Oʻzbekiston va Islom birdamligi sport assotsiatsiyasi oʻrtasidagi hamkorlik yangi bosqichga koʻtarilmoqda
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Islom birdamligi sport assotsiatsiyasi (ISSA) Bosh kotibi Nosir Ayman Majali boshchiligidagi delegatsiya mehmon boʻldi. Tashrif davomida xalqaro tashkilotning Oʻzbekiston bilan aloqasini yangi bosqichga olib chiqish, tomonlar oʻrtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash borasida fikr almashildi.
Mehmonlarni Sport vaziri Adham Ikramov va MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi olishdi. Shundan soʻng tomonlar oʻrtasida uchrashuv tashkil etilib, unda Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov va ISSA rasmiylari ham ishtirok etishdi.
Samimiy ruhda oʻtgan suhbatda Adham Ikramov mamlakatimizda Prezidentimiz tomonidan sportga qaratilayotgan eʼtibor, buning natijasida atletlarimizning xalqaro maydonda erishayotgan yutuqlari, ommaviy sport targʻiboti yoʻlida amalga oshirilayotgan loyihalar xususida toʻxtalib oʻtdi. Shuningdek, vazir ISSA rahbari janob Abdulaziz bin Turki Al Saud bilan ham doʻstona aloqalar borligini qoʻshimcha qildi. Oʻz navbatida, Oybek Kasimov Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga olib borilayotgan hozirlik, terma jamoalarimizning bu borada davlatimiz tomonidan toʻliq qoʻllab-quvvatlanilayotgani, qolaversa, 2025-yil mamlakatimizda oʻtkaziladigan yoshlar Osiyo oʻyinlariga koʻrilayotgan tayyorgarlik haqida gapirdi.
Janob Majali Oʻzbekiston Islom birdamligi sport assotsiatsiyasining faol aʼzolaridan biri ekani, Rio-2016 yozgi Olimpiya va Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida tashkilotga aʼzo mamlakatlar orasida eng yuqori natija qayd etganini alohida tilga oldi. Shuningdek, mamlakatimiz aholisi sportsevar ekani, soʻnggi yillarda bir qator sport turlarida tarixiy natijalar qayd etilayotganidan xabardor ekanini bildirdi.
Uchrashuv davomida tomonlar tashkilotga aʼzo mamlakatlar bilan oʻzaro tajriba almashish, ular ishtirokida qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish, qolaversa, ISSA shafeʼligida turnirlardan birini Oʻzbekistonda oʻtkazish kabi ustuvor mavzular borasida fikr almashishdi.

Сотрудничество между Узбекистаном и Спортивной ассоциацией исламской солидарности (ISSA) выходит на новый уровень
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетила делегация во главе с Генеральным секретарем Спортивной ассоциации исламской солидарности Насыром Айманом Маджали. В ходе визита состоялся обмен мнениями о выводе отношений международной организации с Узбекистаном на новый уровень, дальнейшем укреплении сотрудничества между сторонами.
Гостей встретили Министр спорта Адхам Икрамов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. На встрече, состоявшейся между двумя сторонами, также приняли участие заместитель министра спорта Шахрулло Махмудов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов и официальные лица ISSA.
Во время встречи Адхам Икрамов рассказал о внимании, которое уделяется со стороны Президента нашей страны в сферу спорта, достижениях наших спортсменов на международной арене, о проектах, направленных на популяризацию массового спорта в стране. Также, Министр отметил, что у нас установлены дружеские связи с руководителем ISSA, господином Абдулазизом бин Турки Аль Саудом. В свою очередь Ойбек Касимов отметил подготовку к летним Олимпийским играм Париж-2024, и то что со стороны государства оказывается необходимая поддержка нашим национальным сборным, а также, об организационной работе к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.
Господин Маджали отметил, что Узбекистан является одним из активных членов Спортивной ассоциации исламской солидарности и то, что наша страна зафиксировала самый высокий результат среди стран-членов организации на летних Олимпийских играх Рио-2016 и летних Азиатских играх Ханчжоу-2022. Официальный представитель также отметил, что жители нашей страны являются любителями спорта и осведомлен, что в последние годы наши атлеты завоевали высоких результатов на международной арене.
В ходе встречи стороны обсудили такие приоритетные моменты, как, обмен опытом со странами-членами, проведение совместных учебно-тренировочных сборов и организации в Узбекистане одного из турниров, которые проводятся под эгидой ISSA.