tadbirda taniqli shoir, Oʻzbekiston yozuvchilar uyushmasi aʼzosi Nodir Jonuzoq sportchilarimiz uchun yozgan sheʼrini oʻqib berdi.
Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov sportimiz oqsoqollari nomidan delegatsiyamiz aʼzolariga omad tiladi hamda vatanimizga yorugʻ yuz bilan qaytib kelishlari uchun duo qildi.
Shuningdek, rasmiylar Oʻzbekiston Respublikasi Davlat gerbi qabul qilgan kunning 32 yilligi bilan barchani muborakbod etishdi. Shu tariqa, tantanali tadbir oʻz yakuniga yetdi. Ertadan, 3-iyul sanasidan boshlab terma jamoalarimiz reja asosida Fransiyaga yoʻl olib, tayyorgarlikning soʻnggi bosqichini bevosita Parij yaqinida olib borishadi. Eslatib oʻtamiz, XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlari 26-iyul – 11-avgust kunlari boʻlib oʻtadi.

Прошло торжественное мероприятие проводов делегации Узбекистана на летние Олимпийские игры Париж-2024
Сегодня в Музее Олимпийской и Паралимпийской славы состоялось торжественное мероприятие проводов делегации Узбекистана на XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024. В мероприятии присутствовали Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, глава Федерации велоспорта страны Танзила Нарбаева, Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, председатель Службы государственной безопасности, глава Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалом Азизов, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Министерства спорта во главе с Адхамом Икрамовым, а также, руководители Национальной Олимпийского и Паралимпийского комитетов, спортсмены, тренеры, сотрудники СМИ.
Открывая торжественное мероприятие, Танзила Камаловна отметила, что под руководством Президента в нашей стране уделяется огромное внимание женскому спорту и увеличивается количество спортсменок, которые выступят на Олимпийских играх. В свою очередь, Абдулла Нигматович упомянул, что благодаря поддержке Главы Государства в последние годы в стране проведены чемпионаты мира по таким видам спорта, как тяжёлая атлетика, бокс, дзюдо, а в этом году Узбекистан примет первенство планеты по футзалу, а также, об организации юношеских Азиатских игр 2025 года в Ташкенте, сооружении Олимпийского городка для проведения такого масштабного соревнования. В завершение своего выступления Премьер-министр сказал, что Узбекистан уже успел превратится в мировую спортивную державу.
Затем от имени спортсменов выступили чемпион мира по дзюдо Музаффарбек Турабоев и чемпионка мира по боксу среди молодёжи Нигина Уктамова. Спортсмены выразили, что благодаря оказываемому вниманию со стороны государства за завоеванные лицензии они получили денежные призы и разумеется это станет для них большой мотивацией перед Олимпиадой Париж-2024. Также атлеты выразили благодарность Президенту за созданные условия. Первый вице-президент Федерации гимнастики Узбекистана Гёзал Муминова от имени всех спортивных федераций и ассоциаций страны поблагодарила правительство за оказываемую помощь и поддержку.
Далее от имени тренеров выступил главный тренер олимпийской сборной Узбекистана по футболу Тимур Кападзе, отметив, что и футболисты всеми силами постараются завоевать награды на Олимпиаде и порадовать нашего Уважаемого Президента, а также, всех болельщиков страны.
Во время мероприятия состоялась и торжественная презентация официальной экипировки сборной Узбекистана Париж-2024, которая была создана одним из спонсоров делегации Узбекистана - компанией 7SABER. Новая форма понравилась всем спортсменам и тренерам.
Также флаг Узбекистана был торжественно передан знаменосцам узбекской делегации на предстоящих Олимпийских играх - чемпиону мира по боксу Абдумалику Халокову и чемпионке Азиатских игр по фехтованию Зайнаб Дайибековой.
На мероприятии поэт, член Союза писателей Узбекистана Нодир Джонузок прочитал стихотворение, которое он написал для наших спортсменов.
Председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов от имени всех старейшин пожелал нашим спортсменам достойно защитить честь нашей страны на предстоящих соревнованиях и вернуться на Родину с новыми победами.
Таким образом, торжественное мероприятие подошло к концу. Согласно плану, уже завтра, с 3 июля наши атлеты начнут отбывать во Францию для проведения финальной подготовки неподалеку от Парижа. Напомним, XXXIII летние Олимпийские игры Париж-2024 пройдут 26 июля - 11 августа.